Zpravodajství
10.9.2013 - Architektonická procházka Havířovem
Zdroj: Havířovsko
Ročník a číslo: 37
Strana: 1
Autor: Josef Pintér
HAVÍŘOV - Nečekaně velkému zájmu se těšila nedělní odpolední komentovaná procházka s historikem architektury Martinem Strakošem. V hledáčku pozornosti byly starší památky, výstavba hornického sídliště a vybrané architektonicky cenné budovy od poloviny minulého století až po současnost.
Odborný výklad začal ve vestibulu demolicí ohroženého havířovského železničního nádraží, symbolizující architektonický směr, který dostal v 60. letech minulého století zelenou. Velmi zdařilá účast bývalého Československa na bruselské Světové výstavě EXPO 1958 se stala inspirací pro mnohé české architekty. Jedním z nich byl i Josef Hrejsemnou, autor projektu havířovské železniční stanice. "Výpravní hala by se měla zachovat. Na Karvinsku už i tak zaniklo nemálo památek v důsledku důlní činnosti nebo různých komerčních zájmů," vyjádřila svůj pohled Jana Zadubanová stavební projektantka z Bohumína. K zajímavostem patří, že Hrejsemnou měl problémy s umístěním výškového domu u nádraží, protože armáda ho považovala za dobrý orientační bod pro navádění nepřátelských letadel.
Po krátkém zastavení u katolického kostela sv. Anny a obytného domu s číslem popisným 1 na Hlavní třídě pokračovalo historikovo vyprávění před Základní školou Na Nábřeží. Podrobný výklad poskytl Martin Strakoš také k budově dnešního magistrátu, který byl slavnostně otevřen 5. prosince 1953. "Návrhy na výstavbu hornického učiliště Pavky Korčagina se různily. Jeden směřoval na pavilónový typ. Ten ale neuspěl. Prosadil se projekt architektů z ostravského Stavoprojektu. Na budově se ještě tehdy neuplatnila bohatá výzdoba typická pro styl socialistického realismu," vysvětlil Martin Strakoš. Mezi návštěvníky byl také student architektury Pavel Řihák z Kyjova. "Ve srovnání s ostravskou Porubou se mi zdá, že v Havířově jsou historické budovy na Hlavní třídě více udržované a jsou věrným projevem padesátých a šedesátých let minulého století," poznamenal krátce vysokoškolák.