Zpravodajství
10.11.2012 - Nejen lidé, ale rovněž instituce stárnou
Zdroj: Frýdecko-místecký a Třinecký deník
Ročník a číslo: 264
Strana: 2
Autor: Tomáš Machálek
Ředitel Gymnázia a Střední odborné školy FrýdekMístek Jaroslav Konečný Deníku prozradil:
FrýdekMístek – Gymnázium s Střední odborná škola FrýdekMístek slaví dvacet let. A to je jistě důvod k oslavám. Více prozradil v následujícím rozhovoru Jaroslav Konečný, ředitel školy.
- Škola chystá oslavy a akce k 20. výročí založení, co všechno připravujete?
Hlavní akcí je koncert rockových kapel a absolventů naší školy v pátek 16. listopadu v 17 hodin ve frýdeckém kulturním domě, jehož se účastní řada hostů a zváni jsou všichni absolventi mající čas a chuť si zavzpomínat (více se zájemci dočtou v článku Pavla Kuběny Dvacet let – to už je bigbít, který je zveřejněn na webu školy – pozn. redakce). Řada akcí však bude probíhat po celý tento školní rok. Mezi ty tradiční, které však výročím získají nový náboj, můžeme zařadit 24hodinový volejbalový maraton 7. a 8. prosince, vánoční turnaj v kopané 11. prosince, Ples klubu rodičů 15. února 2013 a řadu dalších.
- Jak jste začínali?
Naše škola má dva historické prameny, jejichž spojením vznikla. U obou můžeme říci, že jsou dítětem politického a společenského kvasu počátku devadesátých let minulého století. Prvním pramenem je Rodinná škola, která začíná působit v rámci tehdejšího SOU na třídě T. G. Masaryka 451 již od 1. září 1990. Ředitel SOU Jaroslav Homolka se svým týmem tím předvídavě reagoval na očekávaný nárůst poptávky veřejnosti po maturitních oborech. V roce 1992 se Rodinná škola ze SOU vyčlenila a po krátkém ředitelování Ludmily Nerudové převzala její řízení Zuzana Škorňoková. Ta v roce 1997 zabezpečila transformaci školy na Střední odbornou školu s vyučovaným oborem Veřejnosprávní činnost. Druhým pramenem vzniku školy je frýdecké gymnázium. Obnovení frýdeckého gymnázia, které již v historii existovalo, bylo součástí plánu ředitele Gymnázia Petra Bezruče v Místku (GPB) Bohumíra Kocicha na přechod GPB na šestiletou formu studia. Frýdecké gymnázium pak mělo nahradit snížení kapacity GPB, která byla s tímto krokem spojena. Obnovení frýdeckého gymnázia podporoval i tehdejší Školský úřad ve FrýdkuMístku, především ředitel Jiří Faldyna a jeho zástupce Jan Krulikovský, stejně jako město Frýdek Místek, starosta Pavel Vyvial a jeho zástupce Martin Říman. Ředitel SOU Jaroslav Homolka nabídl pro vznikající školu výukové prostory.
- Jak vše pokračovalo dále?
V březnu 1992 byla nové škole vystavena zřizovací listina a ředitelem jsem se stal já. Od 1. září 1992 pak zahajuje nová škola výuku ve třech třídách prvního ročníku. V letech 1995 až 1996 probíhá výstavba nového pavilonu určeného pro gymnázium, neboť stávající areál je již pro tři zde působící školy nedostačující. K 1. červenci 2000 dochází ke sloučení obou nových škol a vzniká Gymnázium a Střední odborná škola FrýdekMístek. Byť jsme původně tímto sloučením nadšeni nebyli, čas ukázal, že se jednalo o poměrně šťastný krok. Škola mající ve svém portfoliu obory všeobecného i odborného vzdělání, které je navíc doplněno i o večerní studium, je jistě univerzálnější, odolnější vůči vlivu okolních změn a také bezesporu plní určitou integrační roli ve výchově mladých lidí. V létě 2004 se škola, především díky pochopení tehdejšího náměstka starostky FrýdkuMístku Petra Cvika, stěhuje do areálu v Cihelní ulici 410, který je uvolněn zrušením zde působící 10. ZŠ. Tento areál, který byl v roce 2005 převeden do majetku našeho zřizovatele Moravskoslezského kraje, od té doby a s jeho podporou intenzivně zvelebujeme.
- Jaký je geografický původ vašich studentů? Odkud pocházejí?
Oblast, z níž čerpáme naše žáky, se liší dle vyučovaných oborů. U oboru vzdělání Veřejnosprávní činnost lehce překračuje území okresu FrýdekMístek. U oboru vzdělání Gymnázium, zaměření všeobecné je oblast přibližně vymezena Beskydami, Vratimovem, Hnojníkem, Kozlovicemi a Brušperkem. U oboru vzdělání Gymnázium se zaměřením na matematiku, VT a fyziku je oblast o něco větší.
- Jaké máte počty studentů a jakou nabídku chytáte pro příští školní rok?
Při maximálních stavech dosáhl počet našich žáků čísla 700. Vzhledem k celostátnímu úbytku počtu žáků postupně realizujeme, po dohodě se zřizovatelem, omezení počtu žáků v oboru Gymnázium o jednu třídu. V současnosti máme asi 560 žáků. Pro školní rok 2013 až 2014 jsme letos v srpnu na jednání s vedoucím odboru školství krajského úřadu panem Liborem Lenčem dohodli následující počty pro žáky denního studia čtyřleté obory: Veřejnosprávní činnost – 30 žáků, Gymnázium, zaměření: všeobecné – 60 žáků, Gymnázium, zaměření: matematika, výpočetní technika a fyzika – 30 žáků a v rámci večerního pětiletého studia nabízíme: Veřejnosprávní činnost – 30 míst pro dospělé, kteří si chtějí zvýšit či rozšířit svou kvalifikaci.
- Jakých největších úspěchů dosáhli vaši žáci?
Já osobně považuji za největší úspěch, když se náš absolvent dobře uplatní v dalším životě. To si myslím, že je cílem každé školy. Vy se ale asi ptáte na něco jiného. Takže mohu vzpomenout. V roce 2010 postoupil tým našich žáků, Tereza Lepíková a Lukáš Kurek, se svým projektem Akce a reakce v technické praxi na výstavu Expo – Sciences Africa, která probíhala na francouzském ostrově Reunion v Indickém oceánu. V roce 2011 získal tým žáků naší školy, Kateřina Máčalová a Pavel Vjatrák, první místo a hlavní cenu v soutěži Dobrovolnictví s kamerou, kterou vyhlásila organizace ADRA, cenou byl poukaz na zájezd dvou osob do Anglie a společně s žákyní Laurou Adámkovou získali cenu za svou prezentaci s názvem Doprava přítel Země na ekologickém kongresu Ostrava 2011.
- A co můžete nabídnout případným zájemcům o studium v příštím školním roce?
Především nabízíme kvalitní a erudovaný pedagogický sbor a asertivní přístup všech zaměstnanců školy. Vycházíme z poznání, že pokud se žák chce vzdělávat, pozitivní klima školy podporuje kladné výsledky tohoto procesu. Co se týká vybavenosti, komfortu a užitné hodnoty našeho areálu, dochází v roce 2012 k obrovským změnám, které můžeme rozdělit do čtyř samostatných akcí: proběhla generální oprava tělocvičny číslo 2, byla vyměněna podlaha a upraveno i další zařízení. V rámci projektu Zateplení Gymnázia a SOŠ ve FrýdkuMístku na ulici Cihelní (OPŽP) byl rekonstruován obvodový plášť budovy, včetně půdních prostor. Byla vyměněna okna, vyzděny prostory mezi nimi, celý areál byl zateplen. V rámci projektu Realizace energetických úspor metodou EPC ve vybraných objektech Moravskoslezského kraje byl v celém areálu zřízen systém regulace vytápění.
Dále byly rekonstruovány veškeré elektrické rozvody v areálu, osvětlení ve všech místnostech a chodbách, úpravy byly rovněž provedeny v rozvodech SPV a TUV. V rámci projektu Inovace do škol, takzvaných Šablon (OPVK) byla do řady učeben instalována nová didaktická technika (počítače, dataprojektory a tak dále – pozn. redakce), která bude umožňovat nové moderní metody výuky a především využití moderních výukových materiálů vytvořených v rámci tohoto, ale i jiných projektů, které zaměstnanci školy získali a realizují. Jak je zřejmé, bylo do areálu investováno několik desítek milionů korun. Zčásti se jedná o takzvané evropské finance, velkou částí nás podpořil i zřizovatel, především v osobě náměstkyně hejtmana paní Věry Palkové, která i osobně dohlížela na jejich účelnou realizaci. Věříme, že se nejen stávajícím, ale i budoucím žákům u nás bude líbit.