Zpravodajství
23.7.2013 - SVATBA ve městě, či na vesnici?
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 169
Strana: 1
Autor: Bibiána Balicka
Svatební zvony se rozezní a šťastní novomanželé přijímají gratulace od svatebních hostů. Krásná představa pro nejeden zamilovaný pár. Tomuto okamžiku však předchází spousta plánování, stresu a shonu. Výběr správného místa a všech záležitostí okolo je, na rovinu řečeno, hlavně pro nevěstu jednou z nejdůležitějších věcí.
"Osobně se stále rozmýšlím, jestli zorganizovat obřad venku nebo na úřadě. Když si představím, že bude pršet, padám do mdlob. Příteli je to naštěstí jedno, ale já se nemůžu rozhodnout, přestože je třeba co nejdříve vybrat termín," řekla Aneta Vaňková z Karviné, která se má příští rok v létě stát vdanou paní. Dodává, že podmínkou je svatba v jejím rodném městě.
To Jana Topiařová naopak trvá na tom, aby se její obřad i s hostinou konal v klidu menší obce. "Jsem rozená Orlovanka, ale rozhodně se tady nechci vdávat. Chci decentní, klidnou svatbu venku, ne aby mi kolem jezdily stovky aut nebo mít hostinu někde uprostřed sídliště. Prostě ne," říká rozhodně.
Na Karvinsku převažují sňatky občanské nad církevními z osmdesáti procent a nejedno město už bylo svědkem i netradičních obřadů. "Například loni se brali dva divadelní ochotníci, kteří svou svatbu pojali ve filmovém stylu padesátých let. A letos v květnu jsme zde měli svatbu stylizovanou do viktoriánské doby," řekla Lucie Balcarová, tisková mluvčí Bohumína.
Vstříc budoucím novomanželům vycházejí však i v jiných městech. "Sňatek je možné uzavřít na jakémkoliv důstojném místě. Vycházíme vstříc i lidem, kteří jej chtějí uzavřít například z důvodu nemoci doma nebo v nemocnici," prozradila mluvčí Havířova Eva Wojnarová.
Masivní rozdíly mezi sňatkem uzavřeným na vesnicích a ve městech však nejsou. Záleží spíše na přání snoubenců, cena je totožná všude. Je-li sňatek uzavřen mimo obřadní síň a mimo městem či obcí stanovený den, poplatek je za jednotlivé správní povolení tisíc korun, u konkrétních míst jsou pak ceny různé. "Sňatek u nás lze uzavřít například na Zámku Fryštát. Částečné náklady hradí snoubenci ve výši 3600 korun," řekl Jaroslav Nakládal z tiskového oddělení karvinské radnice.
Ti, kdo se nechtějí okolo přípravy svatebního dne a hostiny moc starat, mohou využít služeb svatebních agentur, které nabízí pomoc svatebního koordinátora.
---
Jaké jsou tedy výhody a nevýhody svateb ve městech a na vesnicích?
Město
- větší výběr netradičních míst k obřadu
- více podniků, které zorganizují špičkovou svatební hostinu
- lepší dostupnost pro hosty
Vesnice/malé obce
- větší klid
- více míst ve volném prostranství, kde lze nerušeně uspořádat obřad i hostinu
- větší obliba tradic a svatebních zvyků
Foto: Velký den všech zasnoubených je výsledkem jejich plánování a píle, kterou vynaložili, aby ten jejich den D opravdu stál za to. Jak však vybrat to správné místo, kde si říct ano?