Zpravodajství
1.11.2013 - Za ČSSD vyjednává Sobotka. Jak dlouho?
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 254
Strana: 13
Autor: Kateřina Perknerová, Michaela Koubová
Praha - Sociální demokracie se drolí, lidovci a babišovci spolu hovoří a chystají společný postup. Pokud se sociální demokraté do několika týdnů zmátoří, zasednou k jednacímu stolu s dokonale sehranými partnery, kteří položí na stůl hotový seznam požadavků včetně ministerských postů. Vyslanci ČSSD pak buď spolknou kyselé koaliční hrozny, nebo kývnou na vrtkavou menšinovou vládu. Bohuslav Sobotka po čtyřech dnech, kdy se nesl na vlně sympatií, poprvé narazil. Včera se mu nepovedlo ovládnout politické grémium a hlavně donutit usvědčené lháře k rezignaci. Potvrzeným vyjednavačem za stranu je zatím pouze on, ostatní členové týmu budou dovoleni až po klíčovém zasedání ústředního výkonného výboru (ÚVV). "Omluvil jsem se členům grémia a teď i občanům. Lhát se nemá, v osobním životě ani na veřejnosti. Byla to chyba," řekl po jednání nejužšího vedení sociální demokracie Michal Hašek.
Dodal, že na postu prvního místopředsedy nelpí. "Své rozhodnutí sdělím 10. listopadu na ÚVV," pravil Hašek. Podobně hovořil i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Ten ovšem upozornil, že byl zvolen před pouhými dvěma dny. Oba poslanci pak prohlásili, že udělají vše pro to, aby padesátičlenný klub ČSSD zněl jedním hlasem. Absurdnímu divadlu nasadil korunu Michal Hašek větou: "Jsem členem ČSSD patnáct let, vždy jsem byl loajální k její značce a respektoval jsem rozhodnutí stranických orgánů." Čili další lež v přímém přenosu. Nebo snad při výzvě k Sobotkově rezignaci a jeho vyřazení z vyjednávacího týmu zapomněl, že srpnový ÚVV se 57 procenty usnesl na tom, že Bohuslav Sobotka je kandidátem strany na premiéra?
---
Deset dnů špíny
Šéf ČSSD si ovšem svoláním ÚVV až na příští neděli vyrobil mocné vojsko nepřátel. Jeho oponenti mají deset dní na to, aby zaplavili e-maily 192 členů tohoto orgánu i média snůškou nejrůznějších drbů a fám, eventuálně připomněli reálné chyby Sobotkovy politické kariéry. Bude se mocně prát špinavé prádlo, objeví se náznaky temných spojenectví mezi uhlobaronem Zdeňkem Bakalou a Sobotkovým křídlem. Bude se probírat přátelský vztah Bohuslava Sobotky a vlivného advokáta Radka Pokorného. Vybublají spory v jihomoravské či moravskoslezské organizaci ČSSD. Varovná jsou slova ostravského primátora a Sobotkova spojence Petra Kajnara: "Chartu 77 jsem podepsal proto, aby zemi nevládli idioti. A to trvá." Kdyby se ÚVV sešel už tento víkend, lháři by asi byli donuceni k rituálnímu obětování svých funkcí. Za týden může být všechno jinak. Zrádci si posypou hlavu popelem a zůstanou. A momentálně vítězící šéf ČSSD pak skončí s přezdívkou Bohuslav Pyrrha.