Zpravodajství
16.3.2012 - Senát: Znečišťovatelé ovzduší platit budou
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 65
Strana: 15
Autor: Vilém Janouš, ČTK
Praha – Senátoři zatáhli za záchrannou brzdu. Do sněmovny vrátili novelu zákona o ochraně ovzduší, která vzbudila značný rozruch nejen mezi ekology, neboť navrhovala zrušit poplatky za znečišťování ovzduší. Senátoři naopak doporučili poplatky zvyšovat, čímž se přiklonili k původnímu vládnímu návrhu. Na senátní půdě se včera mezi zastánci a odpůrci poplatků vedl čtyřhodinový spor. "Každá varianta je lepší než ta, která přišla z Poslanecké sněmovny," uvedl například sociálnědemokratický senátor Petr Vícha.
Sněmovna před měsícem šokovala všechny ochránce životního prostředí, když přijala návrh poslance Jana Bureše (ODS). Podle tohoto návrhu by znečišťovatelé za vypouštění oxidu siřičitého, oxidu dusíku a těkavých organických látek neplatili od roku 2015 žádné poplatky. O sedm let později by neplatili ani za vypouštění tuhých látek. "Mělo by platit, že ten, kdo znečišťuje, by měl pykat," reagoval tehdy pro Deník ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Zástupci Hnutí DUHA dokonce spočítali, že kvůli poslancům by daňoví poplatníci přišli o půl miliardy korun, nehledě na zdravotní následky. Experti Akademie věd totiž uvedli, že se loni rozšířila rozloha území, na kterém byly naměřeny nadlimitní a zákon překračující koncentrace znečištění i počty dnů jejich trvání. Pro zrušení poplatků ve sněmovně hlasovali poslanci napříč politickým spektrem. Nicméně šéf ČSSD Bohuslav Sobotka slíbil, že senátoři zákon opraví. To se nakonec i stalo.
Podle včerejšího hlasování by tak znečišťovatelé měli za emise prachu platit od příštího roku 4200 korun za tunu. Po roce 2016 by se poplatky měly zvyšovat až do roku 2021na výsledných 14 700 korun za tunu. Je to méně, než chtěla vláda. Její verze totiž počítala se zvýšením až na 29 400 korun za tunu do roku 2022. Mírnější zvyšování poplatků pak čeká znečišťovatele za vypouštění oxidu siřičitého, oxidu dusíku a za emise těkavých organických látek, jak počítal původní vládní návrh. Přesto byl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) s výsledkem spokojený. "Je to návrh, který je rozumný, a předpokládám, že takto dopadne i v Poslanecké sněmovně," řekl po hlasování ministr. V Senátu nepanovala shoda. "Ten, kdo to v konečném důsledku zaplatí, bude občan," uvedl například Richard Svoboda (ODS). Proti zákonu se staví průmyslníci. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jana Rafaje se poplatky dotknou zejména malých a středních podniků, tedy i služeb.
---
Za revizi kotle až tisíc korun
Praha – Navzdory výhradám Senát včera nezrušil povinné revize kotlů na tuhá paliva, které lidé budou muset podstoupit každé dva roky. Počítá s tím zákon o ochraně ovzduší. Lidé by si navíc měli do deseti let pořídit kotle nové. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) by revize měla stát zhruba 800 až 1000 korun. První revize by lidé měli podstoupit nejpozději do roku 2016 pod hrozbou pokuty až 20 tisíc korun. Povinné revize navrhoval zrušit senátor ČSSD Vladimír Dryml. Pokládá je za zbytečnou administrativní i finanční zátěž. Se svou snahou ale zůstal osamocen. Pochybnosti o účelnosti revizí měl i předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. (čtk)
"Je to návrh, který je rozumný, a předpokládám, že takto dopadne i v Poslanecké sněmovně." Tomáš Chalupa, ministr živ. prostředí