Zpravodajství
9.3.2012 - Pódium na prostná "vyšívali" tři měsíce
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 59
Strana: 21
Autor: Marie Radovská
V GK Vítkovice přežili povodeň i stěhování. Před sedmi lety proměnili školní tělocvičnu ve Výškovicích na stánek pro sportovní gymnastiku. Pomohli i rodiče
Ostrava – Povodeň, několik vykradení, dvě stěhování – všechno zažili během posledních patnácti let. V Gymnastickém klubu Vítkovice následky přírodní katastrofy i další problémy pokaždé překonali a dál se věnují výchově mladých talentů.
"Bylo to náročnější, ale trénovat se dá všude, i v té době jsme měli reprezentantky a holky dosahovaly pěkných výsledků," vzpomíná trenérka vítkovických sportovních gymnastek Světlana Grmelová na osmiletý pobyt v bývalém kině Mír, kam se klub po velké vodě v roce 1997 přestěhoval z haly Metalurg. "Dva měsíce jsme jezdili trénovat do Bohumína, než jsme budovu zrekonstruovali. V létě tam byl příjemný chládek, ale v zimě se nedala vytopit. Navíc nám nevyhovovala ani prostorově, přeskok má rozběh asi čtyřiadvacet metrů, my jsme na celý přeskok měli jen sedmnáct metrů," připomenula Grmelová, že gymnastky na tomto nářadí trénovaly v chodbě k bývalému kinosálu. Před sedmi lety se klub přestěhoval do bývalé ZŠ v ulici 29. dubna ve Výškovicích, kterou má v pronájmu. "Byla to běžná školní tělocvična. Náš bývalý trenér a stavař Ota Galas nakreslil projekt, podle toho jsme nakoupili materiál a tři měsíce ‚vyšívali‘ pódium na prostná," vzpomíná předseda GK Vítkovice Pavel Červenka na začátky v novém působišti. "Bylo to úžasné. Někteří rodiče pomohli finančně nebo materiálem, jiní fyzicky," doplnila trenérka.
"Nejvíc nám pomáhá město, nebýt jeho grantů, nemůžeme vůbec fungovat. Na závody, energie a činnost nám přispívá i Ostrava-Jih," ocenil předseda podporu sportovní gymnastiky z magistrátu a městského obvodu, kde klub sídlí. "Naše podmínky k tréninku jsou výrazně lepší, navíc byl vypracován projekt na rekonstrukci a městský obvod ji schválil. Otázka je, jestli bude dost peněz. Věřím, že když ne letos, příští rok se to snad podaří," je optimisticky naladěn předseda klubu. "Sponzor nám slíbil barvu, vymalovat jsme schopni sami, ale nechceme to dělat před rekonstrukcí," těší se trenérka na budoucí vylepšení tělocvičny a přilehlých prostor. Vítkovickým klubem prošla řada úspěšných reprezentantek, účastnic mistrovství světa, Evropy i olympijských her. Vsoučasné době má 96 aktivních členů od čtyř do 21 let, další třicítka i z řad veteránů si chodí pravidelně zacvičit. Do dění se zapojují také rodiče. "Některé z nich jsme nedávno vyškolili na cvičitele, kteří budou pomáhat s přípravkami, a rozhodčí," prozradila Grmelová.
"Všechno vždycky stojí a padá s trenéry, kterých je málo. Pokud nejsou peníze, jinou cestou to nejde udělat. A tahle je úplně ideální,"pochvaluje si předseda a dodává, že rodiče pomáhají i jinak. "Na to, abychom si něco nechali udělat, nemáme peníze, takže se většinou všichni sejdeme na brigádě," dodala trenérka. Na svých bedrech nesou rodiče i část nákladů – od cviček přes řemínky na bradla až po dres, který stojí od osmi set do 3,5 tisíce korun. Platí i cestu na závody. "Některé sporty jsou dražší. Ale my zase máme problém s nářadím," konstatoval Červenka a dodal, že kladina, kterou klub koupil před dvěma roky, stála 55 tisíc korun. "Sada originálních žíněnek kolem ní vyjde na 170 tisíc, hrazda nás stála 35 tisíc. K tomu, abychom při těžších prvcích mohli dělat záchranu, jsme k ní potřebovali konstrukci a ta vyšla asi na 17 tisíc. Nová dřevěná žerď na bradla, která vydrží jen rok, stojí 12,5 tisíce," přiblížila ceny nářadí Grmelová s tím, že nejdražší jsou prostná – jejich cena se pohybuje od 850 tisíc do milionu korun.
I proto při GK Vítkovice vloni v létě vznikl Klub rodičů. "Přišli s tím, že přispějí na speciální tréninkový rozkládací přeskokový stůl ze žíněnek. Měli jsme na něj nějaké peníze od sponzorů a rodiče řekli, že zbytek ceny zaplatí. Teď už nám chybí poslední dva tisíce korun, abychom ho mohli koupit," prozradila trenérka. Největší bolest klubu? "Potřebovali bychom větší prostor i s hledištěm, abychom nemuseli na závody převážet nářadí, a pro kluky placeného trenéra. Ale to bychom asi chtěli moc," usmál se Pavel Červenka, který GK Vítkovice šéfuje už třetí volební období.
---
Gymnastický klub Vítkovice
Založen: 1964 Počet členů – celkem: 140, aktivní: 120, závodníci: 96. Nejúspěšnější reprezentanti v historii klubu: Božena Perdykulová, Alena Dřevjaná, Ivona Krmelová, Lenka Tichopádová, Daniela Bártová, Pavla Kinclová, Klára Kudílková, Gabriela Krčmářová, Kateřina Panýrková, Zuzana Oboňová. Současná reprezentace: Adam Wlodyka (Btým mužů), Martin Ďásek (junioři), Patricie Stahalíková, Laura Smolecová, Viktorie Ringerová (žákyně). Nejlepší výsledky v roce 2011: Markéta Kolářová obhájila titul mistryně ČR v kategorii juniorek, Martin Ďásek získal bronz v kategorii starších žáků stejně jako Klára Štelclová mezi žačkami. Družstvo v sestavě Patricie Stahalíková, Laura Smolecová, Viktorie Ringerová a Tereza Dvořáková vybojovalo stříbrné medaile ve II. lize. Závodníci Vítkovic získali celkem jedenáct titulů přeborník kraje. Klub uspořádal: mistrovství ČR v různých kategoriích a odvětvích sportovní gymnastiky, přebory kraje a města. Každý rok organizuje mezinárodní Vítkovice Cup žákyň, juniorek a žen i závody pro děti – Memoriál Miloše Najzara (chlapci) a Baby Gym Cup (dívky). S dalšími ostravskými kluby se podílel na pořádání mistrovství ČR a Světového poháru Team Gym. Zajímavost: v roce 2011 vznikl Klub rodičů při GK Vítkovice.