Zpravodajství
3.5.2013 - Pochod radikálů Přerov zvládl
Zdroj: Nové Přerovsko
Ročník a číslo: 18
Strana: 1
Autor: Petra Poláková - Uvírová
Přerov – Těžkooděnci rozmístění v ulicích, všudypřítomný zvuk vrtulníku, jenž kroužil nad městem. Rozzlobení Romové, kteří neskrývali svůj vztek a pocity bezmoci. Takový byl letošní první máj v Přerově, do kterého se sjelo na čtyři sta padesát stoupenců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Samotný pochod se i přes velký počet účastníků z celé republiky, ale také ze Slovenska a Polska obešel bez vážnějších incidentů. Po jeho skončení ale zaútočili v Husově ulici u nádraží dva Romové na příslušníka hnutí Antifa. Skončil v nemocnici.
Policejní manévry připomínaly rok 2009
Rozsah bezpečnostních opatření připomínal pochod radikálů v dubnu před třemi lety, kdy došlo v ulicích města k pouličním bitkám a bylo zraněno více než deset osob. Přerov se tak stal ve středu nejostřeji sledovaným městem v republice a na bezpečnost zdejších obyvatel dohlíželo na sedm stovek policistů.
"Do opatření se zapojilo sedm krajských ředitelství, kromě Olomouckého a Zlínského také Pardubický, Královehradecký nebo Praha," vylíčil velitel zásahu Libor Krejčiřík. Kromě těžkooděnců hlídali ulice také strážníci a na místě nechyběla ani Jízdní policie ze Zlína na koních. Prostor nad městem monitoroval celý den vrtulník letecké služby se záznamovým zařízením.
"Nádraží jsme policisty obsadili dostatečně. Hlídky byly rozestavěny také na příjezdových komunikacích do Přerova tak, abychom odfiltrovali případné problémy. Podle našich informací má ale levá extrémní scéna svůj den jinde, a to na Střeleckém ostrově v Praze," uvedl šéf přerovského územního odboru policie Martin Lebduška.
Do města nakonec dorazilo jen asi pět desítek anarchistů z hnutí Antifa, takže se obavy z jejich případného střetu s radikály nenaplnily. Policisté posílili také hlídky v blízkosti sociálně vyloučených lokalit u nádraží – v Husově, Škodově a Kojetínské ulici. Cílem bylo zabránit konfliktům stoupenců DSSS s místními Romy.
Většina politických stran zrušila kvůli pochodu radikálů své naplánované prvomájové oslavy. Jen komunisté zůstali věrni tradici a obsadili Horní náměstí. "Nemáme s nimi žádný politický střet, nezajímají nás. Svátek práce je pro všechny, takže ho normálně oslavíme," vysvětlil to předseda Městského výboru KSČM v Přerově Břetislav Passinger.
Na Horním náměstí se dopoledne sešly asi tři stovky lidí. Vyhrávala dechovka Moravská Veselka a svá vystoupení předvedly i děti. Hosté se ale rozprchli ještě před začátkem pochodu krajní pravice.
Pokračování na straně 4
První máj: pochod radikáků Přerov zvládl
Na bezpečnost obyvatel dohlížely stovky policistů. Do města přijelo na 450 stoupenců krajně pravicové DSSS
Dokončení ze strany 1
Je to šikana, zlobil se šéf Dělnické mládeže
Stoupenci krajní pravice se začali postupně trousit do centra Přerova po jedné hodině odpoledne. Už kolem poledne se ale snažil šéf Dělnické mládeže Erik Lamprecht na náměstí T. G. Masaryka zprovoznit aparaturu pro proslovy řečníků. Mezi ním a zástupci magistrátu došlo ke krátké slovní přestřelce.
Šéfovi Dělnické mládeže totiž vadil rozsah bezpečnostních opatření a fakt, že policie ohraničila páskou všechny vstupy na náměstí. "Považujeme to za šikanu a nikde v republice jsme se s tím nesetkali. Zvažujeme, že z toho vyvodíme nějaké důsledky," řekl.
Policie na takzvaných "filtračních bodech," tedy vstupech do prostoru konání akce zadržela u účastníků pochodu několik předmětů – tři pepřové spreje, dva teleskopické obušky a jednoho boxera. Střelné zbraně ani výbušniny u sebe nikdo z účastníků nepřechovával. Kolem druhé hodiny odpoledne se na náměstí sešly asi tři stovky stoupenců krajní pravice. Čekalo se na vlak s dalšími asi osmdesáti lidmi od Ostravy a Bohumína. Překvapivá byla i účast mnohých Přerovanů, kteří se přišli na náměstí podívat.
"Proč jsem tady? Běžte se někdy podívat, jak to vypadá u nádraží. Já jsem důchodkyně, ale oni tam mají všechno zadarmo. To mi vadí," řekla třeba starší, elegantně oblečená žena.
Na improvizovaném podiu před radnicí se kolem půl třetí odpoledne začali střídat řečníci – kromě šéfa DSSS Tomáše Vandase vystoupili také sympatizanti strany z Moravskoslezského kraje nebo ze Slovenska. Své proslovy zaměřili, jak se dalo očekávat, proti Evropské unii.
"Já si připadám jak v obleženém městě. To je účelová hysterie, která má zastrašit občany. Proč se město Přerov nezaměří na vlastní problémy? Vždyť se zdejší radní ocitli už potřetí v hledáčku protikorupční policie," rýpl si Vandas. Kvůli obsahu projevů ale magistrát nakonec nemusel nijak zasahovat. "Pořadatelé jsou označení páskami, projevy jsou standardní a neobsahují prvky, které by naznačovaly, že se děje něco nezákonného," řekl tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.
"Evropská unie, náš národ zabije," křičeli radikálové
Za pokřiků "Evropská unie, náš národ zabije", "Multikulti nechceme" či "Postavte se vládě proti jejich zradě" se vydal pochod z náměstí T. G. Masaryka na zhruba dvoukilometrovou trasu centrem Přerova. Z Kratochvílovy ulice zabočil do Komenského, odkud zamířil do Havlíčkovy ulice, dál do Čechovy, na Šířavu a na Žerotínovo náměstí. Přes Wilsonovu ulici se pak vrátil zpět na náměstí T. G. Masaryka.
Policie se snažila hlavně o to, aby se pochod nevychýlil od své trasy. Těžkooděnci proto střežili všechny postranní ulice, například náměstí Svobody, kde žije početná romská komunita. Jízdní policie s koňmi zase hlídala prostor u kina Hvězda. Dlouhý černý had se ale za stálého skandování a občasných pokřiků Přerovanů, kteří dění sledovali z oken, bezpečně odplížil zpět na náměstí T. G. Masaryka. "K žádným výtržnostem ani incidentům během pochodu nedošlo. Opatření z naší strany skončila po sedmé večer, ale situaci monitorujeme až do pozdních nočních hodin," konstatovala po skončení akce styčná důstojnice pro národnostní menšiny z krajského policejního ředitelství Michaela Sedláčková.
Po skončení pochodu došlo k útoku
Zatímco Romové v Kojetínské uspořádali pro děti odpoledne plné zábavy a her, obyvatelé Husovy ulice dávali najevo své emoce a vyšli před domy. "Máme strach děcka pustit zítra do školy. Kolik se jich může po pochodu rozutéct sem k nám? Nezabráníme tomu," vyjádřila ve středu své obavy Helena Pechová z Kojetínské ulice.
I kvůli zklidnění emocí se v sociálně vyloučených lokalitách pohybovali lidé z nevládních organizací Člověk v tísni, Agentury pro sociální začleňování nebo Armády spásy. Jediný incident se odehrál ve chvíli, kdy už to nikdo nečekal. Asi dvacet minut po šestnácté hodině došlo v Husově ulici u nádraží k útoku. Podle policistů ale s pochodem nijak nesouvisel a nejspíše šlo o vyřizování osobních účtů.
"Dva Romové ve věku devětatřicet a dvaadvacet let napadli z dosud nezjištěných příčin muže, pravděpodobně příslušníka hnutí Antifa. Jeden ho srazil k zemi a druhý do něj začal kopat," popsala Michaela Sedláčková.
Zraněného transportovala sanitka v bezvědomí do nemocnice. Oba útočníci byli ihned poté zadrženi a skončili na služebně. "Incident nesouvisel s pochodem a poškozený ani není příznivcem krajní pravice," upřesnila později. Zadržení útočníků ale vyvolalo mezi obyvateli Husovy ulice emoce. Manželka jednoho ze zadržených Romů Růžena Ondičová tvrdila, že konflikt vyprovokoval poškozený muž. "Je to feťák, říkají mu Ulica. Začal natahovat rukama, jako by chtěl někoho praštit. Jasně, že si to nenechali chlapi líbit a bránili se," řekla. Rozsah zranění poškozeného zatím policie neupřesnila.