Zpravodajství
28.2.2013 - Tři glosy k politice
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 50
Strana: 10
Autor: Tomáš Němeček
VELKÉ DETAILY
Stínový ministr školství Marcel Chládek chtěl otevřít "debatu o revolučních změnách ve školství" (to je titulek jeho tiskové zprávy, zakončený vykřičníkem), a tak tedy navrhl začínat vyučování v 9.00 a používat na prvním stupni jen slovní hodnocení. Uchází se pan Chládek o funkci ministra, nebo ředitele naší základní školy na Praze 8? Bude příště v rámci revolučních změn navrhovat nákup Matematiky se Čtyřlístkem, nebo vymalování tělocvičny na žluto?
Nejlepší věc, kterou zavedla ČSSD za éry Petry Buzkové, byla důvěra v ředitele a učitele. Sami rozhodnou, kdy má začít výuka (některým rodičům se 9.00 nehodí, protože po odvezení dětí hned pokračují do práce), sami si určí, jakému typu hodnocení dají přednost (známka není podrobná, ale je stručná a jasná). Ministr má u základního školství těžší úkoly: Jak vyrovnat rozdíly mezi kraji ve výsledcích vzdělávání (a jak výsledky měřit)? Dobří učitelé naučí víc – ale jak je najít? Jak zformulovat očekávání státu ohledně míry znalostí?
Pan Chládek chtěl patrně ukázat, že ČSSD je vlídná strana. Dobře, zde má aktuální téma hodné ministra: nemohl by vrátit počet přihlášek na střední školu ze dvou na tři? Není to sice revoluční, ale leckdo z rodičů, kteří si momentálně zoufají, by ho kvůli tomu i volil. Ústavněprávní výbor včera projednával asi nejdůležitější protikorupční zákon, který dnešní koalice může do voleb schválit: povinné zveřejňování smluv z veřejného sektoru (ministerstva, kraje, obce, ale i Lesy ČR a Česká televize) podle principu "smlouva, která není zveřejněna, neplatí". Předkladatel – poslanec a starosta Semil – Jan Farský se bohužel choval jako z příručky Jak si získávat nepřátele a působit špatně na lidi. Jako by mu oponenti zákona lezli na nervy a už ho nebavilo vysvětlovat. Když hlavní skeptik Marek Benda opakoval pochybnosti, jestli zákon nezpůsobí problémy, když se po letech smlouva ukáže jako neplatná, Farský odsekl: "To není pochybnost, ale neznalost." Zaznamenáváme epizodu pro historii, kdyby zákon neprošel a někdo se někdy ptal proč. Protože Farského včera bolely zuby či co.
Návrh ústavní žaloby proti prezidentovi má projednávat Senát v pondělí, ale zjevně mu chybí podpora důležitých názorových vůdců – odmítá ho podpořit třeba předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha. Leckomu připadá zbytečné Klause žalovat, když stejně končí, někomu trapné. "Stydím se za ně. Hanba jim," řekl včera premiér. A to zase ne. Čin se pateticky nazývá "velezrada", ale je definován jako jednání prezidenta (mimo jiné) "proti demokratickému řádu". Autor těchto řádek nedokáže sám sebe přesvědčit, že se Václav Klaus něčeho takového dopustil vyhlášením amnestie (je mi líto, ale jednal v rámci pravomocí), otálením s podpisem mezinárodních smluv (totéž) a s navrhováním ústavních soudců (totéž). Ale bylo hanebné, jak prezident ignoroval rozsudek Nejvyššího správního soudu, že má (jakkoli!) rozhodnout o soudním čekateli Petru Langerovi. Pokud by za to senátoři chtěli Klause na závěr pomazat dehtem a vyválet v peří, pak se nemají zač stydět. Ba naopak – sláva jim.
Pan Chládek chtěl patrně ukázat, že ČSSD je vlídná strana. Dobře, zde má aktuální téma hodné ministra: nemohl by vrátit počet přihlášek na střední školu ze dvou na tři? Není to sice revoluční, ale leckdo z rodičů, kteří si momentálně zoufají, by ho kvůli tomu i volil.