Zpravodajství
13.10.2011 - Nepřijdeš do práce? Končíš!
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 240
Strana: 1
Autor: David Gorgol
Karvinsko – Lidé v reflexních vestách posedávající na lavičkách nebo popíjející alkohol na autobusových zastávkách. I tak občas vypadá pracovní den některých pracovníků veřejné služby. Obyvatelé měst si pak stěžují, že ta "pakáž" nic nedělá a jsou všichni stejní. V Bohumíně se proto rozhodli s tímto problémem vypořádat. Lidem, kteří uklízejí veřejná prostranství, dali na záda čísla, podle kterých je obyvatelé města mohou identifikovat. "Pokud kdokoli shledá nějaké nedostatky, může zavolat na číslo BM servisu, který tyto pracovníky zaměstnává a nahlásit mu jeho číslo," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Někteří z těchto pracovníků totiž mívají problémy s docházkou nebo s popíjením alkoholu. "Například v červenci jsme kvůli alkoholu rozvázali spolupráci s dvěma lidmi," dodala mluvčí. A praxe s "pracovními čísly" se osvědčila. Podle jednoho z pracovníků BM servisu obyvatelé města skutečně volají. "Je to různé. Někdy zavolají jednou, jindy čtyřikrát za týden," řekl pracovník. Většinou jsou to stížnosti, ale výjimkou nejsou ani pochvaly. "Jednou nám dokonce poslali fotku, jak hezky pracují," sdělil pracovník BM servisu.
Příklad pro ostatní?
Budou se i jinde bohumínským příkladem inspirovat? Zatím asi ne. V Karviné prý o podobném opatření neuvažují. "Zaměstnali jsme jednoho člověka, který těmto lidem přiděluje práci a kontroluje je," sdělila mluvčí města Šárka Swiderová. Občas prý i tady někdo zavolá, že někdo někde nepracuje. Momentálně mají v evidenci 340 těchto pracovníků veřejné služby, skladba lidí se však mění. "Někdo třeba nastoupí, ale druhý den už třeba do práce nepřijde. Někteří tito lidé totiž nejsou zvyklí pracovat," vysvětlila mluvčí. Občas se také stane, že někdo odejde z pracoviště i s lopatou. "Pokud něco ukradnou, nepřijdou bez omluvy nebo odejdou z pracoviště, tak to může být důvod k rozvázání spolupráce," řekla Šárka Swiderová. Takových lidí prý bývá přibližně deset za měsíc. Zhruba stejný počet vyřadí podle mluvčí Evy Wojnarové také v Havířově. "Pokud nenastoupí do práce nebo třeba přijdou podnapilí, tak s nimi nejméně rok neuzavřeme smlouvu o veřejné službě," uvedla Wojnarová. Úroveň odvedené práce je podle ní různá. "Vše je individuální. Ale pokud mají dozor, a ten většinou mají, tak odvádějí práci celkem dobře," dodala havířovská mluvčí.
Pokračování na straně 2
Pokračování ze strany 1
V Orlové prý zatím žádné stížnosti na pracovní morálku pracovníků veřejné služby nemají. "Snažíme se působit tak, aby řádně pracovali. Menší problémy se objevily jen na rozjezdu, kdy někteří z těchto pracovníků přišli do práce opilí," informovala mluvčí města Nataša Cibulková. Pracovníci jsou v Orlové rozděleni do pěti skupina a každá z nich má svého parťáka, který zodpovídá za práci celé skupiny. Lidé, kteří takto pracují pro město, mají nárok na sociální dávky v plné výši. Pokud se lidé těchto prací pro město neúčastní, může jim dávka klesnout na existenční minimum.