Zpravodajství
10.11.2011 - Zemi dusí smog
Zdroj: Reflex
Ročník a číslo: 45
Strana: 14
Některá místa republiky se dusí. Nastala inverze a lidé trpí smogem. Co se vlastně děje? Proč nemůžeme dýchat?
Viníkem je především takzvaná inverze. Jak název sám naznačuje, něco je naopak. Většinou s výškou teplota vzduchu klesá. Stav inverze znamená, že se nad zemí utvoří jakási poklička teplého vzduchu, která pod sebou drží ten studený. Dochází k tomu často na podzim a v zimě. Takový stav může trvat i několik dní. Teď smog trápí Ostravsko, jižní Moravu, severní Čechy, Liberec, taky Prostějov a Přerov a Pardubice. V Prostějově byl povolený limit překročen dvojnásobně. V Bohumíně první dny listopadu byly hodnoty třikrát vyšší, než je povoleno. Jedno dítě z Bohumína skončilo v nemocnici. Po záchvatech dávivého kašle se dokonce dostavilo částečné ochrnutí. Ona "poklička" může být ve výšce třeba devět set až tisíc metrů a pod ní se pak dějí dost nepříjemné věci. Zplodiny z komínů a výfuků se drží na místě a působí lidem zdravotní problémy. Jde především o potíže s dýcháním a srdečně-cévní choroby. Nedá se s tím nic dělat a bude to trvat tak dlouho, dokud nezačne foukat vítr, který pak situaci vyřeší sám. Do té doby platí, že kdo uteče, vyhraje, tedy nejlepší je odjet nebo poslat děti z oblasti pryč. Kdo zůstat musí, ať příliš nevětrá a bere vitamíny. Některá velká města, třeba Ostrava, v kritické dny zavádějí hromadnou dopravu zdarma, aby individuální automobilismus nezhoršoval situaci. Učitelky v mateřských školách zjišťují telefonáty stav ovzduší, aby věděly, jestli mohou poslat děti ven na vycházku.
ČEKÁNÍ NA VÍTR
Úřady nemohou zařídit vítr. Sporné je však to, nakolik mohou informovat obyvatele. Na mnoha místech byly zrušeny měřicí stanice, takže se občané ani nedozvědí, co se jim dostává do plic. Například v Mělníku a Neratovicích byly měřicí stanice zrušeny. Jejich provoz totiž stojí kolem jednoho miliónu korun ročně. Ze zákona na ně mají nárok jen obce nad 50 tisíc obyvatel, ty ostatní by si je musely platit samy. Přitom menší obce na tom nejsou také nijak dobře. Vzduch tam zhoršuje lokální topení. Ne vždy jsou totiž viníkem místní dusné atmosféry velké fabriky. Třeba v okolí Mladé Boleslavi se za poslední dobu zhoršily údaje ohledně polétavého prachu. Nemůže za to však automobilka, ale zřejmě jsou příčinou sami místní lidé. Na mnoha místech přetrvává děsivý zvyk naplnit PET láhve pilinami a strčit do kamen.
VŠECHNO ŠPATNĚ
Jižní Moravu zase trápí mrak, jenž "přilétl" z Polska. Zlomyslné povahy může těšit jen to, že mrak bude pokračovat dál do Rakouska na Vídeň. Většinu roku vane vítr směrem do Polska, jenom v tomto období je to jako naschvál naopak. Polsko má přitom mírnější normy pro provoz svých továren.
Máme za sebou dvacet let života ve společnosti, která pochopila, že větru a dešti neporučí. Ale když se pořád ještě s každým příchodem podzimu dusí děti a důchodci a jediným receptem je rada, že máme polykat více vitamínu C, je něco špatně. Všechno je špatně.