Zpravodajství
4.4.2013 - Raději oželí dotace, ale nechtějí přímé přenosy z jednání
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 79
Strana: 2
Autor: Ivana Lesková
Zatímco obyvatelé řady měst v regionu mohou už dávno sledovat přímé přenosy z jednání svých zastupitelů a v září spustí vysílání i krajský úřad, radní Ostravy se tomu brání. Argumentují nejasnou legislativou. Podle opozice jde ale o výmluvu.
OSTRAVA - Zatímco stále více měst i krajů připravuje živé přenosy z jednání zastupitelů, ostravští radní jsou proti proudu. Zvolili přitom poněkud paradoxní přístup. Nejdříve požádali ministerstvo vnitra o dotace na pořízení webových kamer a vybudování městského televizního okruhu pro přenosy z jednání zastupitelů, ale pak se rozhodli nedoporučit on-line vysílání. A to i přesto, že riskují ztrátu předběžně schválených dotací... "Máme příslib 220 milionů korun na šest projektů. Jedním z nich je i projekt za 7,6 milionu korun, jehož součástí je zajištění přenosů. O tom budou koncem dubna hlasovat zastupitelé. Rada města se ale rozhodla nedoporučit přímé přenosy," říká náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej (ODS).
Podle něj jsou koaliční radní (ČSSD a ODS) přesvědčeni, že s živým vysíláním by byly potíže kvůli nejasné legislativě. "Zákonnou podmínkou je, že s tím musí souhlasit všichni přítomní v místnosti. Ale co budeme dělat, když pár lidí bude proti?" ptá se Madej. Když zastupitelé neodhlasují přenosy ze svých schůzí, město může přijít o dotace na ten projekt, u kterého je právě on-line vysílání jednou z hlavních podmínek. "Můžeme přijít o 2, 5 milionu korun na kamerový systém nebo maximálně o 7,6 milionu na celý projekt," netají Madej. "Ale pokusíme se ještě s ministerstvem vnitra vyjednat změnu podmínek," dodal. Opoziční zastupitelé postoj radních nechápou. Právník Petr Kausta (zvolen za hnutí Ostravak) míní, že žádný právní problém přenosům z jednání zastupitelů nebrání.
"Jednání je veřejné, přijít může kdokoli, ale těžko se do sálu vejde tisíc lidí, kdežto přenos může sledovat každý," říká Kausta s tím, že na zasedání zastupitelů bude určitě hlasovat pro on-line vysílání. "Vždyť to dávno funguje v řadě měst i v parlamentu. Je to v zájmu města a jeho občanů. Pokud se tomu někdo brání, asi má vlastní důvody. Třeba nechce, aby jeho proslovy k zastupitelům slyšela veřejnost," nastínil Kausta. Podobný názor zastává i další opoziční zastupitel s právním vzděláním Josef Babka (KSČM), který je současně radním kraje. "Jediný právní problém je, že se záznamy nesmějí archivovat. Živým přenosům nebrání nic než souhlas zastupitelů. Já jsem pro on-line vysílání. Na kraji už děláme taková technická opatření, abychom s živými přenosy mohli začít v září," řekl.
---
FAKTA
Kde fungují přenosy
Třeba obyvatelé Kopřivnice sledují jednání zastupitelů v kabelové televizi už přes 15 let. Od roku 1999 vysílá přímé přenosy ze schůzí také Bohumín. Opava i Nový Jičín místo on-line vysílání nabízejí záznamy, i když ty jsou zatím právně sporné.