Zpravodajství
18.2.2012 - Otec je po úraze trvale na lůžku. Kde se o něho dobře postarají?
Zdroj: Opavský a Hlučínský deník
Ročník a číslo: 12
Strana: 3
Autor: zpravodajové deníku
Opavsko – Paní Jana S. z jedné obce u Opavy má problém se svým třiaosmdesátiletým tatínkem. Ten před několika týdny spadl ze schodů, když sestupoval z půdy, a od té doby je v bezvědomí. Na nemocniční posteli leží téměř bez hnutí a je zcela odkázán na pomoc druhých. Rodina je nad jeho osudem nešťastná, nyní však musí řešit i praktický problém: sehnat zařízení, kde se o tatínka dobře postarají. "Léčebna dlouhodobě nemocných mi nahání strach už jen svým názvem. Už jsme obvolali jiná zařízení, ale nikde tatínka nechtějí a my se o něho sami starat nemůžeme," říká nešťastně jednapadesátiletá žena. Je vdova, chodí do práce a živí dvě dcery na vysoké škole. S takovým problémem není určitě sama. Proto se vám mohou hodit informace, které jsme získali.
Vítkov a Klokočov: přijímáme všechny
Mezi nejznámější léčebny dlouhodobě nemocných v regionu patří ta ve Vítkově, spadající oficiálně pod nemocnici v Novém Jičíně, a také ta klokočovská. Do obou se přitom přijímají různí klienti. Čili jak takoví, kteří nejsou schopni pohybu, tak rovněž ti, jež si jsou schopni alespoň částečně pomoci sami. "O umístění v léčebnách dlouhodobě nemocných rozhodují lékaři. Ve Vítkově se spektrum klientely liší. Pacienti jsou převážně lidé s omezením hybnosti po cévních mozkových příhodách, dále pak pacienti po chirurgických a ortopedických operacích a pacienti po traumatech. Jedná se tedy o lidi, kterým se personál plně věnuje a snaží se je navrátit zpět do běžného života," popisuje práci odváděnou ve vítkovské LDN mluvčí novojičínské nemocnice Hana Szotkowská. LDN ve Vítkově běžně disponuje zhruba čtyřmi desítkami lůžek a klientela se nijak regionálně neomezuje.
V Klokočově je prý kapacita léčebny, tedy asi pro 150 lidí, téměř stále naplněna. Zdejší klienti se přitom taktéž nerekrutují pouze z ležáků či naopak "mobilních" pacientů. Jde o kombinované složení. Rovněž zde, stejně jako jinde, aby byl přijat pacient, musí jej doporučit lékař a být vypsána žádost. Obyvatelé klokočovské léčebny přitom pocházejí údajně většinou z Ostravska.
Opava: nemocnice má 48 lůžek
Geriatrické a doléčovací oddělení Slezské nemocnice má lůžkovou část v pavilonech Fa V. Pacienti jsou přijímáni po doporučení praktického nebo odborného lékaře nemocnice. Disponuje celkem osmačtyřiceti lůžky a převážná část hospitalizovaných jsou senioři. Nejčastějšími důvody jejich pobytu na oddělení jsou následky srdeční a cévní nemoci, cévní mozkové příhody, pádů, zhoršené pohyblivosti vlivem degenerativního poškození mozku a podobných zdravotních problémů.
Pokud se rodina nemůže o svého nepohyblivého člena každodenně starat, může využít terénní služby opavské Charity v podobě pečovatelské nebo ošetřovatelské služby i mobilního hospicu. Pracovnice Charity přicházejí za pacienty domů, postarají se o jejich potřeby a případně mu dělají společnost do doby návratu jeho blízkých. Výhodou je, že postižený člověk zůstává doma a není odkázaný na neosobní prostředí ústavu.
Hlučín: šance je v domovech
Pomoc pro trvale ležícího člověka jsme hledali také v Hlučíně, kde jsme o radu požádali Charitu Hlučín. "Pokud u pacienta navrhne péči lékař, jsme schopni do rodiny docházet a zajistit tu v rámci pečovatelské a asistenční služby hospicovou terénní péči, tedy pomoc v domácnosti s odbornými úkony. To ale samozřejmě v mezích, které domácnosti umožňují," řekla nám vrchní setra Pečovatelské služby Charity Hlučín Anna Postulková s tím, že zdravotní péče je zpravidla placena z pojištění pacienta, ale ostatní, například pomoc při hygieně dotyčného, zajištění obědů či nákupů, hradí objednavatel. Taková pomoc v rodině je možná nejen v Hlučíně samotném a jeho okolí, ale pracovníci Charity dojíždějí také například do Háje ve Slezsku nebo Rohova. Dobrou zprávou pak určitě je, že část těchto nákladů zpravidla hradí obce ze svých rozpočtů.
Co ale dělat, když se o ležícího pacienta nemůže rodina vůbec postarat? Pak nezbývá, než hledat jeho umístění v domově důchodců či nějakém specializovaném zařízení. Poradila nám vedoucí pečovatelské služby Charity Hlučín Andrea Strachotová: "V Hlučíně je možnost požádat si o domov důchodců,ale to má svá pravidla a většinou je to s čekáním. Další možností jsou domy s pečovatelskou službou, například Domov sv. Mikuláše či Domov U Jezera. Zde jsou ale také čekací doby, pokud je ale člověk opravdu neschopen péče a tu mu ani nelze jinak zajistit, bývá jeho žádost podle okolností upřednostněna. Poslední možností je pak hospitalizace na LDN oddělení nemocnice v Bohumíně," řekla Andrea Strachotová s tím, že vždy je ale lepší, najdeli se možnost péče přímo v rodině nemocného.