Zpravodajství
13.2.2012 - Region sužuje prach, lépe nebude ani dnes
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 37
Strana: 2
Autor: Libor Běčák
Karvinsko – Děti, ale i lidé s kardiovaskulárním onemocněním by v těchto dnech neměli venku pobývat víc, než je nezbytně nutné. Přestože byla obloha nad regionem o víkendu zalitá sluncem, ve vzduchu bylo tolik prachu, jako už dlouho ne.
Hodnoty prachových částic na některých místech překročily hranici 700 mikrogramů na metr krychlový, což je absolutní rekord za poslední roky. A nejbližší dva dny to nebude o mnoho lepší. Nejhorší situace byla o víkendu na Bohumínsku a Orlovsku. "Přímo v Bohumíně stanice v neděli ráno naměřily více než 400 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. V Orlové to bylo přes 500 mikrogramů, v Karviné přes 600 mikrogramů a ve Věřňovicích se mezi čtvrtou a desátou hodinou držela prašnost nad hranicí 700 mikrogramů, v maximu to bylo 767 mikrogramů," lze vyčíst z webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu. Zvýšená prašnost je také v jiných částech regionu, na Ostravsku, Opavsku, Frýdecko Místecku i Třinecku.
Špína v Polsku
Ještě vyšší koncentrace polétavého prachu mají v sousedním Polsku, kde dosud nebyla přijata přísná opatření k ochraně ovzduší. Výjimkou tam nejsou hodnoty překračující 1000 mikrogramů. Nejvyšší hodnoty prachu naměřila v neděli stanice v polském městě Wodzisław Ślaski, které je od české hranice uBohumína a Věřňovic vzdáleno necelých deset kilometrů.
V neděli dopoledne tamní monitorovací stanice naměřila několikrát přes 1000 mikrogramů prachu v metru krychlovém, maximum bylo 1615 mikrogramů. Okamžité hodnoty naměřené v hodinových intervalech ovlivnily také průměrné čtyřiadvacetihodinové hodnoty. Zatímco pro okamžité měření není limit stanoven, pro období 24 hodin platí 50 mikrogramů v metru krychlovém. V nejzaprášenějších Věřňovicích, kde je tento průměrný limit překračován nejčastěji, dosahoval v neděli ráno hodnoty 420 mikrogramů.
Prach obsahuje řadu škodlivin včetně těžkých a jedovatých prvků. Prachová zrna se usazují v dýchacích cestách a jsou pro lidské zdraví nebezpečná, protože pronikají hlouběji a tělo se jich nedokáže zbavit. "Tím nejnebezpečnějším pro lidský organismus je benzo(a)pyren. Už jeden nanogram benzo(a)pyrenu, což je limitní hodnota, může mít pro člověka zdravotní následky," říká Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.
Ani výhled na nejbližší dny není optimistický. Od středy by se mělo oteplit a je možné, že v některých místech regionu bude sněžit. Rozptylové podmínky ale ani dnes a zítra o mnoho lepší nebudou. Stejně tak v průběhu dalších dní, kdy se sníh má postupně změnit ve sníh s deštěm a teploty se budou pohybovat kolem nuly.
---
V Ostravě byl překonán teplotní rekord Sobota byla v Ostravě pořádně mrazivá. Meteorologové naměřili minus 18 stupňů Celsia, a byl tak překonán rekord z roku 1985, kdy bylo v Ostravě o jednu desetinu stupně tepleji. Mrzlo také včera, kdy teploměry ukazovaly minus jednadvacet stupňů. V roce 1985 bylo podle ostravské meteoroložky Evy Auxtové ještě o téměř tři stupně méně, a teplotní rekord tak pokořen nebyl. Ostravu a celý Moravskoslezský kraj sužuje vedle silných mrazů také smog. Situace se o víkendu ještě zhoršila.
"Množství polétavého prachu v ovzduší se v Ostravě pohybovalo mezi 220 a 260 mikrogramy na metr krychlový. To znamená, že na některých měřicích stanicích byly povolené limity překročeny až pětkrát," uvedla Eva Auxtová. V Ostravě stále platí signál regulace, který se vyhlašuje, když průměrné denní hodnoty škodlivin v ovzduší překročí hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. Velké podniky musejí omezit výrobu podle regulačních řádů. (ter)