Zpravodajství
15.6.2013 - Navzájem si posíláme jedy, zjistili odborníci
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 139
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Závěr studie: Špinavý vzduch z Polska má velký (špatný) vliv i na české příhraničí
Region – Kvalita vzduchu ve Slezsku, lhostejno, zda v české nebo polské části – je extrémně špatná, a vinny jsou obě strany. Tak nějak by velmi zjednodušeně mohl znít závěr tříletého výzkumu odborníků na kvalitu ovzduší a eho vliv na lidské zdraví z české i polské strany. Díky společnému výzkumu a monitoringu se vědcům podařilo zjistit, kdo, nebo co a v jaké míře znečišťuje vzduch, který dýchají lidé od polského Rybniku po Studénku a od Jablunkova po Opavu a Krnov. Hlavní zdroje znečištění jsou tři: průmysl, lokální topeniště a doprava. Záleží na místě, kde se nacházíte. Jednoznačně nejznečištěnější lokalitou na sledovaném teritoriu je aglomerace okolo města Rybnik, nacházející se zhruba 35 kilometrů severovýchodně od Ostravy, a celé území směrem k české hranici.
Příčiny? "Velká hustota obyvatelstva a velmi vysoké takzvané komunální emise, které na znečištění v těchto místech podílejí až 75 procenty. Svou nezanedbatelnou roli tam hrají i průmyslové podniky," konstatoval na včerejší tiskové konferenci svolané k výsledkům projektu Air Silesia do polského Cieszyna Leszek Ośródka z polského hydrometeorologického ústavu. Z grafů, které se z výsledků měření podařilo sestavit, vyplývá, že polská strana je na tom se znečištěním výrazně hůře než česká. Jenže... Přestože vzduch častěji proudí z Česka do Polska, pokud je to obráceně, ovlivňuje to kvalitu ovzduší až v českém příhraničí. A když se k tomu přidá ještě vliv lokálních topenišť, která zejména v obcích, pokud jde o zátěž pro ovzduší, stále hrají významnou roli, jsou z toho smogové situace, jak je známe z Bohumínska, Karvinska, Těšínska i Třinecka. Jak řekl Petr Jančík z Vysoké školy báňské v Ostravě, na české straně byly nejvyšší hodnoty znečištění naměřeny v průmyslových oblastech–na Ostravsku a Třinecku.
"Poláci nás i tak zásobují nad hranici zákonného limitu znečištění, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Takže i kdybychom teoreticky veškerá lokální topeniště, ať už rodinné domy či poslední staré kotelny na sídlištích, předělali na plyn, nepomohlo by nám to," tvrdí Jančík, čímž upozorňuje na velký a negativní vliv polské strany na kvalitu ovzduší na české straně Slezska. Jak řekla vedoucí oddělení ovzduší Zdravotního ústavu v Ostravě Lucie Hellebrandová zatímco u nás se už několik let dělá vše pro zlepšení stavu ovzduší, ať už jsou to dotace na výměnu starých kotlů či na plynofikací, na polské straně taková informovanost o této problematice není. Výsledků a poznatků mají odborníci za tři roky sledování a měření přehršel. Včera obě strany vše společně konzultovaly na odborné konferenci a výstupy by se měly dostat i k politikům a samozřejmě veřejnosti. Všechny informace budou postupně zveřejňovány na webu www.airsilesia. eu.