Zpravodajství
29.12.2011 - Nejlepší kulturní události roku
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 302
Strana: 5
Autor: Martin Jiroušek
Ostrava hostila legendy jako Ivan Magor Jirous, Magdalena Kožená, Eva Urbanová, mořeplavec Richard Konkolski. Dav rozpálil Nic Cave, galerii vévodí surrealismus
OSTRAVA Ivan Magor Jirous, Jiří Gruša, Nick Cave, The Swans, Public Image Ltd, Magdalena Kožená nebo Eva Urbanová, to jsou jen některé světoznámé tváře, které za uplynulý rok obohatily kulturní dění na Ostravsku, které je tradičně velmi bohaté a různorodé.
Na Měsíci naposledy s Magorem nebo Jiřím Grušou
Desítky spisovatelů z Česka, Polska i Slovenska hostil v červenci jedinečný Měsíc autorského čtení. Někteří z nich se do Ostravy už nikdy nepodívají. Patří k nim letos zesnulá legenda undergroundu Ivan Magor Jirous, ale také proslulý básník a diplomat Jiří Gruša. Mnohá setkání byla opravdu jedinečná a nenahraditelná. V Ostravě se podařil zopakovat úspěch z loňského roku, festival si tam opět našel své publikum, až překvapivě početné a věrné. "Ostravu už do budoucna považujeme za pevnou součást programu. Čili Brno a Ostrava v následných letech zcela určitě", řekl ředitel festivalu Pavel Řehořík.
Divoce rockové Colours
Proslulý rebel Nick Cave rozvášnil dvacetitisícový dav v podhradí Slezskoostravského hradu na jubilejním ročníku fenomenálního festivalu Colours of Ostrava. Zdařile mu sekundovali hudební legendy The Swans a Public Image Ltd s Johnem Lydonem (ex Sex Pistols). Někteří se na nich bavili více než na hlavní hvězdě.
Antikrist v kostele
Světoznámá operní diva Magdalena Kožená skvostně zapěla nádherné árie v kostele u příležitosti Svatováclavského hudebního festivalu. Zazněla i skladba použitá ve skandálním filmu Larse von Triera Antikrist. Festival jako každý rok potěšil v řadě míst mimo Ostravu, umělci byli opět na světové úrovni.
Cardillac a Kostelnička, opera jako expresionistický horor
Přelomová operní inscenace Cardillac v Národním divadle připomenula rovněž ostravský odkaz skladatele Paula Hindemitha. Příběh založený na klasickém hororu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna režíroval Jiří Nekvasil. Opera Národního divadla moravskoslezsklého rovněž hostila fenomenální operní divu Evu Urbanovou, hostovala zde v roli Kostelničky a publikum přesvědčila o tom, že i zpěv se dá prožívat celým tělem, navíc v situacích, které hraničí s lidským šílenstvím.
Výstava Černá slunce v Domě umění v Ostravě
V současné době stále aktuální a opět mimořádná ukázka toho, jak se dokáže Galerie výtvarného umění v Ostravě spojit s pražskými kurátory a připravit unikátní přehlídku českého umění, to jsou Černá slunce. Po třech letech tak instituce navazuje na fenomenální úspěch výstavy Sváry zření. K vidění jsou na dvě stovky mimořádných výtvarných děl od největších výtvarníků 20. století, například Štýrský, Toyen, Šíma, Čapek, Lada a řada dalších. "K nejpřitažlivějším dílům patří obrazy Spící či Opuštěné doupě malířky Toyen, Vrabčí dostaveníčko Jindřicha Štýrského nebo Leda s labutí Josefa Šímy," uvedl Jiří Jůža, ředitel galerie.
Mořský vlk na outdoorovém festivalu a v Librexu
Richard Konkolski, bohumínský rodák a několikanásobný světový rekordman v obeplutí zeměkoule přijal pozvání na Mezinárodní festival outdoorových filmů a zúčastnil se několika besed nad svými novými knihami. Přijel společně s manželkou Mirkou a v Domě knihy Librex nebo v kině Vesmír oživili paměť především starším generacím.
"Ostravu už do budoucna považujeme za pevnou součást programu." Pavel Řehořík, ředitel festivalu
"K nejpřitažlivějším dílům patří obrazy Spící či Opuštěné doupě malířky Toyen." Jiří Jůža, ředitel galerie