Zpravodajství
6.9.2013 - Ubytovny jsou pro města noční můrou
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 208
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Citovaný: Petr Vícha (starosta Bohumína), Lucie Balcarová (mluvčí Bohumína)
Například v Bohumíně mají několik dalších žádosti o povolení vzniku těchto zařízení.
Karviná, Bohumín – Doslova jako houby po dešti vznikají v poslední době ve městech ubytovny, v nichž získají střechu nad hlavou ti, kteří přišli o bydlení kvůli neplacení nájmu, exekuci či z jiných důvodů. A už to není jen doména měst. Ubytovávat "chudé" se stalo výhodným byznysem, což pochopila řada podnikatelů a ubytovny zřizují, kde to jen jde. Aobce jim v tom nemohou nijak zabránit. Jedna taková funguje už nejméně rok v Petrovicích v objektu hospody U Krotkého. Nejen klasické dělníky či horníky, ale celé rodiny i s dětmi najdete například v hotelovém domě u elektrárny v Dětmarovicích či dokonce v bývalém hotelu Grand na pěší zóně v Bohumíně. Nejvíce problémů dělají obyvatelé těchto ubytovací zařízení právě v Bohumíně a v Karviné. "Ve městě máme momentálně pět menších oficiálně povolených ubytoven – dvě jsou v centru Bohumína, dvě v Pudlově a jedna ve Skřečoni. Dalších šest menších bytových domů nemá statut ubytovny, ale jejich majitelé je jako ubytovny provozují. Tři z nich jsou v lokalitě ulic Nádražní a 9. května," říká mluvčí města Lucie Balcarová.
Na bohumínské radnici navíc stále přibývají další žádosti o schválení zřízení takovéhoto zařízení. Koncentrace problémových obyvatel, mezi kterými nemusí být nutně vždy jen Romové, s sebou nese problémy ve formě incidentů, narušování sousedských vztahů a podobně. Potvrzují to prakticky všichni oslovení zástupci měst a obcí i policisté, kteří v těchto lokalitách řeší problémy velmi často. "V těchto místech registrujeme největší problémy, ale i obtěžující chování a jednání jejich obyvatel. Město proto nechalo v ulicích 9. května a Nádražní nainstalovat průmyslovou kameru a strážníci tato místa na svých pochůzkách více monitorují. U ostatních ubytoven takové problémy nejsou," dodal starosta Bohumína Petr Vícha. Podle mluvčí karvinské radnice Šárky Swiderové je na území města 16 podobných zařízení včetně kolejí a azylových domů. Problémy jsou u pěti z nich. "Samozřejmě jde o ubytovny Průkopník v Dolech a Předvoj v Novém Městě. Tam jezdí městská policie velmi často. Také tam zaznamenáváme největší problémy se zanedbáváním povinné školní docházky a další věci," dodává Swiderová. Zástupci města se však hájí nařčením, že mají radnice na situaci svůj podíl.
"Nemáme. Jednak objekty, kde bývají problémy dlouhodobě, nejsou naše a jednak pokud provozovatel splní veškeré předepsané náležitosti, má povolení hasičů a hygieniků, povolení mu vydat musíme," vysvětluje Šárka Swiderová. Je veřejným tajemstvím, že ubytovávat lidi bezdomova,je výhodný byznys. Sociálně potřebné totiž štědře dotuje stát a tak jsou z příspěvků na bydlení schopni platit i částky, které by člověk s průměrným platem zaplatil stěží. Rodina může na příspěvku získat až téměř 15 tisíc korun, a pokud takové rodiny bydlí v jednom bytě tři, platí majiteli domu královské nájemné. Ze státních peněz. "Ano, podporujme ty, kteří to potřebují, ale stát nemůže automaticky platit na hlavu ani ubytovnám, ani majitelům nájemních bytů! To nikam nevede a ten byznys jenom kvete právě díky tomu! My jsme pak šikanováni za to, že to údajně neřešíme, ale město může maximálně prověřit, zda jsou ubytovny zkolaudované jako ubytovny, nic jiného," zlobí se karvinský primátor Tomáš Hanzel. Podle něj je naprosto absurdní, že kdo má přeplatek za služby na bytě, o příplatky přijde, takže nepřizpůsobiví plýtvají vodou a energiemi, aby ty peníze měli. "Stát musí změnit zákony, zrušit automatické vysoké doplatky a příplatky a dávky. Stát musí zákony motivovat lidi k práci a motivovat ty, kdož nepracují, aby začali. Prostě podmínit dávky nějakou snahou nám všem něco vrátit," říká karvinský primátor.