Zpravodajství
9.2.2013 - Dvě gymnázia z Opavska se vzepřela kraji
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 34
Strana: 12
Autor: Denisa Telaříková
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Gymnázium ve Vítkově bude letos opět přijímat studenty do čtyřletého i osmiletého studia. Přes to, že škole její zřizovatel, Moravskoslezský kraj, doporučil na osmileté gymnázium žáky do nového školního roku 2013/2014 nepřijímat. Také opavské Mendelovo gymnázium neuposlechlo doporučení kraje, aby snížilo počet přijímaných studentů. Místo 90 žáků jich na čtyřleté gymnázium mělo od září nastoupit jen 60. "Vzepřeli jsme se. Podle nás není důvod k tomu, aby naše škola na tom byla hůře než druhé opavské gymnázium, které je od nás zhruba 300 metrů. Procházeli jsme krajská kritéria výběru škol, které mají redukovat, a v ničem na tom nejsme hůře než naši sousedé. My vlastníme německý certifikát, který v kraji mají jen další tři školy. Také máme vlastní školní jídelnu a tělocvičny, což druhé opavské gymnázium zatím nemá," sdělil Právu ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček. Dodal, že proto škola zaslala hejtmanovi vysvětlení své "vzpoury" se zhruba desítkou důvodů, proč na škole neredukovat.
"Děti navíc spustily petici, kterou již podepsalo více než tři tisíce lidí. Psaly i ombudsmanovi. Mám pozitivní reakce i z okolí," upozornil ředitel Pavlíček, kterého mrzí, že kraj o plánovaných redukcích, jež vždy znamenají propouštění zaměstnanců, neinformoval opavský magistrát ani odbory. "Doufáme, že kraj své rozhodnutí přehodnotí." Náměstkyně hejtmana za školství Věra Palková (ČSSD) uvedla, že za poslední čtyři roky se v kraji snížil počet žáků na středních školách o 12 tisíc a počet zaměstnanců o 1730. "Tento trend bude kulminovat ve školním roce 2015/16, kdy očekáváme historicky nejnižší počet žáků vycházejících z devátých tříd. Situaci proto řešíme známou optimalizací. Jsou to nepopulární kroky, které se nedělají snadno. Chce to umět se dohodnout na tom, že každá škola v tomto období otevře méně tříd. To je ve stručnosti postup, který jsme doporučili ředitelům," reagovala Palková s tím, že většina ředitelů situaci pochopila a doporučení respektovali.
"Pokud však nejsou všichni solidární a jdou bezohledně svou cestou, efekt této metody se vytrácí. Situaci vyhodnotíme po ukončeném přijímacím řízení a rozhodneme o postupu pro příští školní rok," shrnula náměstkyně. Situace kolem vítkovského gymnázia je na rozdíl od Opavy zapeklitá již dlouho a kraj neuposlechnutí doporučení bere jako rozhodnutí budoucího zřizovatele školy. Vítkovští zastupitelé totiž po dlouhodobých peripetiích schválili převzetí gymnázia pod svá křídla. O převodu školy na město rozhodne kraj v březnu. Počátkem dubna pak obyvatelé Vítkova v místním referendu rozhodnou o tom, jestli chtějí, aby se město staralo o gymnázium. "Bude to první referendum v dějinách města. Na stole mám dvě petice. Jedni chtějí, aby město školu zřizovalo, druzí ne. Pokud by vše dopadlo dobře, tak podle dohody s krajem bychom se zřizovateli stali od 1. července. Od září by tak škola už byla naše a vadilo by nám, kdyby se podruhé za sebou neotevřela prima," vysvětloval starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK ED). Dodal, že loni škola nemohla primu otevřít proto, že se přihlásilo málo zájemců.
"Všichni ale tvrdí, že to bylo proto, že se sem deváťáci nechtěli hlásit kvůli obavám ze sloučení gymnázia se střední školou v Podhradí. To letos neplatí, tak uvidíme," líčil Smolka.