Zpravodajství
18.7.2013 - Zájem turistů o Moravskoslezský kraj dynamicky roste
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 165
Strana: 98
Autor: redakce
V Moravskoslezském kraji jsou tři z celkových 20 českých národních kulturních památek – tedy památek požívajících nejvyššího stupně ochrany – zařazených do industriálního dědictví a současně také do plánované Techno trasy.
Návštěvnost Moravskoslezského kraje má vzrůstající tendenci a region v tomto ukazateli patří mezi nejdynamičtější kraje v zemi. V loňském roce vzrostl počet návštěvníků Moravskoslezského kraje o 6,2 procenta a přijelo zde o 35 620 návštěvníků více než v roce 2011. Byl zaznamenán i větší počet hostů ze zahraničí, vloni jich do regionu přijelo o 17, 9 procenta více než v roce 2011. Představuje to téměř dvacet tisíc hostů.
Rok od roku roste také spokojenost návštěvníků Moravskoslezského kraje. Z analýz vyplynulo, že návštěvu regionu doporučilo 77 procent respondentů, 27 procent zde velmi pravděpodobně hodlá strávit svou příští dovolenou. Nejvíce nakloněni Moravskoslezskému kraji jako dovolenkové destinaci a zároveň nejvyšší ochotu doporučit region k návštěvě uvádějí obyvatelé polských Katovic.
Letošní novinky pro turisty
Singltrek na Bílé – první singltrek v Moravskoslezském kraji v lokalitě Bílá v Beskydách. Fajne léto na Techno trase – druhý ročník kulturních akcí pro rodiny s dětmi na 12 technických atraktivitách v kraji (v srpnu a září). Společný projekt moravských krajů na téma Jak chutnají lázně na Moravě a ve Slezsku. Duchovní dědictví Moravy a Slezska – společný projekt moravských krajů u příležitosti letošního 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu.
Fajne léto s novinkami
Loňský úspěšný projekt Techno trasa, vyzdvihující a propojující dvanáct technických atraktivit Moravskoslezského kraje, jehož součástí je akce s názvem Fajne léto, bude pokračovat také v tomto roce 2013. Pro návštěvníky je připraveno i několik novinek. Cílem akce je představit lidem jedinečné technické skvosty a zároveň pomoci najít turistům z celé republiky cestu k těmto památkám. Víkend co víkend budou během srpna a září probíhat v objektech zahrnutých do Techno trasy zábavní akce pro veřejnost, v jejichž rámci mohou návštěvníci soutěžit, sbírat razítka do speciálního pasu nebo si jen tak prohlédnout nádherné historické objekty. Zájemci budou mít k dispozici nové trhací mapy pro rok 2013, které obsahují informace o Techno trase a akcích, které jsou připraveny v rámci akce Fajne léto na srpen a září. Novinkou je také 250 nástěnných map, které dostanou školy.
Znázorňují Moravskoslezský kraj a jeho dvanáct technických atraktivit zařazených do Techno trasy. Tyto mapy o rozměrech 1,2 krát 1,6 metru byly vytvořeny speciálně jako školní pomůcka zejména pro základní a střední školy. Žáci budou moci mapy využít při výuce geografie, cestovního ruchu a dalších předmětů. Techno trasa je sestavena a naplánována pro celé rodiny, mezi dvanácti atraktivitami jsou unikátní a velmi známé památky, ale také objekty, které až tak známé nejsou. V každém okrese kraje se nachází minimálně jeden objekt či atraktivita. A co všechno lze na Techno trase zažít? Mimo Ostravu třeba jízdu parním vláčkem z Třemešné do Osoblahy, v Ostravě fárání na bývalé šachtě na Landeku, vstup do vysoké pece v Dolní oblasti Vítkovic, v dalších regionech pocity vojáka při pobytu v pevnosti v Darkovičkách a Bohumíně, ale třeba taky proces výroby piva v Nošovicích nebo výrobu mouky v tradičním mlýně v Loučkách u Oder.