Zpravodajství
1.6.2012 - Gymnázium v Novém Bohumíně nese jméno prvního poválečného ředitele
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 128
Strana: 2
Autor: ava
Milí čtenáři, denně vyslovujeme názvy mnoha škol nebo ulic zcela automaticky, a občas používáme i familiární verze jejich názvů. Mám na mysli například Cingrovku (kolonie nebo ulice P. Cingra) nebo třeba ulici K. Sliwky ve Fryštátě. Mnohdy však vlastně vůbec nevíme, kdo jsou nebo byli lidé, jejichž jména místní ulice či školy nesou. Proto jsme zapátrali v paměti, nahlédli do archivů a v pravidelném seriálu vám budeme přinášet medailonky těch, jejichž jména ani po jejich smrti nezmizela a žijí s námi dodnes. (toj)
Seriál Deníku
Současná budova gymnázia v Novém Bohumíně pochází z roku 1929 a zprvu nesla název Státní reformní reálné gymnázium. Od prvního zářijového dne tam kromě jiných začal vyučovat i profesor matematiky a fyziky František Živný, který se sice v roce 1902 narodil v Záboří nad Labem, aleBohumínu, kde také v roce 1989 zemřel, zasvětil svůj život. Po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 fungovalo v objektu gymnázium polské, od září 1939 pak německé. Když se po válce české gymnázium znovu otevřelo, stal se František Živný prvním poválečným ředitelem.
"Profesor Živný měl mimořádné zásluhy na obnovení vyučování po období okupace, ale po komunistickém puči ho zbavili ředitelské funkce. Do čela se vrátil v roce 1954 a jako ředitel působil až do roku 1966, kdy odešel do důchodu," prozradil současný ředitel školy Miroslav Bialoň a dodal, že František Živný působil ve škole až do roku 1972. Čestný název Gymnázium Františka Živného nese škola od roku 1995. "V tom roce se slavilo 75. výročí založení gymnázia, a tak jsme podali na ministerstvo žádost o udělení čestného názvu. Žádost nám schválili, a tak si můžeme dennodenně připomínat odkaz tohoto vynikajícího pedagoga," uzavírá Miroslav Bialoň.