Zpravodajství
25.3.2013 - HALY MIZÍ, nahrazují je nové
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 71
Strana: 68
Autor: Lenka Hatlapatková
Kraj a města průběžně investují do výstavby nebo rekonstrukcí sportovišť. Úspory se však hledají i v této oblasti. Na některé vytoužené sportovní areály si lidé budou muset počkat.
Na nový plavecký stadion v hodnotě zhruba 51 milionů korun se už od 16. března těší obyvatelé Brušperku na FrýdeckoMístecku. Více než polovina zdejších lidí totiž na sobotním referendu odsouhlasila jeho stavbu. O bazénu se v Brušperku hovoří již od roku 2007, avšak teprve ve chvíli, kdy město získalo dotaci zhruba 19 milionů korun od Regionální rady Moravskoslezsko, se debata na toto téma doslova vyostřila. Čtyřtisícové město se rozdělilo do dvou táborů. Část obyvatel se stavbou, díky níž by město muselo vydat 30 milionů ze svého a následně ještě dotovat provoz zařízení zhruba 2 miliony korun ročně, nesouhlasila. Druhá část lidí si naopak bazén přála. Město se rozhodlo vyhlásit referendum, v rámci něhož lidé rozhodli o tom, že plavecký stadion se třemi pětadvacetimetrovými plaveckými dráhami, toboganem, vodním chrličem, kolotočem a vzduchovým roštem z lan v Brušperku bude. Starosta města Ivan Krupník hodnotí tento fakt velmi pozitivně: "Občané dali přednost objektivním argumentům, které jsme jim předložili. Uvedené miliony korun, potřebné pro stavbu a financování provozu, byly součástí doprovodného textu k otázce v referendu. A 61,3 procenta hlasujících chce, abychom bazén za těchto podmínek postavili," uvedl.
Do referenda se zapojilo 62,3 procenta občanů města. Stavba, která potrvá zhruba rok, by podle slov starosty mohla začít již v září 2013, nejpozději počátkem roku 2014. Pozornost je sportovním objektům věnována i jinde. Novou střechu má například bohumínské akvacentrum. Podzimní oprava jeho atypické střechy, která probíhala v září a říjnu 2012, přišla město na 12,4 milionu korun. A nejde o jedinou stavbu. Po třinácti letech se konečně i fotbalisté Bohumína dočkají nového hřiště v areálu parku Petra Bezruče. Nová hrací plocha vyroste do příštího jara na místě bývalého škvárového hřiště. Náklady na výstavbu dosáhnou 3,7 milionu korun. "Město bude financovat většinu nákladů, ale na proměně se bude podílet i FK Bohumín, který získal na rekonstrukci hřiště čtvrtmilionovou dotaci z ministerstva školství. Ta bude použita na úhradu finální vrstvy trávníku," sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Nejistý osud mají v tuto chvíli některé stavby financované z ostravského městského rozpočtu. Jde například o krytý akvapark v Ostravě-jihu, projekt obnovy stadionu Bazaly a o druhou etapu rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích. Město se snaží ušetřit a hodlá tyto projekty nechat posoudit nezávislými firmami, aby zjistilo, zda naplánované investice nelze nijak snížit. Ušetřit by se tak mohly možná i miliony.
Prvním projektem, který město již v tuto chvíli řeší, je druhá etapa rekonstrukce vítkovického stadionu, která by měla být zahájena už letos v červenci. "V roce 2013 se chystáme realizovat II. etapu rekonstrukce Městského stadionu v OstravěVítkovicích a také chceme začít stavět krytou atletickou halu a zbrusu nové in-line hřiště. Celkově by nás investice v příštím roce měly stát okolo 500 milionů korun," komentuje situaci Martin Štěpánek, náměstek primátora. První fáze přestavby v hodnotě 448 milionů korun, z toho 50 milionů z dotace MŠMT, začala loni v červnu. "Nyní máme za sebou zhruba dvě třetiny. Počátkem března začaly práce na rekonstrukci fotbalového trávníku a atletické dráhy, jsou postupně zprovozňovány trafostanice, a tím zapojována elektřina do nových prostor. Tribuna roste doslova před očima. Vše musí být dokončeno a předáno do 30. května, 9. června už proběhnou první testovací závody," hlásí Oldřich Zvolánek, předseda výkonné rady SSK Vítkovice. "Přibude nová krytá tribuna v protilehlé rovince, sociální zařízení a prostory na občerstvení. V zatáčkách stadionu budou pro diváky připraveny tribuny na stání, které po letošní Zlaté tretře budou odstraněny," dodává Zvolánek. Kapacita objektu by se tím zvýšila na 15 tisíc sedících diváků. Dalších zhruba 300 milionů korun hodlá město investovat také do výstavby nové atletické haly ve Vítkovicích.
---
JEDNA SE ZBOURÁ, DRUHÁ POSTAVÍ? O osudu víceúčelové sportovní haly, jejíž stavba byla dokončena v roce 1985, se právě teď rozhoduje ve Frýdku-Místku. Město, které je jejím vlastníkem, má v plánu tento objekt zbourat. Důvodem je údajně špatný stavebně-technický stav objektu. Tuto halu, která je jednou z nejvýraznějších dominant FrýdkuMístku, by v budoucnu mohlo nahradit zcela nové multifunkční centrum a sportovní hala Polárka. Někteří obyvatelé toto rozhodnutí frýdeckomísteckých zastupitelů nesou nelibě a sepsali dokonce petici proti bourání. Jaký osud původní halu čeká a jestli se bude stavět hala nová, o tom by se mohlo rozhodnout ve Frýdku-Místku možná již brzy.