Zpravodajství
4.10.2011 - Nečas v Ostravě: ať firmy zaplatí
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 232
Strana: 5
Autor: miš, čtk
OSTRAVA Pouhý pojem ostravské laguny může v neznalém vyvolat představu idylické rekreační oblasti. Opak je pravdou: laguny už roky zhoršují městu životní prostředí. Znovu zahrozily nyní, kdy je v plném (i když problémovém) běhu jejich likvidace za několik miliard korun. Opakované úniky oxidů síry vyvolávají bouřlivou reakci. Likvidaci platí stát a premiér Petr Nečas (ODS) rovnou řekl, že společnost odpovídající za likvidaci staré ekologické zátěže by měla být pokutována. Vysoké koncentrace oxidů síry, které mnohonásobně převýšily normy, mohou způsobit problémy dýchacích cest a rozběhnout, či zkomplikovat některá chronická onemocnění. Hejtmanství a magistrát budou po sdružení Čistá Ostrava, které práce zajišťuje, požadovat vysvětlení. Česká inspekce životního prostředí už uzavírá vyšetřování prvního úniku z konce září. Její zástupkyně Helena Kameníčková oznámila, že o postihu by mělo být rozhodnuto do dvou měsíců. "Bylo zjištěno, že došlo k porušení podmínky integrovaného povolení. Provozovatel zařízení měl přerušit práce v době překročení imisních limitů a k tomu z jeho strany nedošlo," uvedla. Za to firmám hrozí mnohamilionová pokuta. Naopak při překročení limitů z tohoto víkendu byly práce přerušeny. "Společnost práce přerušila, takže podmínku integrovaného povolení splnila, takže tam není důvod řízení vést," dodala. Premiér potvrdil, že je pro potrestání firem. "Na druhé straně informace, které zatím mám, jsou takové, že je to, bohužel, nezbytným důsledkem těžby zrovna toho typu sanovaných nečistot," uvedl. Mediální zástupce Čisté Ostravy Lubomír Zabavík nechtěl Nečasovy postoje komentovat. "Zápach může mít souvislost se zahájením sanačních prací na laguně označené jako R3, kde je pravděpodobně vyšší obsah sirovodíku a současně také vlivem nepříznivých klimatických podmínek – směr proudění vzduchu, teplota ovzduší a podobně," upřesnil sobotní situaci. Chtějí proto upravit varovný systém. Unikající látky zasahují nejen Ostravu, ale i Bohumín a další obce. Například v sobotu ráno naměřili v Ostravě-Přívoze 3102 mikrogramů na metr krychlový, přičemž limit je 350 mikrogramů. Sdružení Čistá Ostrava hodlá ve středu jednat se zástupci radnice i hejtmanství. Uskupení už řeší problémy se zpožděním, naznačuje, že se práce zřejmě i prodraží.
(miš, čtk)
---
Ostravské laguny
- Laguny někdejší ostravské chemičky Ostramo jsou jednou z největších starých ekologických zátěží v ČR. Obsahují mimo jiné množství starých motorových olejů a dalších ropných látek, které se v lagunách hromadily desítky let.
- Obsah nádrží je smrtící například pro ptáky – pokud se v kapalině smočí, mají problém se z nich dostat podobně jako ptáci při haváriích ropných tankerů.
- Zakázka na likvidaci lagun je mimořádná: firmy mají vytěžit a zpracovat 200 tisíc tun tekutých a pastovitých ropných odpadů a vyčistit nejen kolem 500 tisíc tun zeminy, ale i vodu z 12 hektarů. Cena? Tři miliardy korun.
- Laguny měly být vytěžené do konce roku 2010, následovat měla dekontaminace a úpravy podloží a hrází lagun.