Zpravodajství
20.8.2012 - Velké peníze od státu míří do málo ziskových firem s krátkou historií
Zdroj: Hospodářské noviny
Ročník a číslo: 161
Strana: 13
Autor: Zuzana Kubátová
Ministerstvo průmyslu rozdělilo na dotacích přes 72 miliard korun
Největšími příjemci jsou výrobce PET lahví Exelsior a developer CIAS
Největší balíky peněz ze dvou hlavních dotačních programů ministerstva průmyslu a obchodu na podporu podnikání směřují k malým, často málo známým společnostem s krátkou historií a minimálním majetkem. Ukazují to statistiky agentury CzechInvest, která tyto programy řídí. Ze současného programu Podnikání a inovace a ze staršího Průmysl a podnikání přiteklo od roku 2004 do českých firem přes 72 miliard korun.
Bohumínský šampion
Nejúspěšnějším příjemcem dotací z programu Podnikání a inovace (běží od roku 2007) je společnost Exelsior Group z Bohumína. Firmě, která v Česku zaměstnává 200 lidí, přikleplo ministerstvo průmyslu na sedm projektů celkem 477 milionů korun. K tomu dostala 50 milionů od ministerstva životního prostředí. V roce 2010 vykázal Exelsior čtvrtmiliardový obrat a zisk 7,5 milionu korun. Loni podle majoritního vlastníka Radomíra Pruse (34) utržil miliardu. "Ne všechny ty dotace jsme skutečně dostali. Už schválených 56 milionů nám ministerstvo už přes rok dluží. A poslední dotace 150 milionů korun jsme se raději vzdali, když se letos proplácení peněz z Bruselu zadrhlo," říká Prus. "Nechceme riskovat další průtahy. Nevyplacená dotace dělá jen problémy. Raději jsme tedy inovační program zastavili," vysvětluje. Exelsior recykluje PET lahve a vyrábí stroje na jejich vyfukování. Uplatňuje vlastní technologie a podle Pruse patří do pětice největších evropských firem, které dokážou z použitých "petek" vyrobit nové lahve. V Česku má tři závody. Včetně dvou továren v Polsku a na Slovensku zaměstnává celkem 400 lidí.
Miliardy pro Glosera a Škodu
Naprostým rekordmanem v získávání dotací z ministerstva průmyslu však není Radomír Prus, ale plzeňský architekt Hynek Gloser, majitel developerské skupiny Česká inženýrská (CIAS). Podle poslední zveřejněné závěrky činil v roce 2010 obrat holdingu 121 milionů a zisk 699 tisíc korun. Gloser získal již z prvního dotačního programu Průmysl a podnikání 680 milionů korun pro firmu Adelardis ze své skupiny (podílela se na výstavbě areálu Škody Plzeň). Dalších 418 milionů z aktuálního programu Podnikání a inovace přiklepli úředníci jeho firmě Bammer Trading. Dotace je určena na výstavbu depa a opraven pro plzeňský dopravní podnik, rovněž v areálu Škody. Stavba je součástí 12miliardové veřejné zakázky v rámci PPP projektu, kterou vyhrálo konsorcium firem sdružených kolem Škody Transportation. Firma Adelardis vznikla těsně před přiklepnutím dotací v roce 2005. V roce 2010 měla aktiva 688 milionů korun, obrat 651 milionů a 45milionový zisk. Firma Bammer vznikla v roce 2009 a o rok později ještě nebyla nijak činná. Gloser je dvorním dodavatelem Škody od její privatizace v roce 2004.
Klíčové jsou pro něj stále škodovácké stavby, celkově štědře podporované státem. Na čištění a revitalizaci brownfieldu v areálu Škody šlo z různých programů v podobě různých dotací a pobídek několika úřadů od roku 2004 různým subjektům kolem 13 miliard korun. Zatímco stavby v plzeňské Škodě dotuje stát miliardami, na výrobu dostala největší česká strojírenská skupina z programu Podnikání a inovace pouhých 155 milionů korun. Podobně jako jiné průmyslové firmy - například mladoboleslavská Škoda Auto získala od ministerstva průmyslu na pět inovačních projektů necelých 190 milionů. Zato například biotechnologická firma PrimeCell, která získala 288 milionů korun na Biotechnologický park v Ostravě a 75 milionů na obdobný projekt v Brně, vznikla teprve v roce 2006. V jejích orgánech vystupují výhradně Češi, majetkově ji ale ovládá vlastník z Kypru. Podle poslední dostupné závěrky a výsledovky má aktiva ve výši 100 milionů korun a obrat nejvýše v jednotkách milionů ročně. Pokud vydělávala (v roce 2010 byla ztrátová), pak se zisk pohyboval maximálně ve statisícových hodnotách.
Technoparky a elektrárny Velké dotace posílá ministerstvo průmyslu také majitelům vodních elektráren, přestože ty stát podporuje jinou formou - pevnou výkupní cenou elektřiny. Stamiliony dostaly například firma Reno Energie (ovládá ji šéf státního Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák) či svitavská společnost Energo-Pro podnikatelů Jaromíra Tesaře a Jiřího Krušiny. Často dotace směřují do vědeckotechnologických parků. Téměř 400 milionů korun získala loni obecně prospěšná společnost VTP AP Milovice, za níž stojí několik škol v čele s ČVUT Praha. Na bývalém vojenském letišti v Milovicích za ně chtějí vybudovat aerodynamický tunel pro výzkum v automobilovém průmyslu. V posledních čtyřech letech podpořilo ministerstvo technologické parky či inkubátory v Písku, Kunovicích, Zlíně či Plzni. Žádosti o dotace zpracovává pro ministerstvo agentura CzechInvest, jejíž ředitel byl minulý týden odvolán kvůli podezření z machinací s veřejnou zakázkou. O práci s dotacemi ale na ministerstvu pochybnosti nemají. Podle náměstka ministra Martina Frélicha běží systém dobře a transparentně.
"Operační program Podnikání a inovace je otevřený všem podnikatelům, kteří splní základní parametry. Jsou limitováni pouze vlastními nápady, business plány a možnostmi spolufinancování. K dispozici jsou programy pro malé a střední i pro velké podniky," říká. Na tom, že malé či velmi mladé firmy dostávají stamilionové podpory, nevidí Frélich nic nestandardního. "Je na aktivitě žadatelů, kolik žádostí podají. Například Exelsior podal celkem 11 návrhů, úspěšný byl v 7 případech. Firma Adelardis podala 17 projektů, 6 z nich úspěšných. Záleží na aktivitě," říká Frélich. Systém hodnocení projektů prošel podle něj několika evropskými audity. "Díky 72 miliardám, které ministerstvo rozdělilo, mohou podnikatelé nakupovat nové technologie, zvyšovat úspory, oživovat staré průmyslové objekty. Celkem bylo vytvořeno díky dotacím přes 13,7 tisíce pracovních míst, která pomáhají rozvoji ekonomiky," zdůrazňuje náměstek Frélich.
Operační program Podnikání a inovace je otevřený všem podnikatelům, kteří splní základní parametry. Je na aktivitě žadatelů, kolik žádostí podají. Martin Frélich náměstek ministra průmyslu a obchodu