Zpravodajství
3.2.2012 - Experti: Problémem nejsou jen peníze, ale i lidi kolem
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 29
Strana: 22
Autor: redakce
V čem jsou největší problémy fotbalu na Moravě a kudy z nich ven? Tuto otázku Právo položilo několika osobnostem.
- RADEK DRULÁK, bývalý reprezentant: Problém je ve financích. Kluby až na výjimky vlastní soukromníci a těm peníze došly. Jedinou cestou je najít silné sponzory a zároveň přesvědčit města, aby fotbal podporovala. Ruku v ruce to ale musí jít se zájmem veřejnosti, protože fotbal se hraje pro lidi.
- LUBOMÍR VLK, bývalý reprezentant, pak trenér a šéf Vítkovic: Moravský problém není jen v penězích. Z velké části je o vztazích funkcionářů a tím i klubů. Jsou špatné. Vezměte si, kolik menších českých klubů žije v I. lize jen proto, že jim ty velké a silné půjčují fotbalisty na rozehrání. Bez toho by jim bylo ouvej. V Čechách jsou schopni se domluvit, na Moravě ne. To jsem pochopil už někdy před patnácti lety.
- KAREL JARŮŠEK, bývalý hráč a funkcionář Brna: Obecně platí, že velké firmy, které mají sídlo v hlavním městě, dávají raději peníze do klubů v Praze a okolí. Každý z moravských týmů má navíc specifické problémy. Z nich se podle mého názoru dostane nejdřív Olomouc, kde pracují koncepčně a mají výhodu v mládežnické základně. Nebýt korupční aféry, asi by Sigma byla úplně někde jinde.
- MIROSLAV SOUKUP, trenér a sportovní ředitel Slovácka: Asi není náhoda, že loni postoupily do ligy Dukla a Žižkov. Velké aglomerace evidentně lákají sponzory víc než menší města. O to je ovšem mrzutější stav Baníku a Zbrojovky. V Brně jsem působil, trápí mě, že se tam nezúročil potenciál, jaký představovali Mazuch, Holek, Kalouda či Mareček. Zbrojovka doplatila i na časté personální změny a velikou fluktuaci hráčů.
- ROMAN PROS, spolumajitel Brna: Budu mluvit jen za náš klub. Vstupovali jsme do něj s bratrem Stanislavem před osmi roky s nadšením a v naději, že se nám povede docílit úspěchů sportovních i ekonomických, a že se mužstvo záhy vrátí na zrekonstruovaný stadión za Lužánky. Navzdory počátečním dílčím úspěchům se nám cíl naplnit nepodařilo. To vedlo k odlivu sponzorů, partnerů i zájmu veřejnosti. Globální krize to jen umocnila. Rozhodli jsme se tudíž klub prodat, nejpozději v červnu z něj určitě odejdeme.
- VERNER LIČKA, generální manažer Baníku: Z čistě ostravského hlediska je problém v penězích. Dřív patřil Baník k nejbohatším klubům, dnes je jedním z nejchudších. A tak je na tom i region. Ostravsko zasáhly změny společenského systému. Už tu nejsou velké fabriky, které podporovaly fotbal. Důležité pozice tak musely opustit kluby jako Bohumín, Baník Havířov, NH Ostrava, VOKD Poruba. Některé už ani neexistují.
- JAN KLIMEŠ, bývalý hráč Brna a Zlína, hráčský agent: V Baníku je problémem vstup soukromníků z tenisového prostředí bez vztahu k regionu, který se moc nepovedl. V Brně zase doteď řídili fotbal obchodníci, jimž šlo hlavně o zisk. Navíc si dokázali kdekoho znepřátelit. Jestli se nestane zázrak, klub stojí před krachem. Naopak na Hradišti si cením, jaké zázemí se podařilo v menším městě vybudovat. V Olomouci se pracuje promyšleně, jsem přesvědčený, že se brzy z nesnází dostane.