Zpravodajství
4.10.2013 - Musí se docenit tradice průmyslu
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 231
Strana: 1
Autor: Martin Pleva, Martina Koziolová
Prezident České republiky Miloš Zeman řekl v exkluzivním rozhovoru pro Deník:
Fulnek – Tři dny, čtyři navštívené podniky, šest setkání na náměstích, kam za ním přišly stovky lidí. Miloš Zeman toho při své návštěvě Moravskoslezského kraje stihl skutečně hodně. Přesto ani ve Fulneku na Novojičínsku – cílové stanici celé pouti regionem, nevypadal nijak unaveně. Pozitivně na něj totiž působilo to, jak ho přijali místní občané. Na konci svého nabitého programu si navíc prezident udělal čas i na exkluzivní rozhovor pro Deník.
- Na začátku své návštěvy jste řekl, že jste v našem kraji byl vždy rád. Platí to i nadále – po vaší třídenní návštěvě tohoto regionu?
Ten názor se ještě prohloubil. My jsme měli ve středu večeři v kompresorovně hornického muzea v Petřkovicích s úspěšnými osobnostmi vašeho kraje, kde jsme mluvili o celé řadě projektů, které se v Moravskoslezském kraji postupně vyvíjely, začaly v malém rozsahu a pak se proměnily ve velmi navštěvované akce – ať je to Janáčkův máj, Dny NATO nebo festival Colours of Ostrava, o kterém jsem předtím nevěděl vůbec nic. Stejně tak mi někteří lidé představovali své podnikatelské záměry, úspěchy i neúspěchy. A to je podle mě jako strom, který se vyvíjí a pak je silný a má se čile k světu. Stejně tak nejrůznější rozvojové projekty tohoto kraje - od hudby po podnikání - se vyvíjejí, protože je dělají nadšení a schopní lidé.
- Přesto tento region nyní trápí aktuální situace kolem OKD a plánované zavírání Dolu Paskov. Jaké vidíte řešení této situace?
Radil jsem se o tom jak s představiteli OKD, tak se členy vlády a také s hornickými odboráři. Není žádná ostuda, když se poradíte s někým, kdo zná ten problém buď lépe, nebo jinak. Věděl jsem, že byly minulý rok vyplaceny dividendy OKD ve výši šesti miliard korun, ale nevěděl jsem, že rezervní fond OKD je slabá miliarda korun. Já se řídím zásadou řádného hospodáře – ten když se připravuje na horší časy, tak si dělá rezervní fond. Špatný hospodář tohle nedělá a pak na následky toho zkrachuje. A to je podstata mého názoru na OKD.
- Jaké tedy vidíte řešení?
Pan Bakala získal za cenu údajně desetkrát nižší, než byla cena tržní, čtyřicet tisíc bytů v tomto regionu. Učinil přitom veřejný příslib, že tyto byty prodá za stejnou cenu nájemníkům. Tento příslib, pokud mě paměť neklame, učinil v roce 2004. Veřejný příslib je právně definovaný pojem a jeho nesplnění je trestný čin. A z toho celkem logicky vyplývá, že jsem navrhl, aby pan Bakala, jemuž bytový fond ročně vynáší 1,2 miliardy korun, tento veřejný příslib konečně naplnil a z výnosů tohoto prodeje sanoval to, co rovněž vyplývá ze smlouvy z roku 2004 – sanoval důlní těžbu. Měl by vzniknout sociálně citlivý útlumový program, tak aby se mezitím vytvořily nové pracovní příležitosti pro propuštěné horníky.
- Zmínil jste při své návštěvě kraje příchod nového investora, kterým by mohla být jihokorejská pneumatikárna. To by mohly třeba být ty nové pracovní příležitosti?
Je to jedna z možných variant, ale počkejme si. Pan ministr průmyslu Jiří Cienciala v nejbližších dnech odlétá do Jižní Koreje. Já jsem měl velmi dobrý pocit z návštěvy automobilky Hyundai, která je také jihokorejská. Tak abych to nezakřikl, počkejme ještě nějakou, snad ne moc dlouhou dobu. A jak říká jedno přísloví: Počítejme zajíce až po honu.
- Jaká další opatření by podle vás pomohla Moravskoslezskému kraji, aby se opět nastartoval?
My tady nepotřebujeme jenom zahraniční investory. My tady máme velmi dobré vlastní investory, například pana Světlíka ve Vítkovicích. A musím se přiznat, že jsem změnil názor i na Třinecké železárny, když jsem se dozvěděl, že v mikroregionu Třinecka je díky jejich činnosti poloviční míra nezaměstnanosti, než je v celém Moravskoslezském kraji. Budoucnost tedy nespočívá v tom, že bychom tady z toho udělali turistický ráj, ale potřebujeme reindustrializaci – docenit tradici průmyslu. To ale vyžaduje více podporovat technické školství na všech úrovních včetně učňovského. Chce to dosáhnout toho, že tady budou moderní průmyslové podniky s vysokou přidanou hodnotou.
- Propagujete i kanál Labe – Odra – Dunaj...
Ano, mluvili jsme o tom na ostravském Investment & Business Fóru a jsem rád, že se to setkávalo ve většině případů s pochopením. A to nejen kvůli dopravním a energetickým funkcím, ale i proto, že kanál tohoto typu může být velmi výraznou protipovodňovou ochranou, jak alespoň tvrdí vodohospodářští experti. K narozeninám jsem od ministra dopravy Zdeňka Žáka dostal harmonogram výstavby tohoto kanálu, která má končit v roce 2039, tedy v době, když mi bude 95 let. Takže doufám, že se toho dožiju.
- Co vás při návštěvě našeho regionu příjemně překvapilo?
Těch pozitivních zážitků bylo mnoho, nechtěl bych se dotknout někoho tím, že se o něčem nezmíním. Ale vždycky mi dělá radost vysoká účast občanů na náměstích. Jsem rád, že v Karviné přišlo třináct set lidí, v Bohumíně asi tisícovka. Takže trochu nepříjemně mě překvapilo, že v Ostravě přišlo jen tři sta lidí, ale to bude asi tím, že primátor Petr Kajnar má nyní asi jiné starosti a potíže a neměl moc času tuto akci zorganizovat.
- Vaše cesta tentokrát nevedla na Opavsko a Bruntálsko s Krnovskem. Při tak nabitém programu se dá pochopit, že se nedá stihnout všechno. Ale přesto – přijedete někdy příště třeba právě tam?
Velký kraj nelze projet celý za tři dny. A to jsem prodloužil standardní dobu prezidentských návštěv ze dvou na tři dny. Protože ale předpokládám, že v každém kraji budu minimálně jednou ročně, tak za rok u vás pojedu i do Opavy, do Krnova, ale třeba i do Nového Jičína a řady dalších zajímavých měst. Mimochodem – když jsem tady několikrát byl, tak jsem se stavoval v Brušperku v takové malé hospůdce a docela rád, když zbude půlhodinka času, tak se v té hospůdce zase zastavím. Podívám se, jestli ještě existuje a jestli tam mají pořád tak dobré pivo jako měli zhruba před deseti patnácti lety.