Zpravodajství
29.6.2012 - Seriál Deníku
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 152
Strana: 2
Autor: dog
Orlová, Bohumín – V Bohumíně máme kolonii Cingrovka, v Orlové se můžeme projít po ulici Petra Cingra. Kdo ale Petr Cingr vlastně byl? Většina lidí na tu otázku zakroutí hlavou s tím, že neví. Přitom se jedná o člověka, který významnou měrou ovlivnil život obyvatel v celém regionu. Především prosadil právo na lepší zacházení zaměstnanců ze strany zaměstnavatelů, právo na vzdělání, odpočinek, pomoc v úraze a nemoci. Petr Cingr se narodil v roce 1850 v Hudlicích na Berounsku, kde také zahájil svoučinnost. Na Ostravsko se dostal roku 1892. Zde také začíná jeho agitační a odborářská práce.
Hned po příchodu se stal mezi horníky skutečnou autoritou, založil a redigoval Odborné listy, které se v roce 1895 přejmenovaly na Na zdar, což byl vlastně vůbec první sociálnědemokratický časopis na Ostravsku. Na jeho vydávání použil Cingr vlastní peníze. Ještě v roce 1893 se zasadil o vznik spolku Prokop. Šlo o podpůrnou, osvětovou a vzdělávací organizaci. Do spolku se zanedlouho přihlásilo přes devět tisíc členů. V roce 1901 se rozrostl v mohutnou organizaci Unie hornická pro Moravu, Slezsko a Halič.
Petr Cingr byl také zvolen do říšské rady ve Vídni, kde prosazoval osmihodinovou pracovní dobu, týdenní výplaty nebo zavedení důlních inspektorů dbajících na bezpečnost práce. Domáhal se také úrazového pojištění horníků a žádal, aby byly revírní bratrské pokladny zestátněny, majitelé podniků do nich totiž často odmítali přispívat. Zaměstnanecké výhody, které dnešní dělníci považují za samozřejmost, pomáhal v minulosti vybojovat právě Petr Cingr.