Zpravodajství
28.4.2011 - Levice v Senátu začala korigovat kritická doporučení k návrhům EK
Zdroj: Zpravodajství ČTK
Autor: Martin Horák
PRAHA - Levice v Senátu začala korigovat kritická doporučení svých výborů vůči návrhům Evropské komise. Horní komora se na podnět ČSSD neztotožnila s požadavkem, aby se výrazně snížily výdaje na společnou zemědělskou politiku, odmítla dnes i zdrženlivý postoj k návrhu na harmonizaci společného konsolidovaného základu zdanění firem.
Na obou doporučeních, která slouží českým zástupcům v orgánech unie jako podpora při vyjednávání závěrečné podoby unijních pravidel a směrnic, se přitom shodly senátní výbory zemědělský pod vedením Jana Hajdy (ČSSD) a pro záležitosti EU v čele s Luďkem Sefzigem (ODS).
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nicméně prohlásil, že doporučení evropského výboru "neodpovídají současnému složení Senátu", v němž mají sociální demokraté většinu. Harmonizaci zdanění podle něj podporuje většina států unie. "Myslím si, že je to správné a že to zakládá férovější podmínky a větší stabilitu v Evropě," uvedl.
Sefzig nicméně práci svého výboru hájil s tím, že jeho doporučení jsou výsledkem kompromisu, ne "úzce specifikované politické názory". Podotkl také, že ve výboru pro ně hlasují i zástupci ČSSD, kteří pak na schůzi Senátu svůj postoj změní, jak dodala členka výboru Jana Juřenčáková z klubu TOP 09 a Starostové. Podle ní by bylo lepší evropský výbor zrušit a "na rovinu říci, že sociální demokracie přijímá bez výhradně všechno, co jde z Bruselu".
Debatu, která trvala přes půldruhé hodiny, uzavřel předseda senátorů ČSSD Petr Vícha konstatováním, že na podobě doporučení Senátu až tak záležet nebude. "Evropští byrokraté uregulují Evropskou unii nakonec k smrti, ať tady uděláme to či ono," podotkl s tím, že je ale se svým názorem v menšině. "Bohužel ti, kteří někdy hájí vehementně záležitosti EU, ve skutečnosti možná k tomu konci EU přispívají," dodal.
Proti snižování výdajů na společnou zemědělskou politiku, především na přímé platby a jiné dotace, se postavil Hajda s tím, že u projednávání ve výboru nebyl. Podle něj by takové stanovisko podrazilo nohy českým zástupcům, kteří budou v červnu v Bruselu jednat o společné zemědělské politice. Hajda pokládá za vhodnější usilovat o rovnoprávné podmínky pro české zemědělce v porovnání s jejich kolegy z původních unijních zemí.