Zpravodajství
16.4.2013 - Brzy asi spadnou. Další tři památky jsou ohrožené
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 89
Strana: 1
Autor: Žaneta Motlová
Jedna z budov komplexu Ostravica-Textilia, část ostravského dolu Trojice, socha světce z počátku 18. století. Seznam nejohroženějších památek v kraji má tři nové přírůstky. Celkem je v havarijním stavu 47 památek v kraji. Zámky, vily i kostely.
OSTRAVA - Je to nekonečný příběh. Komplex Ostravica-Textilia už roky chátrá. Opravy ani základní údržba se nekonají, naopak. Do objektů zatéká, zhoršuje se statika, nejsou zajištěné proti zlodějům. Teď se část dostala do seznamu nejohroženějších památek. Figuruje tam budova bývalé obchodní a průmyslové banky. "Ostravica je jedním z nejpalčivějších problémů současnosti," přiznal ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. Domy s čísly 241 a 3099 se do seznamu těch nejohroženějších dostaly poté, co vlastník, společnost Amadeus Real, neuspěl s návrhem na jejich vynětí ze seznamu kulturních památek. "Vlastník v roce 2011 žádal na ministerstvu kultury o zrušení prohlášení objektu za kulturní památku pro její špatný stavebně technický stav a ztrátu památkových hodnot. Řízení bylo v roce 2012 ukončeno v jeho neprospěch," uvádí zpráva památkářů.
Ostravica-Textilia má po neúspěšné elektronické aukci, v níž se ji Amadeus Real snažil prodat za bezmála 158 milionů korun. Společnost se k dalšímu osudu kdysi vyhlášeného obchodního domu na dotaz redakce nevyjádřila.
V dezolátním stavu jsou také části hlubinného dolu Trojice ve Slezské Ostravě. Na seznamu nejohroženějších památek se objevila konkrétně Strojovna číslo 2, terasy a opěrné zdi. Památka zarůstá náletovými dřevinami a drolí se jí zdi. "Jsou nutná statická posouzení a opatření," žádají památkáři. Vyřešení neutěšeného stavu celého objektu by přivítalo i vedení obvodu Slezská Ostrava. To už loni ve spolupráci s Vysokou školou báňskou nechalo studenty zpracovat návrhy, co s lokalitou. Uspořádalo i jejich výstavu. "Studenti navrhovali třeba odpočinkové zóny, nápady byly zajímavé. Kdyby nám to patřilo, z dotací a grantů by se dal areál spravit," míní starosta Antonín Maštalíř.
Objekty ale patří soukromému vlastníkovi. Podle informací MF DNES s ním kvůli špatnému stavu památky vede správní řízení i ostravský magistrát. Ačkoliv vlastník MF DNES včera stanovisko ke stavu památky slíbil, ani on se do uzávěrky nevyjádřil. To naopak majitel sochy sv. Karla Boromejského, jež se rovněž na seznamu nejohroženějších památek objevila, ji opravit chce. Ale nemůže. Soše totiž chybí hlava. "Nikdo neví, jak původní hlava vypadala. Nemůžeme proto sochu opravit, protože bychom ji podle odborníků znehodnotili, kdybychom tam nechali udělat jinou hlavu třeba podle jiných předloh podoby Karla Boromejského," říká starostka Vojkovic na FrýdeckoMístecku Hana Sobková. Právě obci památka patří. Není jisté, jestli jde o Karla Boromejského. "Zřejmě to bylo chybně určeno. Podle atributů by se mělo jednat o sv. Františka z Assisi," stojí v popisu památky v seznamu těch nejohroženějších.
Jediné, co Vojkovice můžou, je nechat původní sochu zakonzervovat a uložit ji. A na podstavec udělat novou. "Už jsme si nechali zpracovat i rozpočet. Zatím ale tu původní nemáme kam uložit. Museli bychom se domluvit třeba s Muzeem Beskyd," uzavírá starostka Sobková. Tři nové přírůstky v seznamu nejohroženějších památkáři evidují ke konci loňského roku. Naopak sedm z něj za poslední rok zmizelo. "Bylo je možné ze seznamu vyjmout díky odstranění havarijního stavu," komentoval ředitel Zezula. Jeden objekt byl vyňat kvůli zrušení statutu kulturní památka, jde o kostel sv. Barbory v Karviné. Celkem je na seznamu nejohroženějších památek v kraji 47 objektů. Šest kostelů a kaplí, dva kláštery, deset zámků a jejich částí, městské domy, venkovské usedlosti, ale i jatka, větrný mlýn či pivovar.
Celkem je v kraji 2 078 kulturních památek, ohrožených je tedy 2,26 procenta z nich. "Zařazení do tohoto seznamu samo o sobě ale nic neřeší. Nejpodstatnější je především zájem vlastníka objekty průběžně udržovat. Na to lze čerpat finanční příspěvky z dotačních titulů. Za havarijním stavem objektů je většinou právě dlouhodobá neúdržba a nezájem vlastníka," říká ostravská památkářka Marie Bartošová. Z okresů je na tom nejhůř Bruntálsko se 17 položkami. O něco lépe Frýdecko-Místecko (9) a Ostrava (8). Na Novojičínsko připadá pět památek v havarijním stavu, Karvinsko a Opavsko mají shodně po čtyřech.
---
"Ostravica je jedním z nejpalčivějších problémů současnosti." Michal Zezula ředitel ostravského pracoviště NPÚ
Památky, které byly nově zařazené do seznamu těch nejohroženějších
Socha sv. Karla Boromejského Kamenná socha z roku 1712 stojí ve Vojkovicích na Frýdecko-Místecku. Název zřejmě vychází z chybného určení, podle atributů jde o Františka z Assisi. Dílo dokládá vývoj slezského kamenosochařství 18. století. Materiál je zvětralý, povrch poznamenal prach i biologičtí škůdci. Světec má uraženou hlavu.
Část hlubinného dolu Trojice Do seznamu nejohroženějších kulturních památek patří několik částí dolu ve Slezské Ostravě: Strojovna číslo 2 a terasy, opěrné zdi. Prázdné a nevyužívané objekty mají poškozené zdivo a zarůstají náletovou zelení a plevelem. Pocházejí z roku 1844, do dnešní podoby byly přestavěny v letech 1912 až 1916.
Bývalá obchodní a prům. banka Domy číslo 3099 a 241 jsou součástí komplexu Ostravica-Textilia a původně tvořily jediný objekt Moravsko-ostravské obchodní a průmyslové banky. Chybí jim střešní krytina nad dvorními trakty, okapy i výplně oken. Nevyhovující je statika, kvůli opakovanému zatékání je zničený krov, zdivo a interiéry.
Kde už mají vyhráno
Kostel sv. Markéty v Bílčicích Kostelu pomohla obnova střechy. Opravu za více než 5 milionů hradila státní dotace, rozpočty biskupství, farnosti, kraje i doborovolní dárci.
Lázeňský hudební pavilon Pavilon v Karlově Studánce má opravený krov i novou krytinu z dřevěného štípaného šindele.
Kaple Pustynia v Bohumíně Kaple sv. Kříže, zvaná Pustynia, má novou fasádu, vnitřní dláždění i obnovenou šindelovou střechu. "Zařazení do seznamu samo o sobě nic neřeší. Nejpodstatnější je především zájem vlastníka objekty průběžně udržovat."