9.11.2011 - Máte na těle štípance? Můžete mít doma štěnice

Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 262
Strana: 1
Autor: Martin Otipka


Před lety je skoro neznali. Nyní ale deratizátoři jezdí hubit štěnice prakticky každý den. Tento hmyz se přemnožil po celém světě a Ostravsko není výjimkou. Podle odborníků ale neobstojí mýtus, že štěnice žijí jen tam, kde je špína.

OSTRAVA Mnozí starší lidé si možná ještě pamatují na předválečný reklamní slogan, který propagoval prostředek na hubení hmyzu. "Švábi, rusi, štěnice – ďábelská jsou trojice! Vem foukačku s RETOX práškem, odzvoníš jim umíráčkem," sliboval tehdejší výrobce. Od té doby uběhlo mnoho let, ovšem boj s nepříjemným hmyzem pokračuje.
A zatímco švábů a rusů nepřibývá, se štěnicemi mají deratizátoři v kraji stále více práce. "Před několika lety jsme je skoro vůbec neznali. Vyjížděli jsme pouze k několika případům ročně. Teď je to zcela běžný hmyz. Jsme jen jedni z mnoha, co se hubením zabývají, ale k zákazníkům vyjíždíme až desetkrát za týden," říká Tomáš Adámek z deratizační firmy.

Štěnice a špína? Nesmysl

Pokud lidé doma objeví štěnice, většinou propadnou panice. "Před několika lety jsme to museli řešit. Dodnes nevím, odkud se vzaly, snad od sousedů. Styděla jsem se o tom někomu říct, mám je od odmala spojené se špínou. Nakonec jsme si potají objednali firmu, aby je vyhubila. Vyhodili i matrace a všechno povlečení," vzpomíná na nezvané návštěvníky žena, která nechtěla zveřejnit své jméno. Spojení nepořádku a štěnic ale odborníci odmítají. "Hmyz ke svému životu špínu nepotřebuje. A štěnice jsou navíc cizopasníci. Jde jim o krev, ne o nepořádek. Pokud se u někoho štěnice objeví, nemusí se stydět. Do bytu se můžou dostat nejrůznějšími způsoby. A to i tam, kde je absolutně čisto. Čím dříve si klient zavolá odborníky, tím jednodušší je likvidace," říká další z deratizátorů Dušan Svěrák.

Odhalit škůdce je složité

Spojovat nezvané návštěvníky se špínou odmítá i dermatolog Evžen Vašulín z Bohumína. "Měl jsem případ lidí, kteří si postavili nový dům a nově si ho vybavili. Přišli ke mně s vyrážkou, kterou jsem diagnostikoval jako poštípaní od štěnic. Nezdálo se to pravděpodobné, nakonec jsme ale zjistili, že si je přivezli z luxusní dovolené. Lidé by měli kontrolovat, v čem v hotelech spí a nebrat si vlastní polštářky. To je ideální cesta, jak si štěnice přivést domů," uvádí lékař. Není prokázáno, že by štěnice přenášely nějaké nemoci, ale poštípání je velmi nepříjemné. Lékaři doporučují postižená místa mazat mastmi proti svědění. Odhalit štěnice přitom není jednoduché. Problémy s tím mohou mít i lékaři. "Pamatuji si, že když jsem se s nimi poprvé setkal, taky jsem je nepoznal. To chce zkušenost. Štěnice mají totiž jednu úžasnou vlastnost, vyrážky se mohou objevit se zpožděním. Třeba až po týdnu," upozorňuje Vašulín.

" Pokračování na str. B2
" Pokračování ze str. B1

Štěnice mají i další "úžasnou" vlastnost, nedají se jednoduše vyhubit. Pokud se o to někdo pokusí svépomocí, může si nadělat ještě více škody. Štěnice v případě ohrožení rozdělí své hnízdo a obsadí i další prostory. Proto by je hubit měli odborníci. "Nejúčinnější je udolat je postřiky. Tedy aplikovat několik postřiků za sebou. Čím dříve je odhalíme, tím je to snazší. Nejčastěji se usazují u postelí, ale mohou být i ve skříních, podlahách nebo za tapetami," uvádí Adámek.

Blechy i klíšťák holubí

Štěnice netrápí jen Českou republiku. Objevují se po celém světě a například v New Yorku jejich výskyt dosáhl obrovských rozměrů. Kvůli nim musela zavřít i některá divadla na Broadwayi, objevily se i v luxusních obchodech nebo hotelech. Názory na to, proč se přemnožily, se ale různí. Sociálně slabší lidé si je často přinesou s nábytkem či oblečením, které najdou u popelnic. Nejčastěji se ale objevuje tvrzení, že za jejich rozšíření může cestování. Odborníci jsou ale opatrní. "Je pravda, že štěnic přibylo a je to nejčastější hmyz, který k nám lidé nosí, abychom určili, o jaký druh se jedná. Ale najít odpověď, proč jich je tolik, to je těžké. Kdybych tvrdil, že za to může cestování, byla by to spekulace. To potvrdit nemůžu," odmítá jednoduché vysvětlení Zdeněk Doležil ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Ačkoli jsou štěnice největším problémem, v domech a bytech se objevuje i jiný hmyz. Vedle výše zmíněných rusů a švábů hubí specializované firmy i blechy a občas se objeví i klíšťák holubí. Naopak jsou ale i druhy, se kterými se deratizátoři už příliš nesetkávají. "V minulosti jsme často hubili mravence faraony. Ale v posledních letech vymizeli. Tedy, aspoň si nás nikdo na jejich likvidaci neobjednává," dodává Svěrák.

(Martin Otipka)

---

FAKTA

Nejčastější hmyz v domácnostech

Štěnice (na snímku)
Dospělé štěnice dorůstají velikosti až 5 mm, jsou to paraziti živící se krví, tu sají v noci. Není potvrzeno, že by přenášely nemoci.

Švábi
Dorůstají velikosti až 28 mm. Znečišťují potraviny, přenášejí nejrůznější nemoci.

Klíšťák holubí
Až 9 mm velký hmyz se po domestifikaci holubů dostal k člověku. Živí se krví.

---

"Najít odpověď, proč je jich tolik, je těžké. Tvrdit, že za to může cestování, by byla spekulace."

Zdeněk Doležil, zdravotní ústav


Máte na těle štípance? Můžete mít doma štěnice - Zvětąit
Velikost: 300 x 685 bodů - 45 kB

Pro detail článku/fotky klikněte na danou zmenšeninu fotografie.
Počet zhlédnutí: 13 916

Zpět

Moravskoslezský kraj
Těšínské Slezsko
Místní akční skupina bohumínsko

Úřední hodiny

Úřední hodiny pro veřejnost

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Podatelna a informační centrum

Po: 7:00 - 17:00
Út: 7:00 - 14:00
St: 7:00 - 17:00
Čt: 7:00 - 14:00
Pá: 7:00 - 13:00

Hlavní pokladna

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:30
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30
Pá: 8:00 - 11:30

Budova A, číslo dveří A221 (2. NP)
596 092 274

Pokladna - odbor správy domů

Po: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Út: 8:00 - 11:00
St: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:00
Pá: 8:00 - 11:00

Budova B, číslo dveří B204 (2. NP)
596 092 261

28 °C