Zpravodajství
25.5.2013 - Vyřizujete řidičák? Počítejte s frontou
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 121
Strana: 1
Autor: Bibiána Balicka, David Gorgol
Citovaný: Lucie Balcarová (mluvčí Bohumína)
Města nepočítají s tím, že by rozšířila na konci roku úřední hodiny v souvislosti s povinnou výměnou řidičských průkazů.
Karvinsko – Máte starý řidičák a musíte ho do konce roku vyměnit? Tak to určitě nenechávejte na poslední chvíli. Můžete si totiž na úřadech vystát dlouhou frontu. Výměna dokladů totiž čeká všechny, kdo mají datum vydání od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. A čekat na poslední chvíli se určitě nevyplatí. Podle vyjádření měst totiž ještě většina řidičů o výměnu nepožádala. "Vyměnit řidičské průkazy si přišla pouze necelá polovina řidičů. Větší nápor nyní očekáváme do konce srpna, což je doba, dokdy musí mít profesionální řidiči řidičský průkaz s potvrzením o profesní způsobilosti," konstatovala mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Přesto ve městě nechystají žádnou masivní kampaň, kterou by upozorňovali řidiče na jejich povinnost. "Občany upozorňujeme průběžně, avšak v tuto dobu, kdy jsme na počátku letní sezony, si lidé vyřizují pasy či občanské průkazy a není nejvhodnější čas pro rozsáhlou výměnu řidičských průkazů," dodala Šárka Swiderová.
Objednejte se!
Ideálním způsobem je objednat se prostřednictvím rezervačního systému, který je na webových stránkách Karviné. Stejným způsobem pak lze i kontrolovat, zda je průkaz již připraven k vyzvednutí. Stejný systém nyní testují také v Bohumíně. Zatím se lze objednat pouze na úterý, v budoucnosti podle zájmu systém rozšíří i na další neúřední dny. "Navíc zájemcům posíláme i SMS, aby věděli, kdy si přijít doklad vyzvednout," řekla mluvčí města Lucie Balcarová. Ke 30. dubnu zbývalo vyměnit celkem 1912 řidičáků. "V poslední době už registrujeme zvýšený nápor, většinou chodí vyměňovat starší ročníky," dodala mluvčí města s tím, že se občas již objevují fronty.
Něco málo přes dva tisíce řidičských průkazů, tedy více než polovina, zbývá vyměnit v Orlové.
"Stejně jako v obdobných případech budeme průběžně upozorňovat řidiče na nutnost výměny řidičských průkazů s tím, že pokud to budou odkládat na konec roku, může se jim stát, že budou muset na vyřízení čekat ve frontách," vysvětlila tisková mluvčí Orlové Nataša Cibulková. Rezervační systém zatím v Orlové nemají, a tak nezbývá než apelovat na řidiče přes městské noviny, prostřednictvím městského televizního vysílání, pomocí internetu nebo SMS Info kanálem. "V souvislosti s výměnou řidičských průkazů neuvažujeme ani o prodloužení úředních hodin," dodala Nataša Cibulková. O tom neuvažují ani v Českém Těšíně. "Jednak není správné zvýhodňovat ty, kteří to nechají na poslední chvíli, a navíc už dnes chodí lidé i mimo úřední dny," řekl vedoucí oddělení dopravy na Městském úřadě Český Těšín Tomáš Hloušek. Ani tam nechystají žádnou masivní kampaň na upozornění řidičů. "Ale budeme na to upozorňovat průběžně prostřednictvím našich internetových stránek a Těšínských listů," informoval Tomáš Hloušek. Také v Českém Těšíně se již začínají tvořit fronty.