Zpravodajství
24.8.2011 - Lidé na sociálních dávkách: Stravenky tedy nechceme!
Zdroj: Děčínský deník
Ročník a číslo: 198
Strana: 2
Autor: Martin Krepindl
Ústí nad Labem – Je poledne a z otevřených oken ubytovny v Purkyňově ulici hlučí televize. Na pár balkonech stojí a kouří potetovaní fluktuanti. Když kolem mě projde jeden z obyvatel ubytovny, cítím silný alkoholový odér. Je poznat, že včera pošta doručila sociální dávky. Kvůli ubytovně a jejím obyvatelům žijí lidé v okolních domech v neustálé ostražitosti. "Ale to nejsou jen Romové. Pokud je tu nějaký problém, jedná se o sociálně slabší z ubytoven. Opijí se, vylamují ploty a vykrádají zahrady," líčí letité problémy, jež tu mají, čtyřicetiletý Petr Pařez ze Střekova.
Propité dávky
Tím se dotýká toho nejzávažnějšího. Spousta lidí bez práce si totiž vyzvedne sociální dávku a hned ten den ji propije nebo utopí v automatech. "To víte, že bych jim místo sociálních dávek v hotovosti zavedl stravenky a poukazy," říká Pařez na jejich adresu.
Stravenky jako formu výplaty sociálních dávek používají například v Bohumíně na Havířovsku. Ovšem stravenky jsou ve skutečnosti dost nejistým "podnikem" a řada měst se této formě vyplácení dávek spíš brání. Odběratelé totiž většinou najdou cestu, jak stravenky směnit za peníze, ty stejně propijí, profetují, nebo naházejí do automatu a opatření proti zneužívání sociálního příspěvku se tak mine účinkem.
Čipové karty
Řešením by mohlo být zavedení speciálních čipových karet, jejichž provoz chce ministerstvo práce a sociálních věcí zahájit příští rok. Zastupitelka Ústí Liběna Dobrovolná (TOP09) vidí ve speciálních platebních kartách páku na všechny, kteří peníze z dávek propijí nebo prokouří. "Výpisy budou úředníci kontrolovat. Pokud dotyčný utratí za cigarety nebo alkohol, budou následovat sankce," míní Dobrovolná. V podchodu pod tratí do Žukovovy ulice uklízí tři Romové, odpracovávající si na Střekově svých třicet hodin, aby mohly žádat o zhruba tisícovku navíc na sociálních dávkách. Nedá mi to a na stravenky se jich zeptám. "Nechceme žádné stravenky. Je to ponižující! Ať je dostanou ti, co nic nedělají," zlobí se asi čtyřicetiletá Romka Lída v podchodu. Spolu s dvěma kolegy plní jed nu ze svých třiceti hodin veřejně prospěšných prací.
"My nejsme ti, kdo by měl mít nějaké nevýhody! My aspoň makáme. V Purkyňovce žijou mraky lidí, co nic nedělaj. Těm ať zavedou karty," zlobí se asi třicetiletá kolegyně Lídy
"My pracujeme!"
Nařčení z toho, že by se opíjeli a chtěli peníze bez práce, trio z podchodu svorně odmítá. "To nejsme my, kdo tu dělá bordel. Jsou cikáni a cikáni. My za to nemůžeme, my aspoň pracujeme," ubezpečuje mě muž kolem padesátky, který má zubů míň než tisíců na výplatní pásce
Bez tolerance
Podle zastupitele Pavla Dlouhého (ČSSD) je nutné rozlišit lidi, kteří nepracují a ty, kteří se mohou postavit na hlavu, aby získali práci. "Současná vláda navrhla spoustu fantastických vizí, ale nikdy se jim to nepodařilo úspěšně dovést do konce," ohradil se třeba vůči používání karet. "Co se týče těch lidí, kteří nic nedělají a dají se například v jednadvaceti na invalidní důchod, k těm je nutno přistupovat bez tolerance a přísně na ně dohlížet."
Kzaplacení dluhů
Asi nejznámějším zákrokem v rámci vyplácení dávek byla akce bývalé chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Ta sociální dávky používala ihned k zaplacení dluhů. Její počínání hodnotilo mnoho lidí kladně, na druhou stranu vysocí ústavní činitelé se shodli na tom, že jednala protiústavně
(MARTIN KREPINDL)
Foto: Oldřich Pěnička dealer, 31 let Je to o překážku navíc při zneužívání peněz. Donutí to lidi na dávkách kupovat jen to, co je potřebné.
Foto: Jan Ludvar duchodce, 61 let Stravenky nebo karty nepomůžou. Jsou to vyhozené peníze, oni si nějak poradí. Raději prohloubit kontroly než tyhle experimenty