Zpravodajství
26.4.2013 - Ulice nese jméno českého novináře, básníka a propagátora anarchismu
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 98
Strana: 3
Autor: Andrea Vargová
Havířov, Bohumín – Ulicí S. K. Neumanna, která se nachází nedaleko Národní třídy v Havířově a také ve Starém Bohumíně, denně projdou stovky lidí. Kolik pak z nich asi ví, že tato ulice je pojmenovaná po českém básníkovi, novináři, literárním a výtvarném kritikovi a překladateli z francouzštiny a ruštiny?
Stanislav Kostka Neumann se narodil 5. června 1875 v Praze. Středoškolská studia na gymnáziu nedokončil a přešel na obchodní akademii, ze které byl však vyloučen. Jako student se stýkal s dělníky a navštěvoval sociálnědemokratické schůze. Při procesu s Omladinou (soudní proces a politická aféra, ke které došlo v Praze v letech 1983 až 1894), byl odsouzen a ve věznici PlzeňBory strávil 14 měsíců.
Na sklonku 90. let 19. století se S. K. Neumann přiklonil k ideologii komunistického anarchismu a k anarchistickému hnutí, které prosazoval v časopise Nový kult. Po kratším pobytu ve Vídni přesídlil na Moravu, kde pobýval až do začátku první světové války.
V roce 1915 narukoval do armády a prodělal válečné tažení v Makedonii a Albánii. Po vyhlášení samostatnosti se usadil v Praze, kde založil časopis Červen, kolem něhož soustředil jak předválečnou modernu (bratři Čapkovi aj.), tak nastupující mladou generaci hlásící se k tzv. proletářskému umění (Seifert, Vančura, Wolker).
V roce 1929 byl jedním ze sedmi spisovatelů, kteří se postavili proti novému Gottwaldovu vedení v KSČ, a byl ze strany vyloučen. Zůstal však i nadále věrný levicovému zaměření a podílel se na vytvoření protifašistické kulturní fronty. Za okupace se ukrýval v Železných horách. Zemřel 28. června 1947 v Praze. Mezi jeho nejznámější básnické sbírky patří Kniha lesů, vod a strání,Nové zpěvy,Rudé zpěvy a Láska. Psal také prózu, fejetony a kulturně historické práce.