Zpravodajství
22.11.2012 - Boj o horní zákon: lidé proti Klausovi
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 273
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Lidé ze Starého Města vkládají naději do poslanců, kteří o zákonu budou ještě hlasovat.
Karvinsko – Veto prezidenta Václava Klause, jímž smetl ze stolu nový horní zákon, který zakázal vyvlastňování kvůli těžbě, rozezlilo místní lidi. Všichni oslovení v redakční anketě to považují za špatný krok a věří, že poslanci, kteří budou mít konečné slovo, prezidenta přehlasují. "U prezidenta Klause se to dalo čekat. Nevím, proč argumentuje přístupem státu k nerostnému bohatství, které údajně naše ekonomika potřebuje, když v našem případě černé uhlí těží soukromá firma, která víc než polovinu toho, co vytěží, exportuje a stát z toho nemá nic," říká Monika Heisigová ze sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem. Spolu s dalšími bojuje proti plánované těžbě pod karvinskou částí Staré Město, která by znamenala likvidaci necelých dvou stovek rodinných domků. V záležitosti nové podoby horního zákona tak nyní opírá své naděje o poslance. "Věříme tomu, že poslanci prezidenta přehlasují," říká Heisigová.
Uzákonění možnosti, která by státu dávala možnost ve veřejném zájmu vykupovat pozemky navzdory nesouhlasu jejich majitelů, se nelíbí ani Filipu Svrčkovi. "Už jen to, že stát něco dává skoro zadarmo těžařům, se mi nelíbí. Nechci také, aby se pokračovalo v devastaci životního prostředí," říká mladý muž z Karviné. Klaus své veto odůvodňuje tím, že podle něj patří nerostné bohatství státu bez ohledu na vlastníka pozemku. Změna zákona by podle něj nastolila riskantní konflikt vlastníků pozemků a vlastníka nerostného bohatství, kterým je stát. AKlaus se obává spekulantů. V tomto s ním souhlasí poslanec za ČSSD Alfréd Michalík z Bohumína. "Stát musí mít možnost dostat se ke svému nerostnému bohatství. Aprávě to by mohli v případě zrušení institutu vyvlastnění blokovat nejrůznější spekulanti. To je špatně," tvrdí Michalík. Bude prý hlasovat tak, aby prezidentovo veto zůstalo v platnosti. To poslankyně za Věci veřejné Renáta Witoszová je v této věci radikální. "Jsem proti možnosti vyvlastňování a také tak budu hlasovat," řekla karvinská poslankyně, jež prý vůbec nechce komentovat veto s tím, že je to rozhodnutí prezidenta. Podobně se k problému staví Jaroslav Krupka z ODS. "Budu hlasovat pro zrušení možnosti vyvlastnění ve veřejném zájmu," tvrdí.
Krupka dodal, že na to téma očekává v poslaneckém klubu ještě bouřlivou diskuzi. Vyhlášení veřejného zájmu v případě těžby dosud náleží vládě, která je odpovědna za energetickou politiku. Vyjmutím institutu veřejného zájmu a vyvlastnění z horního zákona se stát podle prezidenta zbavuje legálního nástroje pro přístup ke svému vlastnictví. Pozemky, jež nebude v mimořádných případech možné vyvlastnit, mohou být podle odpůrců zákona vykupovány ze spekulativních důvodů s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu. "Na změně horního zákona mají zájem především tito potenciální spekulanti," dodal mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Těžaři z OKD zatím legislativní proces sledují bez oficiálních komentářů. Jak na nedávné tiskové konferecni řekl reditel pro rozvoj revíru Radim Tabášek, přestože možnost vyvlastnění ve veřejném zájmu existuje v České republice desítky let, v posledních několika desetiletích ji společnost OKD nikdy nevyužila.