Zpravodajství
14.3.2013 - Poslance druhý pilíř neláká. Spořit se dá lépe, říká Bém
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 62
Strana: 4
Autor: khu
Citovaný: Petr Vícha (starosta Bohumína)
PRAHA - Aby spustili takzvaný druhý pilíř penzijní reformy, přehlasovali dokonce veto prezidenta republiky. Přesto se většina koaličních poslanců do nejistého podniku nezapojí. Odhalila to sonda serveru Lidovky. cz, který oslovil i vládní politiky, zda využijí možnost spořit si na soukromou penzi. "Jsou efektivnější způsoby, jak spořit na důchod," napsal k druhému pilíři třeba bývalý pražský primátor a poslanec Pavel Bém (ODS). A v přesvědčení není sám, spíše naopak: jasně se v termínu vyjádřilo 56 poslanců. Z jejich odpovědí vyplývá, že členové koalice "svému projektu" příliš nevěří. Do druhého pilíře vstoupilo či vstoupí pouhých 19 z nich. Zbývající poslanci vstup rezolutně odmítli nebo váhají.
Nejčastěji přitom argumentují věkem, nedostatkem peněz nebo se chtějí ještě s někým poradit. Konkrétně: z 29 poslanců za TOP 09, kteří se vyjádřili, uvažuje o vstupu jen každý třetí.
Výsledek je o to paradoxnější, že představitelé strany – ministr financí Miroslav Kalousek a exministr práce Jaromír Drábek – reformu prosadili. "Uvidím, zda po příštích volbách ještě nějaký druhý pilíř bude," obává se poslanec Jan Farský. "Teď nemám žádné peníze. Ale je to správná věc a šel bych do toho. Hned jak budu mít nějakou volnou korunu," přidává se jeho stranický kolega František Laudát. Většina topkařů argumentuje tím, že jsou na druhý pilíř moc staří. A obdobné skóre vykázal i klub ODS. Z 24 poslanců druhý pilíř využije osm. Šest zákonodárců neví či se ještě musí poradit, osm včetně Béma oznámilo, že se nezapojí. "Vydělané peníze umím zhodnotit lépe a na důchod si ušetřit sám," odepsal Boris Šťastný (ODS). Podle očekávání novinka vůbec nezaujala opozici. "Nevstoupím tam. Nejsem debil," odvrhl druhý pilíř třeba šéf senátorů za ČSSD Petr Vícha.