Zpravodajství
27.9.2012 - ČEZ prodá jedinou elektrárnu
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 227
Strana: 13
Autor: David Tramba
Kandidátem číslo jedna na prodej je elektrárna Dětmarovice. Zájem o ni má Dalkia, EPH i ruský investor
PRAHA - Prodáme s nejvyšší pravděpodobností jen jednu uhelnou elektrárnu, tuší již vedení elektrárenské společnosti ČEZ. Svého vlastníka nejspíš změní severomoravské Dětmarovice. ČEZ se v červnu rozhodl, že otestuje na trhu zájem o pět uhelných elektráren. Některé jsou takřka neprodejné, u dalších se našli jen dva zájemci. Odlišná je situace v případě černouhelné elektrárny Dětmarovice. Vysoce postavený manažer ČEZ pod podmínkou anonymity uvedl, že očekává podání až pěti nabídek Zájemci je mají předkládat na konci příštího týdne. Pokud ČEZ elektrárnu prodá, půjde o jeden z největších obchodů v Česku v letošním roce. Zájem o dětmarovickou elektrárnu potvrzuje energetická skupina Dalkia, která je hlavním dodavatelem tepla pro města na severu Moravy. "Máme o tuto elektrárnu velký zájem, máme v plánu nabídku v příštím týdnu podat," uvedl generální ředitel společnosti Dalkia Česká republika Laurent Barrieux.
Podobně se vyjádřil také druhý největší výrobce elektřiny v Česku – Energetický a průmyslový holding (EPH). "EPH potvrzuje zájem o tuto elektrárnu," odpověděl mluvčí holdingu Martin Maňák. Kromě nich ČEZ zaznamenal zájem investiční skupiny BXR, kterou spoluvlastní třetí nejbohatší Čech Zdeněk Bakala, nejmenovaného ruského podniku a několika finančních investorů. Skupina BXR, pod kterou spadají například ostravsko-karvinské doly OKD, zatím nechce svůj zájem potvrdit ani vyvrátit. Prodej elektrárny Dětmarovice není jistý, i když pravděpodobnost takového kroku s každým týdnem roste. Vedení ČEZ má podle zmíněného zdroje signál, že Evropská komise pravděpodobně přistoupí na prodej pouze jedné elektrárny. Zatím však ČEZ nechce dohodu blíže komentovat, Evropská komise ji má oficiálně zveřejnit až v prosinci. ČEZ tím chce naplnit podmínky narovnání sporu s Evropskou komisí. Její vyšetřovatelé se tři roky zabývali podezřením, že ČEZ zneužíval svého dominantního postavení na českém energetickém trhu. Obě strany sporu nakonec daly přednost smírnému řešení, kdy ČEZ jako "polepšený hříšník" souhlasil s prodejem uhelných bloků o výkonu nejméně 800 megawattů.
Druhým důvodem pro prodej Dětmarovic jsou cenové nabídky na elektrárny Počerady a Chvaletice, které ČEZ obdržel na konci srpna. Nabídky se totiž zdají šéfům dominantního výrobce elektřiny v Česku nízké. Nabídku na tyto dvě hnědouhelné elektrárny podal vlastník mosteckých dolů Czech Coal Pavla Tykače a také Energetický a průmyslový holding, kde je největším akcionářem Petr Kellner. Podle informací Lidových novin však oba uchazeči za dvojici elektráren shodně nabídli jen něco přes 15 miliard korun. To je podle lidí z branže málo. Například analytik České spořitelny Petr Bártek jejich tržní hodnotu odhadl nejméně na 18 miliard. Částka 15 miliard korun je v rozporu s tím, co se objevilo v některých médiích na počátku září. Například podle zpravodajského serveru Česká pozice měl Czech Coal nabídnout 24 miliard korun.
Samotný Czech Coal nechce zatím o nabídnuté částce hovořit. "Dohodli jsme se, že nebudeme cenové nabídky komentovat. Částku nemůžeme bez souhlasu společnosti ČEZ zveřejnit," uvedla mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová. Patnáctimiliardová nabídka ze strany holdingu EPH vzbuzuje mezi odborníky na českou energetiku údiv. Holding totiž vlastní hnědouhelné doly v Česku nemá a dovoz málo kvalitního paliva z dolu u německého Lipska, který jevmajetku EPH, se příliš nevyplatí. Za rozhodnutím nabídku podat tak lze hledat spíše snahu Kellnerovy skupiny překazit obchod konkurenčnímu Czech Coalu Pavla Tykače. S ním totiž někteří spoluvlastníci EPH nemají dobré vztahy. V zákulisí se dokonce hovoří o nepřátelství mezi Tykačem a šéfem EPH Danielem Křetínským.