Zpravodajství
3.5.2011 - České firmy vybaví dřevozpracující závod ve Francii
Zdroj: Technický týdeník
Ročník a číslo: 9
Strana: 6
Autor: f
Výrobu ojedinělé automatické linky na skladování dřevní hmoty zahájil přední český dodavatel zdvihacích, transportních, skladovacích a dalších logistických systémů, společnost NOPO Engineering z Hradce Králové.
Zakázka za 35 milionů korun je určena pro významný dřevozpracující podnik ve městě Strasbourg ve Francii. Informoval o tom obchodní ředitel Ing. Jaromír Tlustý s tím, že výrobu unikátních zařízení královéhradecká inženýrská organizace zajišťuje v sesterském závodě S & D Strojírna v Prosetíně na Chrudimsku. Závěrečnou montáž linky u francouzského zákazníka NOPO Engineering dokončí letos v srpnu. Technologický celek se skládá ze dvou portálových manipulátorů o rozpětí 15 metrů a výšce 10 metrů, na kterých pojíždí speciální kočka s drapákovým nakladačem od firmy Liebherr. Linku kromě jiného doplňují automatické pojezdové vozíky o délce 13,5 metru pro dopravu 150 tun dřevní hmoty k papírenskému zpracování. Zařízení o úctyhodné celkové hmotnosti 300 tun bude schopno pohybovat se rychlostí až 200 metrů za minutu. Podle něho jde o extrémně náročnou zakázku, u které NOPO Engineering uplatňuje řadu originálních konstrukčních a technických řešení včetně nejmodernějších elektronických systémů a softwaru.
V prvním čtvrtletí tohoto roku měla NOPO Engineering rozpracované projekty za zhruba 50 milionů korun. Kromě kontraktu pro francouzský dřevozpracující podnik ve Strasbourgu firma dále zajišťuje výrobu jeřábu o nosnosti 50 tun pro lisovnu koncernu PSA Peugeot Citroën v Trnavě nebo automatického manipulátoru na dopravu elektrogenerátorů větrných elektráren. Toto zařízení se stane důležitou součástí technologického celku firmy AMS na impregnaci rotorů a statorů větrných elektráren v německém podniku Vestas.
V minulém roce společnost NOPO Engineering Hradec Králové, která zaměstnává zhruba 40 lidí, utržila podle předběžných výsledků 120 milionů korun. V loňském druhém pololetí realizovala zakázky například pro Chart Ferox Děčín, ŽDB Group Bohumín, AU Optronics v Trenčíně na Slovensku, pro nošovickou automobilku Hyundai nebo Galatek Ledeč nad Sázavou. "Přesto naše loňské výkony zaznamenaly čtvrtinový meziroční pokles. Hlavním důvodem byl přesun několika dalších smluvně uzavřených a rozpracovaných projektů do roku 2011," vysvětluje obchodní ředitel NOPO Engineering. Letošní obchodní plán královéhradecké inženýrské organizace podle Jaromíra Tlustého naopak počítá s téměř 60% meziročním nárůstem obratu až na hranici 190 milionů korun. Export se na celkových tržbách firmy podílí zhruba jednou třetinou.
V roce 2011 se NOPO Engineering účastní několika důležitých výběrových řízení. Mezi aktuální patří například možnost dodávek jeřábové techniky pro Škodu Auto v Mladé Boleslavi a havlíčkobrodskou stavební firmu Ross Holding nebo tří speciálních přesuven pro opravnu kolejových vozů v MOVO Plzeň. Před uzavřením jsou také výběrová řízení v jihokorejské ocelárenské firmě POSCO, která poptává vysoce specializovanou manipulační techniku pro svůj závod na výrobu karosářských plechů v Turecku. Veliký potenciál management NOPO Engineering dlouhodobě vidí na perspektivních východních trzích a posilovat chce také celkové exportní aktivity. Už v minulosti se například firma účastnila významných oborových veletrhů v Rusku nebo v Rumunsku. Letos si zase hodně slibuje od květnového veletrhu CeMAT 2011 v německém Hannoveru. "Této největší světové přehlídky intralogistiky se účastníme v rámci projektu agentury CzechTrade na podporu konkurenceschopnosti českých firem na zahraničních trzích," říká obchodní ředitel NOPO Engineering v Hradci Králové Ing. Jaromír Tlustý.
(f)