Zpravodajství
15.8.2013 - Emco navýší výrobu a přesune ji z Moravy
Zdroj: Hospodářské noviny
Ročník a číslo: 158
Strana: 16
Autor: Lucie Hrdličková, Martin Kohout
Potravinářství
Firma v lednu otevře nový výrobní závod v Hrdlech u Litoměřic Český výrobce cereálií naopak ruší svou výrobu v Brně a v Bohumíně
Tuzemský výrobce cereálií Emco, který pronikl se svými produkty také do ruských či amerických obchodních řetězců, staví v Česku nový výrobní závod a navyšuje výrobní kapacitu. Hala a sklad o rozloze pěti tisíc metrů čtverečních vyroste do konce roku v Hrdlech u Litoměřic, kde už firma má jeden ze stávajících čtyř výrobních závodů.
"Do nového závodu investujeme 170 milionů korun. Většina z toho jde do technologického vybavení. Pracovat by tam mohlo až 100 zaměstnanců," řekl HN majitel a jednatel společnosti Zdeněk Jahoda. Emco tím navýší výrobní kapacitu ze současných 4500 tun ročně na devět tisíc. V závodě se budou vyrábět jejich klasické ovesné produkty jako müsli či sušenky. Výrobci, který před dvaceti lety začínal jako dovozce cereálií, se tak povede snížit přeprodej importovaných výrobků, který nyní představuje 45 procent veškerého obratu.
Firma podle Jahody investici financovala z úvěrů. Vzhledem k výši zisku, který se v minulých letech pohyboval okolo 25 milionů, se jejich odpisy zřejmě výrazně podepíší na hospodářských výsledcích Emco v následujících letech. Odchod z Moravy Výroba v novém závodě bude spuštěna v lednu příštího roku. "Najet na poptávanou kapacitu bychom měli během prvního kvartálu příštího roku," uvedl Jahoda. Výroba zatím nepoběží zcela naplno. Ke spuštění nové továrny se váže také chystaná reorganizace celé výroby. "Rušíme výrobu v Bohumíně a Brně a koncentrujeme většinu produkce do Hrdel," prozradil Jahoda.
Pro brněnskou výrobnu již Emco našlo partnera pro zakázkovou výrobu. V nejistotě ale zatím zůstává dvanáct kmenových bohumínských zaměstnanců. Někteří z nich se zřejmě za prací přesunou do vznikajícího závodu na Litoměřicko. "Pro nás se tím otevírá nová etapa. Výrobou na jednom místě za pomoci nových technologií dosáhneme provozu, který je výkonnější, levnější a kvalitnější. Zároveň nám to umožní flexibilněji reagovat na rostoucí zahraniční poptávku," uvedl šéf Emco. Firma si letos vyjednala spolupráci s největším maloobchodním řetězcem na světě Walmart. Vyjednává také s dvojkou ruského maloobchodního trhu, řetězcem Auchan. Do Spojených států dováží především produkty pro bezlepkovou dietu. "V USA je spotřeba bezlepkových produktů na hlavu dvacetkrát vyšší než u nás. Zafungovaly v tom i známé osobnosti. Třeba Novak Djokovič stravě bez lepku připisuje část svého úspěchu," popsal Jahoda.
Největším exportním trhem ale pro Emco zůstává sousední Slovensko, následované USA a Dánskem. Emco loni utržilo za vyvezené zboží 224 milionů korun, letos čeká, že by se tato částka mohla zvýšit až na 300 milionů korun. Export firmě tvoří již zhruba čtvrtinu obratu.
Více než 50 procent zboží pro export přitom firma dodává pod vlastní značkou Emco. Například do USA ale dováží do některých řetězců výrobky, které se prodávají pod jejich privátními značkami. Trápení s ovsem Na českém trhu se Emco v současnosti potýká s poklesem v řádu jednotek procent, který souvisí s celkovým poklesem poptávky na potravinářském trhu. Do budoucna ale firma vidí naopak růstový potenciál. "Ve srovnání se západní nebo severní Evropou je zde konzumace ovesných produktů poloviční," říká Jahoda.
Firmě nyní komplikují podnikání také rostoucí ceny ovsa. "Ještě před třemi lety jsme jej vykupovali za 3,5 koruny za kilogram, nyní se ta cena pohybuje na 7 korunách," uvedl Jahoda.
---
Emco v číslech 1 miliarda korun byl loňský obrat společnosti. Hrubý zisk firmy činil, podobně jako o rok dříve, 27 milionů korun.
300 milionů korun je odhadovaná hodnota letošního vývozu do více než čtyřiceti zemí světa. Nejvýznamnějším exportním artiklem je křupavé müsli.
210 je současný počet zaměstnanců firmy ve třech stávajících výrobních místech. Po dokončení investice v Hrdlech jejich počet vzroste.