Zpravodajství
15.6.2013 - Moravu a Slezsko nejvíce špiní polské kotle
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 139
Strana: 9
Autor: Denisa Telaříková
Po třech letech skončilo zkoumání kvality ovzduší v oblasti česko-polského pohraničí ve Slezském vojvodství a v Moravskoslezském kraji. S výsledky projektu Air Silesia včera novináře v polském Těšíně seznámili čeští a polští odborníci, kteří vzduch ve Slezsku a na Moravě zkoumali. "Všechna provedená měření, rozbory a hodnocení ukazují, že plošně nejrozsáhlejší oblast s nejvyšším znečištěním ovzduší se nachází mezi česko-polskou hranicí a polským městem Rybnik. A především pak v okolí Rybnika," informoval Libor Černikovský z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Dodal, že tímto polským znečištěním je výrazně ovlivňováno i pohraničí Česka. "Přestože vzduch proudí častěji z Česka do Polska, je imisní zatížení vyšší při směru opačném, to znamená z Polska do Česka," upozornil Černikovský.
Podle Petra Jančíka, který na ostravské Vysoké škole báňské vede katedru ochrany životního prostředí v průmyslu, jsou nejvíce znečištěním z Polska zasaženy obce ležící několik kilometrů od česko-polské hranice, což je například Česko-Těšínsko a také oblast v okolí Bohumína a Věřňovic. Leszek Osródka z polského hydrometeorologického ústavu vysvětlil, že Rybnik a jeho okolí zamořují nejvíce domácnosti. "Z výzkumu vyplynulo, že nejvíce polský vzduch v analyzované oblasti znečišťují domácí kotle, na české straně hranice to pak je hlavně průmysl," shrnul Osródka. Lucie Hellebrandová z oddělení ovzduší Zdravotního ústavu Ostrava sdělila, že jejich měření po dobu 36 měsíců ukázala, že během léta a netopné sezóny jsou koncentrace prachu na obou stranách hranice víceméně stejné. "Jakmile však přijdou zimní měsíce, kdy se začíná topit, tak se ty nůžky začínají rozevírat a mezi Českem a Polskem je v průměrných hodnotách velký rozdíl," upozornila Hellebrandová.
Dodala, že měření polycyklických aromatických uhlovodíků a dioxinů, které jsou typickým ukazatelem spalovacích procesů, ukázala, že Česko je v průměru dvakrát níž než Polsko. Řešení vidí odborníci v tom, že se na polské straně změní přístup k životnímu prostředí a informovanost. "Zatímco u nás se na kvalitu životního prostředí klade velký důraz, dělají se různá opatření a neustále se o tom mluví, na polské straně taková informovanost není, mají jiný přístup, jiné limity," vysvětlovala Hellebrandová a dala i dva příklady. "U nás se v případě překročení limitu prachu 150 mikrogramů na metr krychlový na několika měřicích stanicích vyhlašuje regulace, v Polsku se neděje nic. Také emise vykazujeme jiným způsobem. U nás se komín vykazuje každý zvlášť podle výkonu, ale na polské straně jednu továrnu zastupuje jedno číslo z jednoho komína."
---
Řešení vidí odborníci v tom, že se na polské straně změní přístup k životnímu prostředí