Zpravodajství
20.9.2012 - Cizí investoři ztratili zájem o Česko
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 221
Strana: 16
Autor: David Tramba
Zahraniční investice: Zájem velkých finančních skupin o Evropu ochladl. Kupují jen levné reality
Velké mezinárodní společnosti ztratily zájem o nákup českých firem. Uvolněný prostor rychle vyplnili místní investoři. Kromě nich český trh láká jen některé zahraniční fondy.
PRAHA - Nejen eurozóna, ale celá Evropská unie získala pověst problémové oblasti, kde s růstem příliš počítat nelze. Zájem mezinárodních podniků o nákup firem v Česku oproti minulým letům značně klesl. "Velcí strategičtí investoři raději nakupují firmy v zemích, jako je Brazílie, Čína a Indie. Evropským zemím nedůvěřují," uvedl včera na konferenci vedoucí partner společnosti ARX Equity Brian Wardrop. Výsledkem těchto trendů je, že do nákupu firem investují hlavně místní hráči a fondy soukromého kapitálu. Od počátku roku média informovala o třech desítkách významných firemních transakcí v Česku. Pouze ve třech případech byl kupujícím strategický investor ze zemí eurozóny. Dříve velmi aktivní britské, francouzské a rakouské společnosti neuskutečnily ani jednu takovou transakci. Oproti loňsku klesl zájem také německých investorů.
Jediným z mála příkladů jejich zájmu o Česko je nákup 51 procent akcií Exim Holdingu, pod který patří například největší česká cestovní kancelář Exim Tours. Nadpoloviční balík akcií koupila německá firma Rewe Touristik. Pokud připočítáme nemovitostní transakce, lze uvést ještě odkup kanceláří City Green Court v Praze na Pankráci skupinou Deka Immobilien. Česko-slovenská skupina Penta Investments si vzniklou situaci pochvaluje. "Na trhu firemních fúzí a akvizic dochází k oživení. Na prodej je řada podniků, které oslabila ekonomická krize, zakladatelé též zvažují prodej rodinných firem," uvedl investiční ředitel Penty Václav Jirků. Penta právě dokončuje převzetí nejmenovaného výrobce autodílů a chystá se dále posilovat v oboru zdravotnictví. Před měsícem oznámila koupi sítě lékáren Lloyds a velkoobchodního distributora léčiv Gehe Pharma, do budoucna by ráda v Česku ovládla také některé nemocnice.
Sehnat financování na firemní převzetí není podle Václava Jirků příliš těžké.V situaci, kdy centrální bankéři ve snaze zabránit návratu krize pumpují do ekonomiky peníze, banky doslova přetékají. Zájem o firemní akvizice zvyšují také nízké úrokové sazby. Samotný český trh je pro globální hráče málo zajímavý. "K velkým transakcím a privatizacím již ve velké většině došlo a pro silné zahraniční kupce se obtížně hledá podnik dostatečně veliký a s dostatečně širokým záběrem v rámci regionu či Evropy," říká Tomáš Návrat, senior manažer v oddělení Poradenství při transakcích PwC ČR. Situace se však mění ve chvíli, kdy je na prodej skupina pokrývající celý region střední a východní Evropy. Do této kategorie patří i dosud největší oznámená letošní transakce.
Americký koncern Molson Coors v dubnu oznámil převzetí pivovarnické skupiny StarBev, jejíž důležitou součástí jsou pražské Pivovary Staropramen. Kupní cena dosáhla 2,65 miliardy eur, tedy 66 miliard korun. Totéž lze říci o dalším velkém obchodu. Pobočky Volksbank v nových členských státech Evropské unie v únoru definitivně převzala ruská Sberbank, která za ně rakouské Volksbank a dalším akcionářům vyplatila 505 milionů eur. Překvapením může být zájem investorů původem z Jihoafrické republiky. Mediální a internetový koncern Naspers v dubnu ovládl Netretail Holding, provozovatele online obchodů Mall.cz. Další jihoafrický koncern Mondi před několika dny koupil od rakouského Duropacku závod na výrobu vlnité lepenky v Českých Budějovicích.