Zpravodajství
29.3.2013 - Březen 1935. V ČSR začíná "doba bunkrová"
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 75
Strana: 4
Autor: Darek Štalmach
Před osmasedmdesáti lety, 20. března 1935, se začala psát historie železobetonového pásu okolo tehdejšího Československa, pevnostního opevnění. Právě toho dne totiž vzniklo Ředitelství opevňovacích prací, mající výstavbu nejen pohraničních bunkrů na starosti. Celkem bylo v odbobí let 1935–1938 postaveno 263 bunkrů, většina z nich na severní hranici s Německem, a zhruba deset tisíc lehkých pevnůstek, nazývaných právě podle zkratky Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP – řopíky. Vůbec první bunkr v tehdejším Československu pod správou Ředitelství opevňovacích prací, pěchotní srub MO-S 8, byl vybudován na dnešní dobu v neuvěřitelně krátkém termínu, už v prosinci roku 1935 nedaleko Bohumína.
"Rychlost té stavby se dnes může zdát jako velice vysoká, ale musíme si uvědomit, v jaké době vznikala," vysvětluje Martin Cieslar z Klubu vojenské historie Bohumín, který se zaměřuje právě na československé pohraniční pevnosti a o dvě z nich, nedaleko pěchotního srubu MO-S 8, pečuje. Historicky první bunkr československé pevnostní linie stojí mezi Bohumínem a Šilheřovicemi dodnes. "Je sice veřejně přístupný, ale není v právě nejlepším stavu, a tak tam návštěvu příliš nedoporučujeme, vstoupit se tam dá jen na vlastní nebezpečí," popisuje stav pěchotního srubu po téměř osmdesáti letech existence Martin Cieslar. "Největším nebezpečím je tam otevřená studna," dodává.
Bohumínské bunkry ale nejsou jedinými, které lze na území kraje navštívit. Pevnostní linie složená jak z větších pěchotních srubů, tak z menších řopíků, jejichž stavbě dalo tehdejší Ředitelství opevňovacích prací jak kvůli nižší ceně, tak kvůli částečné změně armádní doktríny přednost, se táhne od Bohumína přes Opavsko až k Bruntálu a odtud dál k Orlickým horám. Veřejnosti přístupný je například bunkr v Darkovičkách nedaleko Hlučína, v Opavě-Milostovicích, přístupné jsou po domluvě i další prvorepublikové pevnosti.
---
FAKTA
Kde do bunkrů v kraji?
Areál Hlučín-Darkovičky Zrekonstruovaný objekt pěchotního srubu Lehké objekty u Bohumína Dva řopíky nedaleko Bohumína Památník Opava-Milostovice Rekonstruovaný pěchotní srub doplňují historické expozice Památník Milotice nad Opavou Tři předválečné řopíky doplní naučná stezka. Pěchotní srub "U posedu" Jeden z nejlépe dochovaných bunkrů na území Ostravy Pěchotní srub "U Jaroše" Srub nedaleko Darkoviček byl opraven do předválečného stavu Pěchotní srub MO-S 5 Bunkr nedaleko Bohumína je postupně opravován Pěchotní srub "Křižovatka" Bunkr mezi V. a M. Hošticemi