Zpravodajství
27.2.2013 - Anketa Chybí techničtí absolventi. Co s tím?
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 49
Strana: 55
Autor: redakce
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana MS kraje)
Bohuslav Dvořák podnikatel » Začíná to v rodinách Začíná to v rodinách a na základních školách. Opakujeme, že kdo nemá vysokou školu a pracuje rukama, je něco méně. Hledíme na cenu víc než na kvalitu, neumíme rozlišit zrno od plev. Pro mladé je jednodušší schovat se za humanitní obory.
Vladimír Křivka podnikatel » Mladí jsou pohodlní O zemědělství není zájem vůbec. Holky absolvují učiliště obor dojička nebo ošetřovatelka skotu a skončí jako prodavačky. Kluci jako řidiči. Každodenní dřina, vidle, kolečka, hnůj je odrazuje. Nechtějí se hýbat a pořád si hrají s mobilem.
Marta Němcová podnikatelka » Urážíme ruční práci Školy by měly vychovávat vzdělané lidi, kteří umí pracovat rukama. Manuální práce je v naší společnosti hluboce podceňovaná až dehonestovaná. To by se mělo změnit. Lidé by měli vědět, že je dobře, když někdo umí pracovat manuálně.
Věra Palková náměstkyně hejtmana » Je to dřina Kraj už minimálně pět let podporuje technické obory všemi možnými způsoby. Především pro ně získáváme peníze z EU. Ovšem je to dřina. Jako bychom šli proti proudu, protože společnost má zájem o humanitní obory. Trend se těžce zastavuje.
Josef Pleskot architekt » Řemeslník je něco víc Všichni chtějí být právníky, ekonomy, politology. Málokdo ví, že být zručným řemeslníkem či konstruktérem je dokonale krásné. Je to namáhavé, ale přináší to velikou radost. Vím to, protože být architektem znamená být zdatným technikem.
Marcel Rys podnikatel » Stát nepomůže I když vyhledáváme spíše obchodníky a skladníky, kteří na trhu jsou, vím, že kvalifikovaní technici chybí. Co s tím? Podniky se musí spojit se středními odbornými školami. Společně by měli vychovávat budoucí zaměstnance. Stát nepomůže.
Evžen Tošenovský europoslanec » Pomoci musí podniky Bez techniků se neobejdeme. Do procesu by měli vstoupit ještě ve větší míře zaměstnavatelé a říci, že technické obory mají perspektivu. Dětem musíme zdůraznit, že technika není leštění rezavé kolejnice, ale velmi tvůrčí práce.
Robert Vlach podnikatelský poradce » Někdo do firmy nechce Možná nejde o to, že je technických specialistů ve všech oborech málo. Pokud se budeme bavit o informačních technologiích, tak mnozí absolventi škol sami podnikají. Je to pro ně finančně výhodnější než se nechat zaměstnat.
Ivo Vondrák rektor VŠB-TU Ostrava » Stát se málo stará Vyspělé země své školy dotují. Jiná cesta není. Na výuku technických oborů dnes dostáváme možná jen o trochu víc peněz než na výuku humanitních oborů. Jenže technické obory jsou ve své výuce dražší. Stát to stále nezohledňuje.
Jaroslava Wenigerová poslankyně » Zaveďme dílny Co je důležité? Aby se už od mateřských škol vyučovala pracovní výchova, protože některé děti pak neumějí ani zatlouci hřebík. Matematika a fyzika, které děti potřebují, by se měly vyučovat formou, která je neodradí, ale motivuje.