Zpravodajství
22.8.2013 - Už i v alternativních školkách rodiče bojují o místa pro děti
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 195
Strana: 2
Autor: Markéta Radová
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Jsou tak trochu jiné. Učitelé v nich nekladou důraz až tak na disciplínu, jako spíš na rozvoj kreativity dětí nebo jejich vztahu k přírodě. Alternativní mateřské školy táhnou. A už i mezi nimi se bojuje o místa.
OSTRAVA - Jana Slavíčková už to pomalu vzdává. Stojí za vznikem takzvané lesní školky s poetickým názvem Heřmánkov, která letos v lednu zahájila provoz v Ostravě-Heřmanicích. "Podstatou lesní školky je být s dětmi co nejvíc venku v přírodě. Výchova je založená na ekologické výchově, dbáme také například na zdravou stravu," přibližuje filozofii školky její zakladatelka. Jak přitom připomíná, školka vznikla mimo jiné i v reakci na zrušení jiného alternativního předškolního zařízení – waldorfské mateřské školy, která řadu let fungovala v Ostravě – Mariánských Horách. Na přelomu loňského a letošního roku však ukončila provoz a mnohé děti přešly do Heřmánkova. Ten je však dnes v těžké situaci. "Ještě v červnu jsme se domnívali, že v září rozjedeme nový školní rok. Počítali jsme s alespoň deseti dětmi, těsně před prázdninami mi ale několik rodičů řeklo, že děti zapsali do nové waldorfské mateřské školy, která je součástí waldorfské základní školy v ulici Generála Píky. Nám tak zůstalo jen šest dětí a jedno na poloviční docházku. To je bohužel pro provoz málo," posteskla si Jana Slavíčková s tím, že pro rozjezd nového školního roku by školka potřebovala zapsat ještě alespoň tři děti. Pokud se nepřihlásí, školka přestane, i když možná jen dočasně, fungovat. "Mrzí mě to. Pro našeho Mikuláše byla lesní školka naprosto ideální," lituje například Lucie Cimmrová z Ostravy, která teď řeší, do které školky syna v budoucnu umístí. Jak říká, neumí si představit, že by ho dala do standardní školky.
A podobný vztah k alternativním školkám má i řada dalších lidí. "Zájem o alternativní školky určitě poroste. Mnozí rodiče, kteří už třeba mají zkušenost s moderními technologiemi, si uvědomují, že dítě je mnohem zdravější, když vyrůstá bez vlivu televize a počítačů," míní ředitelka Základní a mateřské waldorfské školy v ulici Generála Píky Lubica Havelková. Jak přitom prozrazuje, u mateřinky, která teď nově pod školu spadá, poptávka převýšila nabídku. Přihlásilo se asi 37 dětí, kvůli omezené kapacitě však mohla školka vzít jen 22 z nich. Pokud to přitom zřizovatel – obvod – umožní, za rok by zde rádi otevřeli už dvě třídy. Nová waldorfská školka přitom není jedinou novinkou mezi mateřinkami v kraji. 2. září zahájí provoz třeba i Montessori školka, již jako první na Ostravsku zřizuje Vysoká škola podnikání (VŠP). Její dvě třídy vzniknou v opravené budově bývalé základní školy v OstravěHulvákách. "Jednu třídu už máme naplněnou, ve druhé místa místa ještě zbývají," říká mluvčí VŠP Jana Dronská a zve zájemce na zápis, jenž bude 26. a 27. srpna. Jak přitom uvažuje náměstkyně hejtmana Věra Palková, vznik alternativních mateřských škol souvisí mimo jiné i s vysokou poptávkou rodičů po místech ve standardních školkách. "Souvisí to ale také se zájmem rodičů umístit do předškolních zařízení děti mladší tří let a zčásti i s možností zřizovatelů, třeba firem, čerpat dotace na zřízení školek," říká Věra Palková.
---
FAKTA
Heřmánkov, Kořínek a ti druzí. Kolik stojí?
Pár tisíc korun měsíčně si připravte, pokud chcete dítě umístit do soukromé alternativní školky. Třeba v Heřmánkově měsíčně rodiče platí 3,5 tisíce korun plus asi tisíc korun za stravu, v Kořínku, jenž zahájí provoz v září ve Fryčovicích, bude plné měsíční školné 4 400 korun. V nové Mateřské škole Monte, která bude uplatňovat Montessori pedagogiku, rodiče za každodenní měsíční školné dají 3 999 až 5 990 korun. Výuka ve waldorfské školce v Moravské Ostravě je bezplatná.