Zpravodajství
12.4.2012 - Některým městům chybí bydlení pro seniory
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 87
Strana: 1
Autor: Jan Olšar
Citovaný: Lucie Balcarová (mluvčí Bohumína)
Starých lidí je více a chybí místa, kde by o ně bylo postaráno, když již některé věci sami nezvládnou.
Karvinsko – Populace stárne, seniorů ve městech přibývá. Pro důchodce, navíc třeba se zdravotními problémy,sehnat cenově odpovídající bydlení, kde by byly k dispozici i některé sociální služby, je šance velmi omezená. Ve velkých městech na Karvinsku určitě. Zástupci měst přiznávají, že bytů pro seniory je nedostatek. "Posledních 31 bytů v domech s pečovatelskou službou jsme obsadili loni. Ve dvou domovech pro seniory je dalších 174 míst. To je samozřejmě nedostačující, na druhé straně je velmi těžké ve městě, kde jsou tři vlastníci bytového fondu – RPG, SBD a město –, cokoli zaměřovat výhradně na jednu skupinu obyvatel," uvedla mluvčí Havířova Eva Wojnarová. V Orlové momentálně evidují čtyři sta žádostí o bydlení v domě s pečovatelskou službou nebo v domovech důchodců. To radnici přimělo k rozšíření ubytování a služeb péče o seniory.
"Chtěli bychom využít objektu současné ZŠ Polní 963, který bychom chtěli přebudovat na sociální zařízení s kapacitou šedesát až osmdesát míst," řekl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek. Město chce dále využít prostory tamější LDN, kde klesl počet pacientů, kteří jsou dle pravidel pojišťovny do LDN umísťováni. Podle Mojžíška má město rozpracovanou demografickou studii, podle které se hledají konkrétní řešení pro stárnoucí populaci. "Chtěli bychom dosáhnout stavu, kdy by pro všechny požadavky seniorů byla konkrétní nabídka. Úzce spolupracujeme se subjekty jako je například Slezská diakonie. Nevylučujeme ani spolupráci se soukromým nebo polosoukromým subjektem," dodal Mojžíšek. Dotovat sociální služby a organizace, které se starají o seniory,sesnažíi v Karviné. "Letos jsme chod těchto služeb podpořili čtyřmi miliony korun," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.
Město má dále asi 500 bytů s regulovaným nájemným v domech s pečovatelskou službou, což je prý nejvíce v okrese. Ve městě funguje i krajský dům pro seniory. I přesto Swiderová připouští, že další místa jsou potřeba. "Město má plány na zřízení dalšího bydlení pro seniory. Prozatím není jasné, jestli podpoří soukromý návrh, nebo to zkusí samo. V každém případě hledáme lokalitu, kde by takové byty mohly být," řekla mluvčí Karviné. Zcela opačná je situace v Českém Těšíně, kde mají vzhledem k počtu obyvatel nadstandardní počet lůžek v pečovatelských zařízeních pro lidi, kteří se o sebe neumí postarat. S výstavbou dalších sociálních bytů se proto nepočítá. "Město má svůj domov pro seniory, další zařízení zde provozuje Český Červený kříž, Charita a Slezská humanita, které město podporuje dotacemi," uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. Podle jejích slov má naopak město připravené pozemky pro hromadnou bytovou výstavbu.
A podobný stav hlásí i Bohumín. Tam chtějí počet sociálních bytů dokonce snížit. "Město má šest domů s pečovatelskou službou, které mají kapacitu 98 bytů. Do budoucna by si chtělo ponechat ve zvláštním režimu jen dva z nich, z ostatních by se staly domy s byty dostupnými i pro jiné věkové kategorie," sdělila mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Kromě domovů důchodců se město snaží zajišťovat taky hustou síť terénních služeb, aby mohli staří lidé zůstávat co nejdéle doma. Podle primátora Havířova Zdeňka Osmanczyka by v oblasti péče o seniory měla hrát větší úlohu rodina a stát. "S ohledem na vývoj společnosti by měl předvést lepší bytovou politiku pro sociálně potřebné a seniory. Neměl by zodpovědnost přenášet na městskou samosprávu," řekl Osmanczyk.