Zpravodajství
25.5.2013 - Mým cílem je ještě asi 30 babyboxů
Zdroj: Haló noviny
Ročník a číslo: 121
Strana: 3
Autor: Monika Hoření
Rozhovor Haló novin s Ludvíkem Hessem, předsedou občanského sdružení Babybox pro odložené děti – Statim
- Pravidelně v našem listě mapujeme vaše neúnavné úsilí, díky kterému se podařilo instalovat již 56 babyboxů v různých částech ČR. Jaký máte pocit, když některý z babyboxů dá šanci na lepší život děťátku, tedy když schránka zasignalizuje nový přírůstek?
Přiznávám, že zpočátku se pocit z odloženého děťátka podobal radosti. Je to nepatřičné radovat se z tak smutné události, a tak pocit radosti vystřídal pocit jisté satisfakce – důkazu potřebnosti babyboxů. Dnes už je to úplně jinak, jedná se spíš o naštvání. Jak je možné, že ve společnosti a v tomto státě panují tak mizerné poměry, že maminka odloží dítě? I když možná je to nejkorektnější, co může v tu chvíli udělat. Babyboxy prozatím zachránily život 84 dětem.
- Kolik ještě babyboxů máte v plánu? I 56 je slušný výkon...
Mám seznam ještě asi třiceti měst, v nichž bych si přál babyboxy zřídit. Nejblíže je mi dnes Uherské Hradiště, tam je s vedením nemocnice »ruka v rukávě«. Pak především Havířov, poslední velké město bez babyboxu. Na Moravě Znojmo, Břeclav, Český Těšín, Bohumín…, v Čechách Litvínov, Sokolov, Českou Lípu, Prachatice, Domažlice…
- Máte své fanoušky i v zahraničí?
Ano, stává se dost často, že se přihlásí zájemci o babybox ze zahraničí. Začalo to Rigou, kde si nakonec skutečně vybudovali jakási »dvířka do zdi«. Dodali jsme pár babyboxů na Ukrajinu a do Ruska. Zájem ale mají třeba exotické země v Jižní Americe nebo třeba Korea. V Evropě je nejvíce podobných zařízení v Německu, ale nejsou zřizována jedinou rukou, jako je tomu u nás v České republice.
- Jaký pohled na babyboxy mají nyní mezinárodní organizace? Vím, že byla nějaká kritická vyjádření.
Ze zahraničí přišly námitky ze strany Výboru pro práva dítěte při OSN. V tu chvíli nás díky europoslankyni Zuzaně Roithové zásadně podpořila Evropská unie. Lidi, jak už jsou na EU naštvaní, se často domnívají, že právě z té strany fouká ledový vítr. Tedy právě naopak.
- V posledních dnech od vás přišla douška, že je stále obtížnější získávat prostředky nejen na nové babyboxy, ale i na opravy stávajících. Napsal jste jasně: »Nemáme už ani na revize a servis stávajících babyboxů, jsme na tom s korunkami špatně, jako dosud nikdy.« Co se děje?
Dárci se získávají čím dál obtížněji. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku vznikla situace, že kdekdo obesílá s prosbou o dar. Počínaje zdravotními zařízeními a konče útulky pro zvířata. I domovy pro přestárlé koně. Sám jsem jejich chovatelem, jen si nedovedu představit, že bych od někoho chtěl, aby mi na staré koně přispíval.
- Jakým způsobem se financovala instalace všech stávajících babyboxů, případně jejich průběžná modernizace?
Všechno z darů. Malých i těch největších. Od pár korun od malých vesniček až po několik milionů od Komerční banky.
- Mezi příznivci babyboxů je mnoho politiků a političek, krajských radních atd. Nemohu si odpustit poznámku, že politické strany, které zastupují, či přímo tito politici sami by mohli na jejich údržbu přispět. Pokud zdroje od movitých nebudou, pak se – jako vždy, když je těžko -nabízí sbírka. Neuvažujete o tom?
Kromě některých politiků se mohu pochlubit protagonisty i na nejvyšších postech – prezidentem, premiérem, předsedkyní Poslanecké sněmovny, předsedou Senátu Milanem Štěchem, který se mnou několik babyboxů otvíral a skutečně mi dar nabídl. Nevzal jsem si jej. Protagonistou je Zdeněk Škromach, ale i Milada Emmerová, původně zavilá odpůrkyně. Mezi poslanci jsou příznivci Jana Černochová, Aleš Roztočil, Patricie Kotalíková, Karel Schwarzenberg, Tomáš Chalupa, Helena Langšádlová, Ivana Řápková, z komunistických poslanců někdejší poslankyně Jitka Gruntová. Ta je mi věrná dodnes. Na úplném počátku jsem se mohl opřít o Lucii Talmanovou. Spoustu z nich jsem jistě zapomněl, a tak se vám – milí příznivci politici, omlouvám. O veřejné sbírce neuvažuju, i když nemám ani na známky, ani na servis boxů. Pomáhat však mají bohatí. (Chcete-li pomoci zachránit další novorozence, na webu www.babybox. cz v sekci Pomůžete? možno nalézt postup – pozn. aut.)
- Občanské sdružení Babybox – Statim také staví na okraji Prahy v Hájku azylový dům. I s touto investicí prý máte finanční potíže. Vždyť však sdružení muselo mít nějakou rozvahu prostředků, není-liž pravda?
Začínal jsem stavět bez koruny, je to můj celoživotní způsob. Korunky sháním pak průběžně. Ale vybavení koupelny, které scházelo, jsem dostal zcela kompletní od bratrů Martina a Pavla Hecklových z Kralup nad Vltavou. Děkuju. (Nyní jsou v azylovém domě již hotovy dva pokojíky pro matky v tísni s novorozenci – pozn. aut.)
- Jste znám svými vtipnými glosami – ostatně jste ostříleným literátem, který vydává internetové Divoké víno. A se vtipem volíte i data, kdy se nové babyboxy otevírají. Podle čeho je vybíráte?
Tradiční je Mezinárodní den žen 8. března, Mezinárodní den dětí 1. června, rád ale otvírám i na Prvního máje nebo třeba na výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Ten den se mi podařilo otevřít najednou tři babyboxy – ve Frýdku-Místku, Ostravě a Opavě. Letos jsem si po dobytí husitského Tábora udělal radost na své narozeniny 4. února a otevřel jsem první babybox v domově důchodců. Pak mám rád třeba Mikuláše a Ježíška. Jak se mi který termín hodí.
---
Dodali jsme pár babyboxů na Ukrajinu a do Ruska. Zájem ale mají i exotické země v Jižní Americe nebo Korea. V Evropě je nejvíce podobných zařízení v Německu.