Zpravodajství
30.7.2012 - Nebezpečný svědek
Zdroj: Respekt
Ročník a číslo: 31
Strana: 17
Autor: Jaroslav Spurný, Ondřej Kundra
Případ CASA: Tajemná hra kolem podplukovníka Karla Daňhela
Ještě před měsícem byl vojenský pilot Karel Daňhel pro veřejnost naprosto neznámou osobou. Za clonou anonymity se však odehrával dramatický příběh, který od počátku července plní hlavní stránky tuzemských médií. Podplukovník ztrácí práci, je obviněn ze sexuálního styku se čtrnáctiletou dívkou a je vyšetřován kvůli podezření z korupce. To všechno přitom v rychlém sledu dopadlo na hlavu muže, který je současně jedním z hlavních svědků v zásadním případu současné doby – vyšetřování podílu lidí z mocenských složek na stamilionově předraženém nákupu letounů CASA. Nejasnost Daňhelových přečinů vzbudila podezření, zda nejde o umně narafičenou likvidaci svědka. Jenže je vůbec takové konspirativní spiknutí moci možné? A pokud ano, kdo za ním stojí?
V hlavní roli důvěra
Ředitel Vojenského zpravodajství, generál Ondrej Páleník, si toto ráno přivstal, jen aby nakonec řekl, že nic neřekne. Přitom právě tento robustně stavěný muž, legendární velitel speciální vojenské jednotky, jehož muži bojovali několik let v Afghánistánu po boku amerických Rangers a on sám tam strávil rok, by mohl dát na otázky okolo případu Daňhel veřejnosti vyčerpávající odpověď. Jeho podřízení pilota sledují už od roku 2010 a mají zmapovaný téměř každý jeho krok. Všechny dokumenty, kvůli kterým je Daňhel v problémech, pocházejí z jednoho týmu vojenské tajné služby, které Páleník šéfuje. Generál však na mikrofon mluvit nechce. Místo pokusu o vysvětlení je tak nadále k dispozici pouze známé oficiální komuniké Páleníkovy služby: "Vojenské zpravodajství se panem Daňhelem začalo zabývat v jiné souvislosti než v tzv. kauze CASA. Ze zákona je vojenské zpravodajství povinné hlásit podezření ze spáchání trestného činu, což i v tomto konkrétním případě učinilo."
O spiknutí mocných se snadněji mluví, než se dokazuje, a je lepší s ním ve zpravodajství šetřit. Důvod, proč v Česku od jisté doby není těžké brát jeho hrozbu vážně, je ten, že před rokem a půl jsme jedno takové prokazatelně zažili. Jaroslavu Štefcovi, muži, který se měl stát osobou rozhodující na ministerstvu obrany o zbrojních zakázkách a který dával veřejně najevo, že jeho zájmem je zastavit tok desítek miliard korun do zaběhaných a evidentně korupčních praktik, někdo podstrčil do auta pistoli. A nemohlo se to stát jindy než při nanejvýš podezřelé silniční kontrole jeho vozu, takže pachatelem musela být buď policie, nebo nějaká tajná služba, či obě složky dohromady. Než se prokázala jeho nevina, začala se Štefcovi nenapravitelně hroutit jeho kariéra na ministerstvu obrany.
Karel Daňhel je podle důvěryhodných informací skutečně jedním z klíčových svědků v případu CASA. Jeho výpověď má policie už rok a půl zadokumentovanou. Utajené zdroje tvrdí, že Daňhelova výpověď potvrzuje, že jak ministryně obrany Vlasta Parkanová, tak její náměstek Martin Barták – hlavní architekt nákupu – obdrželi od vojáků a především od Daňhela důkazy, že stroje jsou předražené a záměrům armády nevyhovující. Oba výhrady pomíjeli, Bartákovi lidé dokonce prý na Daňhela tlačili, aby odmítavá stanoviska ze své expertizy vyloučil. Navíc byla tuzemská veřejnost v posledním měsíci svědkem, jak se někteří vysoce postavení politici v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, někdejším ochráncem Martina Bartáka, snaží vyšetřování letadel CASA zmařit a zastrašit policisty, kteří na věci pracují. Podstatné pro rozsouzení případu přitom bude, co Daňhel vypoví před soudem a jak důvěryhodně bude působit. K tomu, aby před soudem stál nedůvěryhodný člověk, nebo dokonce svědek, který svoji výpověď změní, by mohl tlak neznámých "spiklenců" v pozadí směřovat.
K čemu došlo
Nejčerstvějším rozruchem v případu Daňhel je pilotovo dva týdny staré obvinění ze zneužití čtrnáctileté dívky. Mělo k němu dojít už letos v březnu, kdy Daňhela požádala jeho známá z Bohumína, zda by její dceři nepomohl v Praze vybrat šaty na večírek k ukončení základní školy. Daňhel dívku vyzvedl v Praze u vlaku, prošli několik nákupních středisek a pak ji vzal přespat do hotelu. Prý ji nechtěl vzít na vojenskou ubytovnu, kde sám v Praze bydlí, takže spolu přespali v jednom pokoji s manželskou postelí. Pak dívka i se šatstvem odjela a zdálo se, že je po všem. Jenže v půli července zatkli Daňhela detektivové z kriminální policie a sdělili mu, že jej dívka z Bohumína usvědčuje z pohlavního zneužití. A další průběh je znám. Den po pilotově obvinění dívka svoji výpověď odvolala s tím, že k ní byla donucena velkým policejním nátlakem a přesvědčováním, které prý policisté vůbec neprotokolovali. Kapitáni Milan Macháček a Vladimír Horálek tvrdí opak, vše prý proběhlo podle zákona, a psycholožka Hana Dudová, která byla výslechu jako sociální pracovnice přítomna, nechce jeho průběh nijak komentovat.
Jediné, co je ochotna říci, je, že policie podle ní postupovala při výslechu dívky "standardně". Matka dívky, která část výslechu dcery také absolvovala, působí v telefonu velmi vyčerpaně. "Jsem si jistá, že v tom hotelu k ničemu nedošlo. Nezlobte se, opravdu nechci tu věc dál rozebírat," říká. Krach údajně vynuceného obvinění není jedinou podezřelou okolností případu. Matka i dívka byly policií pozvány k výslechu, aniž by tušily, o co jde. Ani jedna z nich žádné trestní oznámení na pilota předtím nepodala. Policie nechce prozradit, kdo jí zprávu o noci v hotelu podal, nechce potvrdit ani vyvrátit, zda to bylo Vojenské zpravodajství, a není možné se ani dozvědět, jaké důkazy detektivové před výslechem dívky měli. Stejně tak je neznámou věcí, proč detektivové od výslechu údajné oběti čekali nečinně celý měsíc, a pak náhle pilota zatkli v práci se zásahovou jednotkou a s plnou mediální parádou. Víme jediné: žalobce prý rozhodne během čtrnácti dnů, zda bude stíhání podplukovníka Daňhela pokračovat, nebo jestli bude odloženo.
Pod dohledem zpravodajců
Týden před svým zatčením (a následným rychlým propuštěním) absolvoval Karel Daňhel jiný výslech. Tentokrát na Vojenské policii, která jej podezřívá z přijetí úplatků jak v případě letounů CASA, tak v jeho armádní "vrtulníkové" koncepci, na níž pracoval před dvěma lety. I toto podezření stojí na odposleších pořízených tajnou službou během Daňhela sledování. Podle informací ze služby zachytilo Vojenské zpravodajství Daňhelovy telefonní hovory, při nichž se vyjadřoval, jako by si říkal o úplatek. Loni v srpnu proto předala tajná služba odposlechy Vojenské policii. Co v odposlechnutých hovorech stojí, nevíme. Jediné, co jsou zdroje z tajné služby ochotny prozradit a citovat, je pár výrazných vět, které mají dokazovat, že si Daňhel při telefonických hovorech říkal o úplatky zástupcům dvou zbrojařských firem – AKM Group a Omnipolu. Jenže slova jako "tak kolik jsi mi dal do peněženky, padesát, nebo sto tisíc?" nebo "pustil jsem letadla do vzduchu a ušetřil jsem vám peníze, teď jste na řadě vy" jsou hodně neurčitá a aktéři je dnes vysvětlují, že v prvním případě šlo o nezávazné žertování a v druhém o Daňhelovu pobídku firmě ke zvýšenému úsilí na opravách letounů CASA.
Zásadně více světla nevnášejí do věci ani poslanci z komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství, před níž nedávno na vlastní žádost vystoupil šéf vojenské tajné služby Páleník. Uvedl se tím, že by rád poslancům předvedl důležité svědectví – a pak jim pustil delší sestřih z odposlechů Daňhela. "Ty věty se daly skutečně vyložit jako domluva o úplatku," shoduje se poslanec Antonín Seďa (ČSSD) se svým kolegou z komise Michalem Babákem (Věci veřejné). Oba však připouštějí, že nelze úplně vyloučit ani to, že o úplatek jít nemuselo. Co vše konkrétně slyšeli, nemohou zveřejnit, je to tajné. "Já samozřejmě vím, že jde o významného svědka z kauzy CASA. Slyšeli jsme jenom úryvky, teoreticky mohly být i tendenčně sestříhané," říká Seďa. "Pokud se nakonec ukáže, že tomu tak bylo, svolám mimořádné zasedání komise." Jisté tak je jen to, že podezření na Daňhelovo úplatkářství se stalo součástí loňského podnětu vojenské tajné služby k Národnímu bezpečnostnímu úřadu, aby odebral Karlu Daňhelovi prověrku a tím ukončil jeho třiadvacetiletou armádní kariéru.
Minulý týden NBÚ Vojenskému zpravodajství definitivně vyhověl. "Karel Daňhel pracoval proti zájmům České republiky," stojí ve verdiktu NBÚ. O co se však ten výrok opírá, je velmi těžké zjistit. Vojenské zpravodajství se začalo Karlem Daňhelem zabývat na podzim roku 2010. Generál Páleník tvrdí, že to nemělo nic společného s letouny CASA. Jeho tvrzení nelze nijak vyvrátit, ale jedna indicie tu je. V září 2010 se začaly v médiích objevovat informace o údajně předraženém a korupčním nákupu letounů, které si armáda pořídila kvůli přepravě svých vojáků a techniky na zahraniční mise. Odborníci přitom tvrdili, že letouny CASA jsou pro tyto účely nevyhovující. Do Afghánistánu nedoletí bez mezipřistání a hlavně se do nich nevejdou obrněné vozy používané na misi v Afghánistánu. Pro tajnou službu zřejmě nebylo až tak složité zjistit, že tyto informace mohou unikat od jednoho z hlavních odpůrců nákupu Karla Daňhela, a z dalšího dění lze usoudit, že se rozhodla nasadit odposlechy a jednat.
V tuto chvíli není možné bez dalších informací rozhodnout, zda si pak Vojenské zpravodajství vybíralo z odposlechů účelově Daňhelova slova a na jejich základě se lidé ze služby rozhodli zlikvidovat pilota skrze odebrání prověrky, nebo jestli byly Daňhelovy aktivity skutečně za hranicí zákona, etiky či jeho kompetencí. A prakticky to nemůže posoudit ani NBÚ. Dva úředníci, kterým byla prověrka přidělena, neprovádějí sami žádná pátrání, jen zkoumají data dodaná tajnou službou, policií nebo třeba finančním úřadem. Odebrání prověrky stvrzuje šéf oddělení a v našem konkrétním případě jej po Daňhelově odvolání schválil i šéf úřadu Dušan Navrátil. Prověrku může ještě zkontrolovat správní soud, k němuž se Daňhel odvolal, a také poslanecká komise pro kontrolu NBÚ. Zda to komise udělá, nevíme. Rozhodnutí o odebrání prověrky je týden staré, poslanci mají prázdniny a šéf komise Zdeněk Boháč (ODS), který jediný může kvůli prověrce Daňhela zasedání poslanců svolat, má vypnutý telefon.
Boj o vrtulníky
Z informací několika neoficiálních zdrojů vyplývá, že Daňhelovi byla odebrána prověrka hlavně kvůli jeho údajně podezřelé účasti na sepsání armádní vrtulníkové koncepce. Jenže všechny naše neoficiální zdroje mohou čerpat své informace zase z jediného místa – Vojenského zpravodajství. Jde o velmi komplikovanou záležitost. Zjednodušeně: armáda dostala před šesti lety v rámci splácení ruského dluhu (domluveného ještě vládou Miloše Zemana) z Ruska dvacet šest dopravních a bojových vrtulníků tamní výroby. Před třemi lety vojáci konstatovali, že armáda má vrtulníků tolik, že nemá peníze ani na jejich údržbu, a začaly se rodit koncepce, co s tím. Karel Daňhel byl motorem jedné z nich a tuto koncepci podporoval i generální štáb. V této představě se měl státní a pro armádu velmi důležitý zbrojařský podnik LOM Malešice stát generálním licencovaným opravářem všech vrtulníků ruské provenience, létajících v armádách NATO.
Rusové nám dají povolení k vývozu našich zhruba třiceti vrtulníků jejich výroby do USA a my za ně získáme od Američanů špičkové helikoptéry Little Bird. Mělo to jediný háček: monopolním prostředníkem – na tom trvali Rusové – pro dovoz náhradních dílů z Ruska by se stala firma AKM, patřící Daňhelovu příteli Wronovi. Daňhel předal svému příteli Wronovi – alespoň podle tajné služby – citlivé materiály o armádních vrtulnících a vzhledem k tomu, že AKM je vlastně místní filiálkou ruského státního zbrojařského gigantu Oboronprom, předal pilot podle tajné služby dokumenty zástupcům rizikové země. Daňhel i Wrona však předání jakýchkoli dokumentů popírají. Opět: relevanci důkazů tajné služby není možné posoudit. Znovu jsou tu pochyby. V armádě totiž začal vznikat konkurenční projekt. Na stejném půdorysu, s tou změnou, že by se výhradním opravářem nestal LOM a Američané by nám výměnou dodali stroje Black Hawks, které by se v českém vojsku staly dominantními.
Hlavní výhodu by získala soukromá firma Penta, vlastník Aera Vodochody. Už dnes vyrábí pro americkou firmu Sikorski součásti pro stroje Black Hawks a v plánu bylo, že by na firmu pak přešly opravy všech nových armádních vrtulníků. Státní LOM by zkrachoval a je veřejným tajemstvím, že o lukrativní pozemky, na nichž stojí, má zájem několik velkých tuzemských firem. "Nepochybuji, že na mé diskreditaci může mít zájem Penta a politici, na něž má kontakty," říká Daňhel. Žádný důkaz pro své tvrzení ovšem nemá a nedokáže uvést jméno jediného politika, který jde společnosti Penta na ruku nebo který by dokázal přesvědčit Vojenské zpravodajství, aby pilota "na zakázku" likvidovalo.
Otevřený konec
Kdo dnes může prozkoumat, zda je Karel Daňhel obětí spiknutí tajné služby s politiky, nebo jestli se skutečně dopustil toho, z čeho je viněn? V první řadě jsou to kriminalisté a státní zástupci z Prahy 9, kde je pilot dosud obviněn ze zneužití nezletilé dívky. Podle zmiňovaných slibů žalobců by rozuzlení tohoto případu mohlo přijít v řádu dnů, kdy se rozhodne, zda bude odložen, nebo jeho vyšetřování bude pokračovat. Pokud však dívka vypovídá, že se nic nestalo, je těžké si představit, že by Daňhel nadále setrval v pozici obviněného (jestli tedy na dívku nedošlo ze strany Daňhela k nějakému nátlaku, k čemuž nejsou veřejné důkazy). Další rozhodnutí je v rukou Vojenské policie, která šetří údajnou pilotovu korupci. Nelze však předpokládat, že Daňhel bude obviněn jen na základě odposlechů, bez jakéhokoli důkazu, že nějaké peníze vzal. Zkušenosti z vyšetřování podobných případů ukazují, že žádný žalobce dnes neobviní nikoho kvůli tomu, že v telefonu naznačoval žádost o úplatky. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana bylo loni v Česku obviněno z korupce devadesát lidí. U všech bylo prokázáno, že korupční peníze převzali.
Možným spiklencům tedy zůstane v ruce jediná karta: odebraná prověrka. Pokud tedy soud, k němuž se Daňhel odvolává, nerozhodne, že prověrku pilotovi vrátí. Věc mohou ještě prověřit také poslanci. Případ veřejně zatím komentovala jediná kompetentní osoba – ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Prověřil jsem postup Vojenského zpravodajství ve věci Karla Daňhela a jsem si naprosto jist, že zpravodajci postupovali správně a v souladu se zákonem. Nehodlám zpochybňovat kompetenci pana Daňhela jako odborníka pro dopravní letectvo, ale z informací, které mám, jsem přesvědčen, že jeho odebrání prověrky bylo oprávněné," napsal Respektu minulý týden. To je vážné zpochybnění spiklenecké teorie. Ministr Vondra zcela jistě nestojí na straně Martina Bartáka nebo jeho dlouhodobého ochránce Miroslava Kalouska, byť seděl ve vládě, která nákup strojů CASA schválila. Naopak, pod jeho vedením ministerstvo obrany předalo policii nejen trestní oznámení, ale i veškeré dokumenty ohledně obchodu s letadly, včetně seznamu lidí, kteří jsou do obchodu zasvěceni a mohli by svědčit. Takže co bude dál?
Karel Daňhel vypovídal o případu CASA na policii už před osmnácti měsíci. Detektivové zaprotokolovali jeho expertní posudky i slova, že předražený nákup letadel prosazovali tehdejší klíčoví muži ministerstva Martin Barták a Jan Fulík, kteří jej podle jeho slov nutili, aby své expertní výhrady proti typu CASA mírnil nebo úplně zamlčel. Nejpodstatnější ale bude, co Daňhel vypoví před případným soudem, to je pro verdikt zásadní. Pokud existuje nějaké spiknutí, které mělo Daňhela zpochybnit jako svědka v politicky citlivé kauze, je už dnes víceméně jasné, že to nevyšlo. Vlastně bude záležet na státním zástupci, jak celou věc před možným soudem podá. Pokud bude pilot zbaven obvinění z pohlavního zneužití dítěte a nebude obviněn z korupce, může to paradoxně jeho pozici svědka posílit. I soud pak může považovat Daňhelovy neprokázané delikty za pokus o útok na muže pomáhajícího spravedlnosti. Do té doby by bylo samozřejmě nejlepší zjistit, jestli někdo obvinění Daňhela skutečně zosnoval. Tomu by mohly pomoci dvě operace. Důkladné prozkoumání odebrání pilotovy prověrky jak soudem, tak poslaneckou kontrolní komisí pro NBÚ, a hlavně odtajnění klíčových částí odposlechů Karla Daňhela. To je v pravomoci šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a ministra obrany.