Zpravodajství
6.2.2012 - Máte dotaz? Hbitou odpověď politiků nečekejte
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 31
Strana: 1
Autor: Markéta Radová
Jak politici komunikují s voliči? To zjišťoval test MF DNES. Z e-mailové schránky fiktivní Karolíny Černé jsme poslali dopis pěti poslancům a pěti senátorům a požádali o reakci. Výsledek? S odpověďmi nespěchali, nebo neodpověděli vůbec.
Ráda bych se zeptala, co jste v parlamentu už udělal pro to, aby se obyvatelům Ostravska lépe dýchalo a jestli bude někdy z vašeho pohledu zdejší vzduch čistý?
Těmito slovy uzavírala redaktorka MF DNES dopis, který 17. ledna odeslala pětici poslanců, z nichž každý byl v Moravskoslezském kraji zvolen za jinou stranu. Představila se jako jejich volička a obyvatelka Ostravy-Bartovic Karolína Černá, jejímuž nejmladšímu synovi lékaři v důsledku špatného vzduchu nedávno diagnostikovali astma.
Redakce chtěla vědět, jak rychle a obsáhle politici na dopis "běžné občanky" zareagují. Vzkaz tentýž den rozeslala i pětici senátorů z pěti různých volebních obvodů kraje. Těch se Karolína Černá většinou ptala, co má podle nich dělat se sousedy, kteří doma pálí odpad… Devět dní byla v kolonce e-mailové schránky s označením doručené zprávy nula. Až 27. ledna se objevila první reakce.
"Vážená paní Černá, odpovídám na váš e-mail…" psal senátor Antonín Maštalíř (ČSSD). V nepříliš rozsáhlé odpovědi na dotaz, co udělal pro čistší vzduch, uvedl, že do Ostravy spolu se senátorem Otakarem Veřovským přivedl eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika, který regionu přislíbil pomoc ze strany Bruselu. A že za úspěch považuje i odprášení severní aglomerace v ArcelorMittalu Ostrava.
Další reakce ve schránce přibyly až po rozeslání urgence 30. ledna. Následující den se ozvala poslankyně Jana Drastichová (VV), která však uvedla, že odpovídala hned na první e-mail, jenže odpověď zřejmě nedorazila. Ve stejném termínu se ozval i senátor Václav Vlček (ODS) a odpověď poslala i asistentka senátora Petra Víchy (ČSSD). 2. února, tedy 16 dní po odeslání úvodního dotazu, pak ve schránce přibyla i reakce senátora a hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD), kterou pro něj zpracoval odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.
Zbylí politici odpověď během sedmnácti dnů, jež jsme pro test vyhradili, neposlali. Tedy vyjma senátora Zdeňka Besty (ČSSD), který reakci zaslal sedmnáctý den večer. Pro opožděnou odpověď měl jen zčásti oprávněný důvod. Redaktorka totiž vzhledem k faktu, že na webu senátu chybí jeho oficiální e-mail a senátor nemá ani svůj web, dopis poslala do jeho soukromé e-mailové schránky a psaní podle senátora skončilo v nevyžádané poště.
Politolog: S odpověďmi voličům by měli reagovat rychle
Proč na e-mail neodpověděli zbylí poslanci? Kateřina Konečná (KSČM) to poté, co redaktorka MF DNES vysvětlila, že se jednalo o test, zdůvodnila tím, že odpověď měla připravenou, jen ji nechtěla posílat dřív, než poslanci 10. února projednají znění nového zákona o ochraně ovzduší. Pavel Drobil (ODS) řekl, že e-maily nedostal, proto neodpověděl. Pavol Lukša (TOP 09), jemuž redaktorka vzkaz poslala prostřednictvím kontaktního formuláře na jeho webu, důvod nereagování jasně nezdůvodnil a příčinou mlčení Lubomíra Zaorálka (ČSSD) byla podle jeho asistentky současná zdravotní indispozice poslance.
Podle politologa Tomáše Jarmary by poslanci a senátoři měli na dotazy veřejnosti reagovat co nejhbitěji. "Mají k dispozici kancelář, mezi jejíž hlavní využití patří komunikace s veřejností, a také svého placeného asistenta. Ten by měl politikovi v případě, že je příliš zaneprázdněn, připomínat nutnost vyřízení pošty," podotkl politolog.
FAKTA
Kdy odpověděli
Po 10 dnech Antonín Maštalíř
Po 14 dnech a urgenci Jana Drastichová (uvedla, že odpovídala dřív, ale e-mail asi nedorazil), Petr Vícha, Václav Vlček
Po 16 dnech Jaroslav Palas
Po 17 dnech a telefonátu Zdeněk Besta
Neodpověděli: Kateřina Konečná (e-mail měla připravený, zamýšlela ho ale poslat až poté, co poslanci v pátek 10. února projednají nový zákon o ochraně ovzduší), Pavel Drobil (uvedl, že e-maily nedostal, kdyby ano, odpověděl by), Pavol Lukša (není jasné, zda k němu e-maily dorazily), Lubomír Zaorálek (asistentka uvedla jako důvod jeho současnou zdravotní indispozici)
"Mají k dispozici kancelář, mezi jejíž hlavní využití patří komunikace s veřejností, a také svého placeného asistenta. Ten by měl politikovi připomínat nutnost vyřízení pošty." Tomáš Jarmara, politolog