Zpravodajství
30.8.2013 - Poslední prázdninový víkend láká do lesa
Zdroj: Haló noviny
Ročník a číslo: 202
Strana: 4
Autor: (cik)
Poslední prázdninový víkend konečně přeje houbařům, vodáci ale už takové štěstí nemají, řeky jsou na hranici splavnosti. I když občas zaprší, teploty by měly být vcelku příjemné.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu by zítra mělo být příjemných 20 až 24 stupňů s ojedinělými přeháňkami a to zejména na severu, v neděli se pak ochladí na 16 až 20 stupňů a od západu lze očekávat déšť, nikoliv však setrvalý. Poslední prázdninový víkend tak stále ještě přeje těm, kteří ho chtějí strávit v přírodě. Jako nejideálnější se jeví procházka po lese. Po několika teplých a suchých letních týdnech totiž konečně rostou houby, v některých částech republiky dokonce hojně. Nejlepší situace je v západních a jižních Čechách, horší stav stále ještě trvá na Moravě. »Velmi úspěšní mohou nyní houbaři být zejména na Karlovarsku a v oblastech směrem na Krušné hory. Slušný růst jsme zaznamenali také v Pošumaví. Na Moravě je hub stále málo, loni tam byl ale jejich růst po konci léta také pomalejší,« sdělil předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Stále lze najít velké množství hřibů, ale už nejsou tak dominantní, jako v uplynulých týdnech.
Růst začal široký sortiment hub,« podotkl Landa. Z jedlých druhů lidé nejčastěji nacházejí například žampiony nebo bedly. Rostou ale i jedovaté houby, jako jsou muchomůrky, vláknice nebo závojenky. Předpověď je podle Landy spíše příznivá, zejména kvůli větší vlhkosti. »Houbám vyhovuje i to, že se zkracují dny. Navíc ráno se tvoří mlhy a různé rosy, které pomáhají zejména drobným houbám,« dodal Landa.
Vody v řekách je málo
Na rozdíl od houbařů ale vodáci příliš jásat nemohou. České a moravské řeky jsou jen těsně nad minimem splavnosti. Průtoky v nich udržuje občasný déšť. Lepší situace je v Čechách, nejvíc vody momentálně teče Berounkou. »Vodáci si nemohou moc vyskakovat a při výběru třeba jen víkendové plavby tak zůstanou u osvědčených řek. Vltava je s odřeným kýlem a průvodcem splavná v Šumavském národním parku. I pod Vyšším Brodem není vody příliš, ovšem na splutí to postačí,« uvedl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.
Otava je zatím stále splavná od Sušice, mělčiny jsou pod jezy jen výjimečně. Ohře je sjízdná od Chebu, pouze v kamenitých místech je potřeba se vyhnout mělčinám. Nejvíce vody teče v Berounce, Plzní více jak deset a v Berouně dokonce 30 kubíků. Stoupla Lužnice, na
Bechyni je dobře sjízdný i peřejnatý úsek pod Klokoty. »Také Sázava se zatím drží, sice horní tok je již dávno bez vody, ale od Ledče je splavná dobře a to až k Pikovicím, pravda, od Krhanic se to chce dobře orientovat v korytě mezi kameny,« řekl Jančar. Klesla Orlice, nejlépe je splavná od soutoku. Labe je sjízdné pro kanoe od přehrady Les Království, lépe od Dvora Králové a Jizera pod Turnovem. Ovšem i zde je pod jezy spíše sucho, voda je totiž odváděna elektrárnami.
Na Moravě je situace horší. »Páteřní tok - Morava - je splavný od Postřelmova, ale i zde je sucho u jezů, tak možná není od věci zabývat
se málo ježděnou variantou Moravy od Baťova kanálu,« podotkl Jančar. Sever je také na suchu, Odra je splavná jen od Bohumína, ostatní toky, jako Opava, Olše či Moravice na tom nejsou s vodou dobře, stejně jako Bečva. »Zbývá tak jižní varianta, tedy Dyje, která je zatím od Znojma splavná až k Moravě,« dodal Jančar.