Zpravodajství
29.7.2013 - Raději Rusnok než pravice, útočí kraje na předsedu ČSSD
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Klíčová slova: Petr Vícha
Ročník a číslo: 174
Strana: 2
Autor: Jakub Pokorný
Na to, jestli zůstane prezidentská vláda dál u moci, budou mít poslanci ČSSD klíčový vliv. Zatímco se jejich šéf Bohuslav Sobotka tváří odmítavě, v předsednictvu začínají převažovat sympatie k Miloši Zemanovi. Hlavně ať se nevrátí pravice, zní z krajů.
PRAHA Ještě před několika týdny si ČSSD podporu vládě Jiřího Rusnoka neuměla představit. Nyní do tábora příznivců vlády přebíhá čím dál tím víc vlivných sociálních demokratů. V předsednictvu strany, které bude 6. srpna o postoji ČSSD rozhodovat, už mají většinu. Jak je to možné? Ve čtyřiatřicetičlenném sboru zasedá hodně politiků z krajů, kteří jsou víc v kontaktu s voliči. Rovněž poslanci se vrátili na prázdniny do svých volebních obvodů, kde slyší, že mají především zabránit návratu pravice. "Jsem jednoznačným zastáncem toho, aby poslanci ČSSD hlasovali pro vyslovení důvěry vládě," odpověděl rezolutně třeba pardubický hejtman Martin Netolický, který koneckonců vládne v koalici se SPOZ. Spíše pro podporu je i další hejtman a druhý muž strany, Michal Hašek. Proměna se dá dobře pozorovat třeba na poslankyni Vlastě Bohdalové z jižních Čech, která ještě před několika týdny v podobné anketě MF DNES mezi poslanci odpověděla, že vláda její důvěru nemá. Teď otočila. "Zatím mám jen tendenci hlasovat pro důvěru. Nevím, jestli to mé ne z počátku měsíce bylo tak radikální. Voliči nám říkají, že musíme zabránit návratu Kalouska," vysvětluje Bohdalová.
Když však člověk se sociálními demokraty hovoří bez zapnutého diktafonu, tak se někteří přiznají k rafinovanému lavírování. "Pro nás by bylo nejlepší, kdybychom důvěru vládě dali, ale ona ji stejně nedostala kvůli hlasům koalice. Zachovali bychom si tvář před voliči," poznamenal jeden z nejvlivnějších poslanců ČSSD.
Nedůvěra vládě by totiž zase trochu zbrzdila útok prezidenta Miloše Zemana. Sociální demokracie by si pak řekla o vlastní druhý pokus sestavit vládu – opět aby neztratila tvář před voliči. Nejspíš by jí vůbec nevadilo, kdyby ho nedostala, protože by pak mohla vládu Miroslavy Němcové ostřelovat jako čistokrevná opozice.
Předseda a pár věrných
Ale nic není definitivně rozhodnuto, jelikož někteří členové stranického vedení názor tají. Do 6. srpna si nařídili "bobříka mlčení" a mnozí ho skutečně dodržují.
"V ČSSD se vede intenzivní vnitrostranická diskuse. Vše ostatní 6. srpna," odpověděl suše místopředseda ČSSD Martin Starec. Spousta dalších, jako třeba Petr Dolínek z pražské ČSSD, pořád není rozhodnuta. Někteří poctiví sociální demokraté si udělali ve svém kraji dokonce jakési minireferendum mezi členy, třeba místopředseda strany Milan Chovanec z Plzně.
Jasné ne vyslovili pouze předseda strany Bohuslav Sobotka a poslanec Jiří Petrů. Dá se předpokládat, že podobný názor má podle dřívějších vyjádření i Lubomír Zaorálek. Poslanec Petrů dokonce připomíná, že strana má pořád platné usnesení ústředního výboru z 22. června, že nesmí podpořit vládu, která nevzejde z voleb, takže podporovatelé důvěry podle něj vlastně porušují usnesení strany. K Sobotkovi se přidali i dva členové předsednictva ze středních Čech Richard Dolejš a Zdeněk Seidl. "Názor jsem nezměnil. Jmenování šéfa Úřadu vlády (Radka Augustina ze SPOZ – pozn. red.) mě v něm jen utvrdilo," zdůvodňuje své záporné stanovisko Dolejš.
Politolog Lukáš Jelínek, který má ke straně blízko, označil tendenci dát důvěru vládě a čekat, že ji nedostane, za "typické sociálnědemokratické řešení".