Zpravodajství
27.8.2013 - Meandry můžete navštívit i v zimě
Zdroj: Havířovsko
Ročník a číslo: 35
Strana: 3
Autor: David Gorgol
BOHUMÍN – Výlet do přírody nabízí naučná stezka Hraniční meandry Odry. Návštěvníky čeká devět kilometrů dlouhá cesta podél kroutícího se toku řeky Odry.
Cesta vede třemi částmi Bohumína – začíná ve Starém Bohumíně, pokračuje přes Šunychl a končí v Kopytově, kousek před soutokem řek Odry a Olše. Ten je současně nejnižším místem v Moravskoslezském kraji. "Stezka má červenobílou značku. V průvodci, kterého jsme pro naučnou stezku vydali, se turisté dočtou o sedmnácti meandrovských zastaveních, v nichž nechybí důležité informace o meandrech. Na trase naučné stezky najdou také šest informačních tabulí s leteckými snímky jednotlivých úseků řeky," uvedl místostarosta města Lumír Macura.
Lidé se tam dozvědí spoustu zajímavých informací o přírodních památkách meandrů, nechybí ani fotografie významných živočichů, rostlin a hub. Podle předsedy občanského sdružení Hraniční meandry Odry Jiřího Spáčila se zájem o lokalitu čím dál víc zvyšuje. "Procházejí ji nejen obyvatelé Bohumína, ale celého kraje. Dokonce si objednávali průvodce také turisté z Čech," dodal Jiří Spáčil. Ten také vysvětluje, že naučná stezka na české straně je v jistém směru odlišná od té polské, kterou lze celkem komfortně projet na kole. "Chceme jí totiž ponechat přírodní ráz, nechceme vykachličkované nebo vybetonované cesty," podotkl předseda občanského sdružení. Cesta tak může být za horšího počasí v některých úsecích hůře sjízdná na kolech. Na druhou stranu pro pěší se jedná o ideální výlet, dokonce i pro rodiny s dětmi. A výhodou je, že lze stezku navštívit kdykoli v roce. "Každé roční období na meandrech má své kouzlo. Například klub důchodců z Ostravy tady přijel 15. ledna," řekl Jiří Spáčil.
A co turisté, kteří si projdou naučnou stezku, uvidí? Kromě výše uvedeného soutoku Odry a Olše nechybí ani jezero Kališok, mrtvé rameno Odry nebo nejmenší náměstí v Evropě a možná i na světě – náměstí Svatého Floriána v Kopytově.