Zpravodajství
18.4.2012 - Bobři na Karvinsku kácejí vzrostlé stromy
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 92
Strana: 11
Autor: Karban Pavel
Starosti působí rybářům z Karvinska návrat bobrů. Těm se daří například v okolí Stonavy, tam, odkud je před lety vytlačila důlní činnost. Nyní se silně ohrožený druh vrací na zrekultivované území. "Problém spočívá v tom, že mnohdy neuvěřitelně silné kmeny stromů malí bobři za noc pokácejí ve větším množství, vytvoří hráz a umělou přehradu, která zatápí údolí. Rybáři pak nemají pro ryby vodu a stále musejí hráze bourat," popsal stonavský starosta Ondřej Feber (SPOZ), který je rád, že se do obce bobři vracejí. Ale… "Daří se jim tu tak, že se nadprůměrně množí a okupují celá teritoria. Bojíme se o stromy, které jsme v minulosti při revitalizaci vysazovali."
O vody v okolí Stonavy se starají rybáři ze dvou místních organizací. Zatímco ti z Orlové problémy s bobrem nemají, jejich kolegové z Karviné si jich "užívají" dosytosti. "Hospodář na Kateřinách si už nějakou dobu stěžuje, že zahrazují přítok do rybníka. Každý den to chodí rozdělávat," popsal hospodář karvinských rybářů Václav Pasz. Podle něj se první problémy s bobry objevily zhruba před rokem a půl. "To jsme si tehdy mysleli, že nám šachta zastavila vodu, a nakonec se zjistilo, že bobři postavili hráz," dodal.
Že by bobři byli na Karvinsku novinkou, ale Pasz odmítl. "Jsou tady x let, potkával jsem je normálně časně ráno cestou do práce. A to jsem v důchodu pět let. Nejhorší situace je tak poslední rok. Kolem Olše už pokáceli bobři aleje stromů, táhne se to od Bohumína až po Karvinou," naznačil rybář, který si povzdychl, že proti bobrům nemohou nic podniknout, protože jde o chráněný druh.
Mutace - Právo - severní Morava a Slezsko