Zpravodajství
13.8.2013 - Kdo chce rozbít ČSSD
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 187
Strana: 6
Autor: Jan Keller
V diskusích, které probíhaly okolo volby prezidenta, zněl často názor, že Miloš Zeman chce rozbít sociální demokracii, aby se jí pomstil za to, že se nestal prezidentem o deset let dříve. Tato varianta se před půl rokem nedala vyloučit, stejně tak jako jiné tehdejší dohady.
Po pár měsících jeho prezidentování se dozvídáme, že je tomu právě naopak. Zeman nechce ČSSD rozbít. Potřebuje ji mít celou, aby ji ovládl a panoval jako Putin. Ti, kdo šíří tuto verzi, předkládají zajímavý obrázek sociální demokracie. Líčí ji jako stranu, která je natolik chatrná, vetchá a labilní, že stačí jediná silná osobnost a strana se hroutí, kapituluje, sklání se k nohám tyrana, prostě dochází k její zemanizaci.
Pokud by to bylo takto jednoduché, pak všechny řeči o tom, že ČSSD je – oproti komunistům – garantem demokratičnosti levice, byly pouhé smyšlenky.
Sociální demokraté v tomto pohledu vypadají jako strana, která je neschopná vlastního pohybu a touží poklonkovat silnému vůdci. Pokud je to pravda, pak by se komunisté měli od tak nedemokratického subjektu rázně distancovat. Nejlépe v Bohumíně. Naštěstí pro sociální demokraty je tu ještě jedna možnost. O rozbití sociální demokracie nejde Zemanovi, ale jeho odpůrcům. Jejich úsilí zastřešuje strana TOP 09. Připustit debatu o sociálních reformách a jejich dopadech by bylo pro Schwarzenbergovu stranu smrtící. Rychle by skončila v politickém záhrobí spolu s ODS. Proto zaměří své slogany proti Miloši Zemanovi jako tomu, kdo znásilňuje ducha sociální demokracie. Karel Schwarzenberg se bude až do poslední kapky modré krve bít za modernizaci levice. Jeho strana prohlásí, že s ČSSD pod Zemanovým vlivem by žádná demokratická strana (rozuměj TOP 09) do koalice nešla. Pokud by se podařilo ČSSD ve jménu její údajné liberalizace rozbít, byla by cesta k pokračování v asociálních reformách a k další privatizaci státu dokořán otevřena.